Türk Korsanları ne kadar korsandı?

Türk Korsanları ne kadar korsandı?.12694
  • Giriş : 21.01.2009 / 12:47:00

"Deniz üstünde yürürüyüz, düşmanı arar buluruz, öcümüz komaz alırız, bize Hayretli derler" derlerdi. Peki onların gerçekten kim olduklarını, hangi gemilerle savaştıklarını biliyor musunuz?

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Korsan denilince Karayip Korsanlarından ve onların filmini tezgahta kayıt dışı satanları anlayan bir nesile bizim şanlı tarihimize imza atan korsanların farkını nasıl anlatacağımız bir tarafa, bir dönemler denizlerin hakiminin Türk Korsanları olduğunu, hatta onların ABD'yi haracaya bağlayan ilk güç olduğunu bilen sayısı bile parmakla sayılacak kadar az. Tarihin ve bilimin her alanında olduğu gibi denizcilik alanında da bilgilerimiz popüler olanlarla sınırlı...

Karadeniz'i Osmanlı'nın iç denizi yapan dönemin o büyük askeri gücü bugün daha çok eşkiyalık anlamına gelen Korsan kelimesi ile adlandırılsa da onlar kendi aralarında kanun dışına çıkanları anında cezalandıracak bir hukuka bile sahiptiler....

XV. Yüzyıl Osmanlı Denizciliğine damgasını vuran en önemli özellik, denizlerde tarih kadar eski olan korsanlığın ön plana çıkmasıdır. Akdeniz'de Osmanlı Korsancılığının gelişmesi ise XV. yüzyılın sonlarında, çoğu isimsiz deniz korsanlarının yarı resmi faaliyetleri ile başlamıştır.

Prof. Dr. İdris Bostan, "Osmanlı Korsanları ile ilgili bir imajın mutlaka düzeltilmesi gerekmektedir" diyor ve açıklıyor: "Osmanlı Korsanlığı haydutluk olarak anlaşılmak istenen korsanlığın, İslam Hukuku Prensiplerine göre hareket eden, İslam Cihat ve gaza anlayışının bir gereği olarak, karada sınır boylarında öncü kuvvet boylarında mücadele eden akıncıların, denizdeki benzeri olduğunu hatırlatmak lazımdır. Bu sebeple Osmanlı Deniz korsanları devlet hizmetinde veya kendi adlarına savaştıkları zamanlarda dahi İslam Hukuku'na göre inanç savaşı yapmışlardır. Bunun sonucu olarak, bu dönemde kendilerinden levent ya da gönüllü levent şeklinde bahseden Osmanlı Korsanları, hukuk dışına çıktıkları zaman harami levent olarak adlandırılmışlar ve bu yüzden cezalandırılmışlardır...."

"Osmanlı Deniz Leventleri'nin XV. Yüzyıl sonlarına doğru Akdeniz'de ilerlemeye başladığını gördüğümüz korsanlık faaliyetlerinin, daha sonra gelişecek olan Osmanlı Donanmasına önemli bir destek teşkil ettiğini unutmamak gerekmektedir" diyen ünlü tarihçi İdris Bostan, Osmanlı Devleti'nin denizle tanışması, Venedikle rekabeti ile başlayan Açık Denizlere Yönelme hedefi, taşımacılıkta ve savaşta kullanılan yöntemler ve taşıtlar Kürekli ve Yelkenli Osmanlı Gemileri adlı eserde birbirinden ilginç tarihi resim, harita, minyatür ve gravürler eşliğinde anlatılıyor.

"Mağripten Maşrık'a ünlü deniz gazisi, gemi mimar ve mühendisi, Cezayir Sultanı, Mîrmîrân-ı Derya, Barbaros Hayrettin Paşa'ya ve pirlerin izinde giden gemicilere hürmet ve minnetle..." ithafıyla başlıyor kitabına Prof. Dr. İdris Bostan ve dalgaların ortasında yapılan şanlı tarihin sayfalarında gezdiren birbirinden ilginç deniz taşıtlarıyla tanıştırıyor.

Büyük boy 462 sayfalık renkli kuşe kağıda basılmış cildli eseri, sadece konuyla ilgilenenlere değil kütüphanesini zengin göstermekten zevk alan ama kalıbının içine dolduran kitap arayan koleksiyonculara da mutlaka tavsiye ediyoruz. Sahhaflar için de iyi bir yatırım olduğunu hatırlatmakta yarar var mı bilemiyoruz...

Sizler için tadımlık olarak bu kitapta kullanılan yüzlerce resimden tadımlık bir fotogaleri hazırlardık. Tıklayınız ve bir dönem denizlerin hakimi olan gemilerle tanışınız. Resimler arasında gezerken unutmayın ki o gemiler bir zamanlar ecdamızı Asya ve Avrupa'nın adı duyulunca titrenilen ve saygı ile önünde eğilinilen gücü yapmıştı.

HABER7

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*