'Türk Lirasının gücünüde mi hissetmiyorlar'

  • Giriş : 25.02.2006 / 00:00:00

Başbakan Yardımcısı ve Devlet Bakanı Abdüllatif Şener Ak Partinin çok büyük ideallerle kurulduğunu belirterek, 4.5 yıllık iktidar süreci içerisinde, Türkiye'nin yıllardır başaramadığı sonuçlar elde ettiğini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

İzmir'in Aliağa İlçesine gelen Başbakan Yardımcısı ve Devlet Bakanı Abdüllatif Şener AK Parti Aliağa İlçe Kongresine katıldı. Kongrede bir konuşma yapan Bakan Şener AK Parti ile Türkiye'nin nasıl bir değişim içerisine girdiğini anlattı. Ak Partinin çok büyük ideallerle kurulduğunu 4.5 yıllık iktidar süreci içerisinde Türkiye'nin yıllardır başaramadığı sonuçlar elde ettiğini ifade eden Şener kurulduğu günden itibaren gelinen noktanın zaman olarak çok kısa olduğunu ancak, Ak Parti'nin bu az zaman da çok işler yaptığını çok şeyleri değiştirdiğini ifade etti. AK Parti Aliağa İlçe Kongresine İzmir Milletvekilleri İsmail Katmerci,Mehmet Tekelioğlu, Tevfik Ensari, Zekeriya Akçam, İzmir Büyükşehir Başkan Adayı Taha Aksoy, İl Başkanı Ali Aşlık ve İzmir AK Parti İlçe ve Belde Başkanları, Çevre İlçe ve Belde Belediye Başkanları, İl Kadın Koları Başkanı Gülsüm Satıoğlu ile çok sayıda partili ve delege katıldı.

En başta Türkiye de siyaset üslübunu değiştirdiklerini ve siyasete yeni bir soluk getirdiklerini söyleyen Bakan Şener, geçmiş siyasetçilerin artık izlerinin okunmadığını belirterek bugünün ve geleceğin siyasetinde Ak Parti'nin hep olacağını söyledi. Sadece siyaset açısından değil ekonomik alanda ve dış ilişkilerde de, Ak Parti'nin Türkiye insanının çıkarlarına yönelik adımlar attığının altını çizen Abdüllatif Şener,Kişi başına milli gelir 2002 de 2 bin 600 dolar iken, 2006 sonunda 5 bin216 Dolara ulaşılmıştır. 2008 yılı hedefimiz ise 9 bin dolardır." diye konuştu. Orataya çıkan bu tablonun Türkiye'nin geleceğe güvenle bakmasını sağlayacağını ifade eden Şener, "2002 de enflasyon yüzde 30 iken 2005 sonu itibariyle yüzde 7.7 olmuş, dış ticaret ikiye katlanmış, 2002 de 36 Milyar Dolar'dan 2006 yılı itibari ile 73 Milyar Dolara çıkılmıştır." dedi."Ekonomi güven içindedir" diyen Bakan Şener, "22 Milyar Dolarlık ceri açığa rağmen Türkiye ye yurt dışı sermaye akışı 44 Milrar Dolar olmuştur. Bu ekonomimize duyulan güvendir. Yurt dışından yatırımcılar gelmeye devam ediyorlar. 1980-2000 yılı arasındaki 20 yıllık sürede 10 milyar dolar olan sermaye akışı 4 yıllık sürede 14 milyar 290 milyon dolar olmuştur. Almanya'nın Fransa'nın sağlayamadığı bütçe açığı oranı sağlanarak yüzde 2 de kalınmıştır. AK Parti ile bankacılık düzene girmiş fona devredilen bankaların ülkeye olan zararı dolaylı olarak 50 milyar dolar olmuş ama bu düzene sokulmuş, Memur maaşlarında yüzde 85'lik artış sağlanmış, asgari ücret yüzde 100, endüşük SSK'lı ya yüzde 90, Bağ-Kur lu vatandaşlarımıza yüzde 170 Bağ-Kur emeklimize yüzde 82, engellilerimize yüzde 152, 65 yaş aylıklarına ve muhtarlarımıza yüzde 155 artırılmış, öğrenim kredileri de yüzde 150 iyileştirilmiştir. Bunların hepsi enflasyonun üzerinde yapılan artışlardır." ifadelerini kullandı.

'Türkiye de bir şeyler değişmiyor, hissedilmiyor' diyenlerin gerçekçi olmadığını söyleyen Bakan Şener, " Onlara tek şey söyleyeceğim. Türk Lirasının gücünüde mi hissetmiyorlar. AK Parti gelene kadar kimse TL taşımıyordu. Şimdi Avrupa daki bankalar dahi YTL'ye göre tahvil ihrac ediyorlar. Bir ülkede milli paranız varsa ekonomi iyidir. Fiyatlardaki istikrarda ekonominin iyiye gittiğinin göstergesidir." dedi. Devlet Bakanı Abdüllatif Şener, şöyle konuştu: " Ekonomide, dış ilişkilerde ve siyaset üslubunda yapılan bu büyük değişimler ve adımlar devam etmeli.Toplumu geren söylemlerden kaçınmalıyız. Söylemlerimiz hep barış ve sevgi çizgisinde olmalı. Bir Yunus Emre Bir Mevlana sevgiyi söyledikleri için yüzyıllardır hatırlanır ve sevilir.Bizde AK Parti iktidarı olarak Türkiye yi bu sevgi ve saygı atmosferinde geleceğe hazırlamak istiyoruz. Bu da Partimize gönül veren insanlar sayesinde yani sizlerle birlikte olacaktır. " şeklinde konuştu.

Kongre, konuşmaların ardından AK Parti İlçe başkan adaylarını kutlayan ve başarılar dileyen Bakan Şener Aliağa Belediyesi'ne gelerek Belediye Başkanı Tansu Kaya'dan Aliağa ile ilgili brifing aldı. Başkan Tansu Kaya'nın enerji dolu ve genç bir başkan olduğunu söyleyen ve Aliağa'nın sorunlarına vakıf olduğunu ifade eden Şener, sanayisi ile çok güçlü olan Aliağa'nın ülke ekonomisine yaptığı katkı ile birlikte Belediyenin şehirleşme alanında iyi şeyler yapacağına inandığını söyledi.

İnşaat Mühendisi Uğur Türkan İle Serbest Muhasebeci Hüseyin Arslan'ın İlçe Başkanlığı için yarıştığı kongre de oy verme işlemi devam ediyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious