Türk kuruluşları, Gazze'de yara sarıyor

Türk kuruluşları, Gazze'de yara sarıyor.16229
  • Giriş : 24.01.2009 / 12:03:00

Deniz Feneri, Kimse Yok Mu ve İHH gibi Türk yardım kuruluşları da Gazze'de yoğun olarak faaliyetlerini sürdürüyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Gazze'de ateşkes sağlandı ama İsrail saldırılarının sebep olduğu yaralar henüz sarılamadı. Gazze halkı Müslüman dünyasından gelen yardımlarla yaralarını sarmaya çalışıyor. Kimse Yok Mu, İHH ve Deniz Feneri gibi Türk yardım kuruluşları da Gazze'de yoğun olarak faaliyetlerini sürdürüyor.

İsrail Gazze'den çekilirken geride harabe bir şehir bıraktı. Gazze'nin bütün alt yapısı İsrail tarafından tahrip edildi. Birçok yerleşim yeri yerle oldu. Gazeliler bir yandan saldırılarda hayatını kaybeden ve ya yaralanan yakınlarına üzülürken diğer taraftan yaralarını sarmaya çalışıyorlar. Aylardır İsrail ambargo ve ablukasına maruz kalan Gazze halkı, son saldırılardan sonra dışarıdan gelen yardımlara daha fazla ihtiyaç duyuyor.

Gazze'nin tıbbi ilaç, jeneratör, yakıt ve temel gıda maddelerine ihtiyacı var. Bölgenin yeniden onarılmaya, günlerce onurlu bir direniş sürdüren Gazze halkının yaralarının sarılmaya ihtiyacı var. Türkiyeli yardım kuruluşları bölgede adım adım dolaşarak ihtiyaç sahibi ailelere ulaşmaya çalışıyor.

Gazze'ye Türk hükümetinin verdiği siyasi desteğin yanı sıra Türk yardım kuruluşlarının uzattığı yardım eli de halk arasında büyük bir heyecan meydana getiriyor.

Gazze'de yardımlarını sürdüren derneklerden biri Kimse Yok Mu Derneği. Kimse Yok Mu ekipleri, Refah Sınır Kapısı'ndan geçirdikleri yardımı ihtiyaç sahibi ailelere dağıtıyorlar. Gazze'de bulunan Kimse Yok Mu Derneği görevlileri de gıda ve ilaç yardımlarının yanı sıra bölgede kalıcı faaliyetlerde bulunmak istediklerini dile getiriyorlar. Kimse Yok Mu Gazze Operasyonları Sorumlusu Eyüp Tok, Gazze'ye hastane, okul, bina yapmak için girişimlerde bulunduklarını söyledi. Önceki gün Filistin Tıbbi Yardım Derneği'ne 15 bin dolarlık ilaç yardımında bulunduklarını kaydeden Tok, Türkiye'den gelen yardımların da artarak gelmeye devam ettiğini dile getirdi.

Saldırıların başladığı günün hemen akabinde ikinci gün ihtiyaç sahibi ailelere yardımlarını dağıtan İHH İnsani Yardım Vakfı, ateşkesten önce olduğu gibi ateşkesten sonra da yardımlarına ara vermeden sürdürüyor. Gazze'de bulunan İHH Genel Başkanı Bülent Yıldırım ve Yönetim Kurulu Üyesi Osman Atalay'ın organize ettiği ekip, düzenli olarak İsrail saldırılarında zarar gören ailelere acil gıda malzemelerini dağıtıyor. Önceki gün 600 aileye gıda dağıtımı yapılırken dün de Zeytin Mahallesi'nde 400 aileye gıda malzemesi dağıtıldı. 21 Türk ailesiyle, saldırılarda yakınlarını kaybeden yaklaşık aileye de maddi yardım yapıldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*