Türk malı söndürme robotu

Türk malı söndürme robotu.15330
  • Giriş : 08.09.2008 / 11:47:00

Ve karşınızda yüzde yüz Türk malı söndürme robotu..

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Türk savunma sanayine "şüpheli paket tespit sistemi" ve "bomba imha robotu"nu kazandıran Elektroland şirketi, şimdi de yüzde yüz yerli "yangın söndürme robotu" üretti.

Orman yangınlarında da kullanılabilecek olan robottan ilk etapta bir adet satın alan Suriye, 10 adet robot siparişi daha verdi.

TÜRKİYE'DE İLK VE TEK

Elektroland şirketi ortaklarından Zihni Demir, bugüne kadar yaptıkları çalışmalar ve firmanın yeni ürünü "yangın söndürme robotu" hakkında bilgi verdi. Yangın söndürme robotunun Türkiye'de ve dünyada "ilk ve tek" olduğunu söyleyen Demir, robotu, yangın sırasında insana gelebilecek zararı en aza indirgemek amacıyla ürettiklerini belirtti.

Demir'in verdiği bilgilere göre, itfaiye erinin girmesinin sakıncalı olabileceği yerlerde kullanılacak olan robotun üzerinde 4 adet kamera bulunuyor. Kameralar sayesinde 400 metre uzaktan kumanda edilebilen robot, gaz sensörleriyle ortamı analiz ederek, ortamın insan sağlığına zararlı olup olmadığını tespit edebiliyor.

500 DERECEYE DAYANIYOR

Gece görüş özelliği sayesinde yangına gece de müdahale edebilen robot, 400-500 derecedeki yangının içerisine girebiliyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*