Türk kültürü tek portalda

  • Giriş : 04.04.2007 / 00:00:00

Tarihi değerler, yemek, müzik ve sanatı kapsayan 'Türkiye Kültür Portalı Projesi' ile Türk kültürü tek portalda toplanıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Türkçe ve İngilizce hazırlanacak portalda, Türkiye ve yurtdışından kullanıcılar interaktif ortamda kültür ile ilgili ellerinde bulunan veya kendi ürettikleri eserleri, resim ve videolarını da ortama aktarabilecek.

Kültür ve Turizm Bakanlığı projenin sahipliğini yürütüyor. TBMM Milli Saraylar Daire Başkanlığı, Başbakanlık Devlet Arşivleri Genel Müdürlüğü, İçişleri Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı, RTÜK, Tapu ve Kadastro Genel Müdürülüğü, Vakıflar Genel Müdürlüğü ile TRT de projede yer alıyor.

Bir yıl içinde tamamlanacak projeyle el sanatlarından müziğe, yemekten tarihi, kültürel değerlere ve sanat kurumlarına kadar Türkiye'nin tüm kültür unsurları, kullanıcıya tek bir portalda ve tek bir 'tık'lama ile sunulacak.

Portal, ulusal kültür, tarih ve değerler hakkında bilgi verecek ve fotoğraf, ses, müzik ve video görüntüleri ile zenginleşecek.

İnteraktif bir yapı oluşturulacak

Bilgilerin sürekli güncellenebilmesi ve yenilenebilmesi amacıyla interaktif bir yapı da oluşturulacak.

Kullanıcılar, interaktif ortamda hem fikir ve görüşlerini hem de kültürle ilgili kendi ürettikleri eser, resim ve videolarını belirli bir filtrelemeden sonra ortamda sunabilecek ve buradan dünyaya gösterebilecek.

Bakanlık yetkilileri, bu portal ile kullanıcıların Türkiye'nin tüm kültürel ögelerini hızlı ve kolay görme imkanı bulacaklarını söyledi.

Proje için Ocak 2006'da harekete geçildiğini belirten yetkililer, ilgili kurum ve kuruluşlarla üç toplantı yapıldığını açıkladı.

Yetkililer, toplantılarda Türkiye'nin kültürü ile ilgili kurumların ellerinde bulunan veri, ses, görüntü ve video envanterlerini çıkarılması ve portala eklenmesi gereken yeni içerik ihtiyacının belirlenmesi konusunda detaylı bir planlama yapıldığını belirtti.

TRT'deki belgeseller ile devlet arşivlerindeki kültür ile ilgili fotoğraflar gibi materyallerin derleneceğini anlatan yetkililer, aktarılacak içeriğin belirlenmesinden sonra projenin uygulama aşamasına geçileceğini belirtti.

Yetkililer, portalın donanım ve yazılım alt yapısının kurulamasından sonra da televizyon ve internet kampanyaları ile portalın ulusal ve uluslararası arenada tanıtılacağını ve Türk kültürünün her yönüyle geniş kitlelere duyurulacağını söyledi.

Böyle bir portal ile toplum genelinde internet kullanan bireylerin oranının yüzde 51 seviyesine çıkarılmasının hedeflediğini de belirten yetkililer, projenin etkin bir şekilde yürütülmesinin bilgi işlem teknolojilerine erişim alanlarındaki temel göstergelere önemli katkı sağlayacağını kaydetti.

Yetkililer, bunun e-devlet uygulamalarını da etkileyeceğini belirterek, internet kullanıcılarının daha aktif hale gelmelerinin sağlanacağını bildirdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious