Türk Kızılayı Güney Osetya'da

Türk Kızılayı Güney Osetya'da.6828
  • Giriş : 13.08.2008 / 21:39:00

Türk Kızılayı, Gürcistan'ın Güney Osetya bölgesini çatışmalardan dolayı terk etmek zorunda kalanlara insani yardıma başladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Türk Kızılayı, ilk olarak Tiflis'in Saburtalo semtinde terk edilmiş binaya yerleştirilen 300 Güney Osetyalıya, 300 battaniye ve 350 adet içme suyu dağıttı.

Kızılay yetkilileri, Tiflis'e 150 çadır, 2500 battaniye ve 1000 adet içme suyu getirdiklerini söyledi.

-SAĞLIKSIZ KOŞULLAR

Güney Osetya bölgesindeki çatışmalardan kaçarak Tiflis'e gelenler yerleştirildikleri binada sağlıksız koşullar altında hayat mücadelesi veriyor.

Eldar Şaranidze adlı Güney Osetyalı, A.A muhabirine, kaldıkları binada elektrik ve su olmadığını söyleyerek, ''Hatta ihtiyacımızı giderecek tuvalet bile yok. Tuvalete çıkmamak için mümkün olduğu kadar az yemek yemeye çalışıyoruz'' dedi.

Şaranidze, Güney Osetya'nın başkenti Tshinvali'deki evlerini terk ederek buraya geldiklerini belirterek, Tshinvali'nin Rus uçakları tarafından günlerce bombardımana tutulduğunu, artık öyle bir kentin kalmadığını kaydetti.

Tshinvali ve çevresindeki yerleşim birimlerinden en az 4500 ailenin evlerini terk etmek zorunda kaldığını söyleyen Şaranidze, ''Yaşadıklarımıza inanamıyoruz, biz hiç kimseden hiçbir şey beklemiyoruz. Bizi sadece yaşadığımız yerde rahat bıraksınlar'' dedi.

Türk Kızılayı ekibinin, başkent Tiflis ve çevresine yerleştirilenlere yardımlarını yarın da sürdüreceği bildirildi.

Bu arada Gürcistan ombudsmanı Sozar Subari, çatışma bölgesini terk edenlerin sayısının 33 bine ulaştığını belirterek, bu kişilerin Tiflis başta olmak üzere Kocori ve Tskneti kasabalarına yerleştirdiklerini ifade etti.

Öte yandan Güney Osetya'dan Tiflis'e gelenler parlamento binası önünde toplanmaya başladı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*