Türk lirası aşırı değerli, ödenen bedele değer mi?

Türk lirası aşırı değerli, ödenen bedele değer mi?  .9956
  • Giriş : 05.03.2008 / 06:33:00
  • Güncelleme : 05.03.2008 / 02:09:31

Tüzmen, enflasyon rakamında ciddi bir yanılma olduğunun ortada olduğunu ifade etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, enflasyon rakamında ciddi bir yanılma olduğunun ortada olduğunu ifade ederek, ''Çünkü geçen sene hedeflenenden yaklaşık yüzde 100'e yakın bir sapma var. Şimdi alınan tedbirlerin gözden geçirilmesi gerekiyor'' dedi.

Tüzmen, AK Parti TBMM grup toplantısı öncesinde, gazetecilerin enflasyon oranlarına ilişkin sorularını yanıtladı.

''Enflasyon beklenenden yüksek çıktı. Hükümet ek bir tedbir düşünüyor mu?'' sorusu üzerine Tüzmen, ''Arkadaşlar bu konuda ellerinden gelen çalışmaları yapıyorlar. Ama enflasyon rakamında ciddi bir yanılmamız olduğu ortada. Çünkü geçen sene hedeflenenden yaklaşık yüzde 100'e yakın bir sapma var'' dedi.

''Bu sapma büyük bir sapma'' diyen Tüzmen, enflasyonu aşağı çekmek, enflasyonu yüzde 4-5'ler seviyesine çekmek için Türkiye'nin rekabetçiliğinden çok ödün verdiklerini kaydetti. Tüzmen, şunları söyledi:

''Dikkat ederseniz, sadece kurla enflasyonu aşağı çekme politikası izlendi. Kurun yukarıya doğru hareketlenmesi... Türk lirasına aşırı değerlenme imkanı verildi. Doların son derece düşük değerde seyretmesi, enflasyonun aşağı çekilmesinde esas araç olarak kullanıldı. Şimdi bu tedbirlerin gözden geçirilmesi gerekiyor. Şu anda, bu kadar ödün vermemize rağmen, ithalatı bu kadar artıran, ithalat patlamasını yaratan, ciddi bir şekilde dışarıdan ara malı girişini sağlayan, kendi ara malımızı kullanmak yerine bunu dışarıdan Türkiye'ye getirmemizi ve bu şekilde ancak bunları sanayide kullanarak ihracat yapmamızı sağlayan, hep Türk Lirasının aşırı değerli olmasıydı.

Açıkçası, tamamıyla enflasyonun aşağı doğru çekilmesiyle ilgili kullanılan araçlar, bu şekilde bir aşırı değerliliği sağladı. Ben o zaman söyledim: 1.700'den 1.600'e doğru hareketlenirken, 'şimdi müdahale edelim, bunu tutalım...' Ne olacaktı, enflasyon bundan belki 1-2 puan daha yükse olacaktı... Açık söyleyeyim; Yüzde 4-5 tamam, onu biz de görmek isteriz. Ama madem yüzde 4-5 olmuyor, yüzde 9'lara çıkıyor. O zaman yüzde 10'u da yüzde 9'u da gözönüne alarak, Türkiye'nin rekabetçiliğini daha da artıracak, bütün sanayisini şakır şakır çalıştıracak, kendi ara mallarını ihraç eden ve ihracatın ithalatı karşılama oranını çok yüksek hale getirebilen bir ülke platformu, ülke ihracatı sağlanması mümkün olabilirdi.

Açıkçası, şu anda enflasyonda yüzde 100'e yakın bir yanılgının büyük bir yanılgı olduğunu düşünüyorum. Tabi bu, bugünlük bir şey değil. Bunun geçen dönemde hazırlanan bir altyapısı var. Bu konuda sorumlu arkadaşlarımız herhalde gereken açıklamaları yapacaktır diye düşünüyorum. Ama bizim elde ettiğimiz sonuç nedir? Sonuç; doğru ihracat artışımızı sürdürüyoruz ama büyük de bir ithalat artışı var. Hep eleştiri alıyoruz, görüyorsunuz.''

-''TÜRK LİRASININ AŞIRI DEĞERLİLİĞİ''-

Bakan Tüzmen, ithalat artışının arkasında Türk Lirasının aşırı değerliliğinin yattığını ifade ederek, ''Dışarıdaki ürünler ucuz, Türkiye'deki ürünler pahalı... Girdi maliyetlerinin artışta olduğu bir ülkede, dışarıdan alarak, işleyerek dışarıya ihracat yaparak, ihracatımızı sürdüreceğiz'' diye konuştu.

Kürşad Tüzmen, ''Şu anda karlılıklarda azalma, fakirleşerek ihracat dedikleri arkadaşların yaptıkları açıklamalar da... Enflasyonu aşağı çekmek için bütün ülke çok büyük bedeller ödedi. Özellikle sanayimiz ve ihracat sektörümüz büyük bedeller ödedi. Ama o bedellerin karşılığını aldık mı? Bunun değerlendirmesini size bırakıyorum'' dedi.

Bu görüşlerini Bakanlar Kurulunda da söylediğini ifade eden Tüzmen, ''Tekrar gözden geçirilmeli, değerlendirme yapılmalı'' dedi.

Maliye Bakanı Kemal Unakıtan ise gazetecilerin aynı yöndeki sorularını yanıtlamadı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious