Türk limanları Kıbrıs Rumları'na açılıyor

  • Giriş : 01.09.2007 / 10:57:00

UN Ro-Ro İşletmeleri’nin hisselerinin satışı için Kohlberg Kravis Roberts ile münhasırlık anlaşması imzalandı

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Dünyanın en büyük filolarından birine sahip olan UN Ro-Ro İşletmeleri’nin çoğunluk hisselerinin satışı için Kohlberg Kravis Roberts (KKR) ile münhasırlık anlaşması imzalandı. Ancak KKR tarafından yapılan açıklamada, UN Ro-Ro’ya adı geçmeyen iki ortağın daha talip olduğu yer almadı

BU iki ortağın Yunanistan ve Kıbrıs Rum Kesimi’nden ortağı olan Marfin Investment Group ile Dubai Şeyhi El Maktum olduğu ortaya çıktı. Kıbrıslı Rumlar, söz konusu satış gerçekleşirse Türk limanlarından Avrupa’ya ihraç ürünlerini taşıyan UN Ro-Ro ile Türk karasularına girmiş olacak

Daha önce Boyner Grubu ile görüşen ancak anlaşmaya varamayan Kohlberg Kravis Roberts (KKR), bu kez Türkiye’den ro-ro ile yapılan ihracat taşımalarının yüzde 60’ını gerçekleştiren UN Ro-Ro İşletmeleri’ne talip oldu.
Şirketten dün yapılan açıklamada UN Ro-Ro İşletmeleri A.Ş. hissedarları ile Kohlberg Kravis Roberts & Co. L.P. (KKR’ye bağlı yatırım fonlarının danışmanı olarak) arasında UN RORO’nun çoğunluk hisselerinin satışı için münhasırlık anlaşması imzalandığı, UN Ro-Ro ortaklarının 3 Eylül’de yapacağı toplantı sonucunda taraflar arasında nihai gorüşmelerin başlaması ve Eylül ayı sonuna kadar hisse satış sözleşmesinin imzalanmasının beklendiği bildirildi.

Geri plandaki ortaklar

KKR’nin Türkiye’de yaptığı açıklama bununla sınırlı kalırken bu operasyonda tek başına hareket etmediği, Yunan, Güney Kıbrıslı ve Dubaili ortakları olan Marfin Investment Group (MIG) ile birlikte teklif verdiği ortaya çıktı. UN Ro-Ro’nun ortaklarının büyük bölümü bile bu işbirliğinden habersizken, Marfin Investment Group, dün Yunan haber ajanslarına açıklama yaptı ve KKR ile birlikte Türk denizcilik şirketi UN Ro-Ro’ya teklif verdiğini duyurdu.

Yönetim sessiz kaldı

UN Ro-Ro yönetimi bu gelişmeler karşısında sessiz kalırken, şirkette yüzde 3 hissesi olan Uluslararası Nakliyeciler Derneği’nin (UND) Başkanı Tamer Dinçşahin, bir çok ortak gibi sadece 3 Eylül’deki toplantıya çağrıldıklarını, gelişmelerden tam olarak haberdar olmadıklarını söyledi. UND olarak UN Ro-Ro’ya talip olduklarını ancak satış için konuşulan 800 milyon-1 milyar euro gibi rakamları fizibl bulmadıklarını anlatan Dinçşahin, “Ancak KKR’nin Yunan, Rum veya Dubaili ortağından hiçbir şekilde haberimiz olmadı. Diğer ortaklarla da yaptığım görüşmelerde onların da bizimle aynı durumda olduklarını gördük. Neden böyle bir gizliliğe gerek duyulduğunu anlayamadık” dedi.

UND: İşler epey karışır

“UND olarak KKR ile birlikte şirketi almak için kendilerinin de görüştüğünü kaydeden Dinçşahin, KKR’nin arkasında başka grupların olmasının sıkıntı yaratabileceğini söyledi.

Tamer Dinçşahin, ” KKR’nin arkasında Yunanlılar, Dubaililer varsa işler karışır. Biz sadece KKR ayağını biliyoruz. Ayrıca madem şirketi bir ay içinde satacaklardı neden araç taşıma fiyatına yüzde 5 zam yaptılar? Şirketin mali durumunu düzeltmek için neden sektöre sıkıntı verdiler? Biz sektörün zararına karşı olan her oluşumun karşısındayız ve tepkimizi koyarız “ diye konuştu.

El Maktum Marfin’e geçen yıl ortak oldu

MARFIN Investment Group (MIG), 1998’de şu anda şirketin Eşbaşkanı olan Andeas Vgenopoulos önderliğinde bir grup tarafından kuruldu. İngiltere, Avustralya, İngiltere, Sırbistan, Romanya, Estonya, Rusya, Güney Afrika, Kanada ve ABD’de bankacılık alanında yatırımları bulunan şirketin yüzde 44 hissesi Yunan ve Güney Kıbrıslı yatırımcılara, yüzde 9’u da Dubai Şeyhi El Maktum’un şirketi Dubai Investment Group’a ait.

2001 yılında bankacılıkta satın almalarla hız veren MIG, Aralık 2006’da Güney Kıbrıs ve Yunanistan’da çalışan Lefkoşa Merkezli Laiki Group, Egnetia Bank ve Marfin Popular Bank’ı tek çatı altında topladı. Yeni bankanın merkezini Güney Kıbrıs olarak belirleyen şirket yatırımlarını da MIG ve Marfin Popular Bank olarak ikiye ayırdı. Marfin Popular Bank’ın başkanlığını geçen yıl bankanın yüzde 31.5 hissesini 518 milyon dolara alan Dubai Investment Group’un CEO’su Soud Ba’alaway yürütüyor. Ba’alaway, Marfin Investment Group’un da Eşbaşkanı.

Piyasa değeri 5.9 milyar euro olan MIG” ın bankacılık dışında sağlık, bilişim ve otelcilik alanında yatırımları var. Dubai, Atina ve Güney Kıbrıs borsalarında işlem gören şirketleri bulunan MIG aynı zamanda Güney Lefkoşa’daki Hilton Oteli’nin de sahibi. Oteli 60 milyon euroya satın alan MIG’in denizcilik şirketinin adı ise Cape Investment Corporation. MIG’ın CEO’su Dennis Malamatinas, daha önce Burger King, Smirnoff Vodka, Pepsi Cola’da üst düzey yöneticilik yaptı. MIG, bu yılın ilk 6 ayında 366.2 milyon euro kâr etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious