Türk Kızılayı'ndan tarihi karar!

Türk Kızılayı'ndan tarihi karar!.6828
  • Giriş : 25.04.2009 / 20:11:00

Türk Kızılayı'nın yurt dışı faaliyetleriyle ilgili açıklamalarda bulunan Genel Başkan Tekin Küçükali, Türkiye'nin birçok ilinde var olan sağlık tesisleri ile ilgili tavrını açıkladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Türk Kızılayı Genel Başkanı Tekin Küçükali, devletin sağlık sektöründe çok iyi işler yaptığını belirterek, ''Bu alanda bize ihtiyaç kalmadı. Bu yüzden sağlık sektöründen çekilmek zorundayız'' dedi.

Küçükali, Akçakoca Belediye Başkanı ve Türk Kızılayı Akçakoca Şube Başkanı Fikret Albayrak'ı makamında ziyaret etti.

Tekin Küçükali, burada gazetecilere yaptığı açıklamada, İtalya'da meydana gelen depremin ardından bölgeye yardım gönderdiklerini belirterek, ''İtalya gelişmiş bir ülke, ama biz de Türk Kızılayı olarak yardım gönderdik. Arkadaşlarımız hala orada. Türk bayrağının her yerde dalgalanması için çalışıyoruz'' diye konuştu.

Türk Kızılayı'nın yurt dışı faaliyetlerinin büyük oranda Afrika ve Orta Doğu'da gerçekleştiğini ifade eden Küçükali, İsrail saldırılarında zarar gören Gazze'ye Türk milletinin büyük bir merhametle yardım ettiğini kaydetti.

Gazze'de su sorunu olduğunu bildiren Tekin Küçükali, şöyle konuştu:

''Savaşlar ve yıkımlar olup bittiğinde, her şeyin eskisi gibi olması mümkün değil . Asıl mücadele ondan sonra başlıyor. Şimdi Gazze'de en büyük sorun, su konusu. Gazze'nin 6 adet ana su deposu var, bunların 4'ü tamamen tahrip edilmiş. 2'si ise yüzde 25 kapasite çalışıyor. Orada bir proje gerçekleştiriyoruz. Dışişleri Bakanlığının öncülüğünde oradaki su sorununu çözeceğiz. Proje ciddi bir tutar gerektiriyor. Orada bir diğer sorun da, insanların yıkıntılar arasında hayatlarını devam ettirmesi. Bunun içinde çalışmalarımız sürüyor.''

Küçükali, Afrika'da da önemli çalışmalar yaptıklarını bildirdi.

Türk Kızılayı'nın bağışlarla ayakta duran bir yardım kuruluşu olduğunu söyleyen Küçükali, ''Devletten bir bütçe almıyoruz. Vatandaşlarımız bize yardımda bulunmalı. Gazze'de yardımın devam etmesi lazım. 1,5-2 yıl daha oraya yardımlarımız sürmeli'' şeklinde konuştu.

-SAĞLIK SEKTÖRÜ-

Akçakoca'da hayırsever bir vatandaşın, sağlık hizmetlerinde kullanılması amacıyla Türk Kızılayı'na 2 yıl önce bağışladığı bir gayrimenkulle ilgili konuşan Küçükali, ''O vatandaşımızdan Allah razı olsun. Ama biz sağlık sektöründen çekilmek zorundayız. Devlet, hükümet güzel işler yaptı. Biz 1950'lerden bu yana sağlık sektöründe hizmet yapıyoruz. Ama artık bize ihtiyaç kalmadı'' dedi.

Tekin Küçükali, daha sonra, Düzce'ye geçerek Kaynaşlı'da inşaatı devam eden Batı Karadeniz Bölge Afet Müdahale ve Lojistik Merkezi'nde incelemelerde bulundu ve yetkililerden bilgi aldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*