Türk kumaşının kalitesi İngilizlerin kalbini fethetti

  • Giriş : 14.02.2006 / 00:00:00

İngiltere'de 8'inci kez düzenlenen Londra Türk Tekstil Ürünleri Fuarı, Avrupalı alıcılarla Türk kumaşçılarını buluşturan bir platform haline geldi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Oğuz Satıcı, ıÜüİstanbul Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği (İTHİB) Başkanı İsmail Gülle ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş tarafından açılan ve Olympia Exhibition Centre'da, 2 bin metrekarelik alanda, 79 Türk firmasının katılımı ile düzenlenen fuarı, İngiltere'nin önemli alım gruplarından Marks & Spencer, Bhs, Debenhams, Laura Ashley, SR Gent gibi mağaza zincirleri ziyaret ediyor.

İTHİB organizasyonuyla İngiltere'nin başkenti Londra'da düzenlenen 'Londra Türk Tekstil Ürünleri Fuarı'nda, Türkiye'den 79 firma görücüye çıktı. 14-15 Şubat tarihleri arasında Olympia Exhibition Centre'da düzenlenen fuarın açılışını TİM Başkanı Oğuz Satıcı, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ve İTHİB Başkanı İsmail Gülle birlikte yaptı.

TİM Başkanı Oğuz Satıcı fuarın açılışında yaptığı konuşmada, Londra Türk Tekstil Fuarı'nın marka haline geldiğini belirterek, "Türkiye'nin en iyi firmaları katılıyor. Her yıl 1500'ün üzerinde profesyonel tarafından ziyaret ediliyor. Bu tür fuarlar bir takım oyunu. Aynı şekilde İstanbul'u moda-marka şehri yapmak için de çalışmalarımız sürüyor. Bugün Londra'da kumaş fuarındayız, yarın İstanbul'da Moda Show'da olacağız. Dünyanın her yerinde faaliyet gösteriyoruz ama kalbimiz İstanbul'da atıyor" dedi.


MODAYA TÜRK KUMAŞI YÖN VERİYOR

İTHİB Başkanı İsmail Gülle de bu fuarı düzenlemekteki amaçlarının 'müşterinin ayağına gitmek' olduğunu belirterek, İngiltere'nin önemli alıcılarının bu fuara geldiğini söyledi. İngiltere'nin önemli markalarının Türk kumaşlarını tercih ettiğini vurgulayan İsmail Gülle, "İngiliz markaları kalitelerini vurgulamak için Türk kumaşı kullandıklarını öne çıkarıyorlar. Kalitede ve markada Avrupa'yı solladık. Artık modayı Türk kumaşı yönlendiriyor" dedi.

Gülle; "Biz ihracatçılar olarak, kalitemizle, pazarlama çabalarımızla dünyaya damga vurmaya çalışırken, ülkemizde kur başta olmak üzere, enerji, hammadde, işçilik vergileri gibi maliyet kalemleri hep aleyhimize çalışıyor. Bu da rekabet gücümüzü gittikçe zayıflatıyor. Bunun örneğini 2005 yılında yaşadık. Kalitemizle fethettiğimiz İngiltere pazarında, rekabet gücümüzün düşmesi nedeniyle ihracatımızda, yüzde 5.6'lık bir düşüş yaşadık. İhracatımız 200 milyon dolar olarak gerçekleşti. Bu noktada, biz ihracatçılar olarak yine üzerimize düşeni yerine getirmeye çalışıyor, her türlü olumsuzluğa rağmen, İngiltere pazarındaki payımızı artırmaya uğraşıyoruz. Bu fuar, bu konudaki çalışmalarımızın önemli bir ayağını oluşturuyor. Hedefimiz başta İngiltere olmak üzere AB'ye dönük tekstil ürünleri ihracatımızı artırarak, istenilen seviyeye getirmek" diye konuştu.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ise tekstil sektörünün Türkiye'nin lokomotif sektörlerinden biri olduğunu belirterek, "Türk müteşebbisi bu noktaya kendi çabalarıyla geldi. Fuara ciddi bir katılım olduğunu görüyorum. Biz de yerel yönetim olarak tanıtım konusunda her türlü yardıma hazırız" diye konuştu.


TÜRK KUMAŞI AVRUPALI ALICI İLE BULUŞUYOR

Bu dönem 8'inci kez düzenlenen ve Türk firmalarının yaklaşık 2 bin metrekarelik alanda ürünlerini sergiledikleri Londra Türk Tekstil Fuarı, Avrupalı alıcılarla Türkiye'nin önde gelen kumaş üreticilerinin buluştuğu bir tekstil platformu niteliği kazandı.

Fuarı her yıl İngiltere'nin önemli mağaza zincirlerinden Marks & Spencer, Bhs, Debenhams, Laura Ashley, SR Gent gibi büyük alım grupları da ziyaret ederek çeşitli anlaşmalar yapıyor. İTKİB Kumaş Tasarım Yarışması finalistlerinin koleksiyonlarının da özel bir bölümde sergilendiği fuarda; Abacı Tekstil, Akın Tekstil, Altınyıldız, Arsan Tekstil, Bahariye Mensucat, Berdan Tekstil, Bilkont, Birlik Mensucat, Bossa, Denizli Basma, Gülle Entegre Tekstil, İpekiş, İpekyolu Tekstil, Kipaş Denim, Söktaş ve Yünsa gibi firmalar ürünlerini sergiliyor. Yarın (15 Şubat 2006) sona erecek olan fuara bin 500 ziyaretçinin gelmesi bekleniyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious