Türk Lirası için kampanya!

Türk Lirası için kampanya!.21608
  • Giriş : 29.11.2016 / 08:09:00

Türk Lirası için sosyal medyada önemli bir kampanya başlatıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Dünyada yaşanan gelişmeler üzerine doların ateşinin yükselmesi üzerine sosyal medyada Türk Lirasını korumak için anlamlı bir kampanya başlatıldı.

'Dövizi her zaman buluruz lakin vatanı bulamayız. Haydi Türkiye'm! Dolar ve avromuzu bozduruyoruz' hareketine destek çığ gibi büyüyor.

Son günlerde doların hızla yükselmesi üzerine Merkez Bankası ve Hükûmet devreye girmiş, çeşitli tedbirler alınmıştı. Merkez Bankası faizleri artırıp, dövizde zorunlu karşılıkları düşürerek, hem TL’ye itibar kazandırmaya hem de piyasada dolar arzı oluşturmaya çalıştı. Hükûmet ise bütün sözleşmelerde dolardan TL’ye geçerek, piyasadaki döviz talebini frenledi. Son hamle ise vatandaşlardan geliyor. Sosyal medya üzerinden yeni bir kampanya başlatıldı. “Dövizini bozdur, Türk lirasına sahip çık” kampanyası ile, tıpkı 15 Temmuz sonrası süreçte olduğu gibi vatandaşların yüklü satış yapması isteniyor. Hain darbe girişiminin ardından da dolar hızla yukarı yönelmiş, 3,10 TL civarına kadar yükselmiş, ancak vatandaşların 10 milyar doları aşan satışıyla birlikte yeniden 3’ün altına gerilemişti. Sosyal medyadaki kampanyada da “Avrupa’nın oyununu bozalım. 15 Temmuz’u kazandık, para ve dünya sevgisi millet olarak kaybettiriyor. Yakışmıyor bize. Dolar ve avromuzu bozduruyoruz, onlar aldırmadan biz saldırıyoruz. Bu bir vatandaşlık görevidir. Dövizi her zaman buluruz lakin vatanı bulamayız. Haydi Türkiyem! Dövizini bozdur kampanyasını başlatıyoruz” mesajları veriliyor. Ayrıca dolar ve avronun üzerinin çizildiği fotoğraflar da paylaşımlarla yer alıyor.

GÜCÜ ZAYIFLIYOR
Özellikle dış gelişmelerin etkisiyle geçtiğimiz hafta 3,48 TL’ye yaklaşarak rekor kıran dolar; haftanın ilk işlem gününde, sosyal medyadaki kampanyanın da etkisiyle 3,40 TL sınırına kadar çekildi. Sonradan fiyatlar 3,43 TL civarında denge bulmaya çalıştı.

TÜRKİYE

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*