Türk malı tüketimine destek

  • Giriş : 08.09.2006 / 00:00:00

Türk-İş Genel Başkanı Kılıç: "İSO'nun Türk malı tüketme kampanyasına destek veriyoruz"

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Türk-İş Genel Başkanı Salih Kılıç, istihdamdaki olumsuzluk ve ülke kaynaklarının ithalat yoluyla dışarıya çıkışını engellemek amacıyla İstanbul Sanayi Odası'nın (İSO) düzenlediği "Türkiye'de üretilen malı tüketin" kampanyasını desteklediklerini söyledi. Kılıç, kampanyanın ülkenin istikbali ve istihdamı açısından olumlu gelişmelere sebep olacağını vurguladı.

Türk-İş Genel Başkanı Kılıç, bağlı sendikalarda incelemelerde bulunmak üzere geldiği Balıkesir'de İl Temsilciliği'nde basın toplantısı düzenledi. Hükümetin son 5 yıldaki büyüme hızını yüzde 35 olarak açıkladığını, ancak bu dönemde istihdam artışı görülmediğini ifade eden Kılıç, işsizliğin yüzde 7'lerden yüzde 12'lere çıktığını, bunun sebebinin de yüzde 65-70 seviyesinde olan istihdam oluşturmayan ara malı ithalatı olduğunu belirtti.

Türkiye'ye sıcak para girişinin ciddi rahatsızlık verdiğine dikkat çeken Kılıç, istihdam oluşturmayıp sadece devlet tahviline giren sıcak paradan kurtulması gerektiğini anlattı. İSO'nun istihdamdaki olumsuzluk ve ülke kaynaklarının dışarıya çıkışının engellemesi amacıyla başlattığı "Türkiye'de üretilen malı tüketin" kampanyasına destek vereceklerini kaydeden Kılıç, Türk-İş olarak harekete geçerek ülke kaynaklarına yöneleceklerini aktardı. Başlatılan kampanyanın ülkenin geleceği ve işsizliği azaltması adına önemli olduğuna değinen Kılıç, "Şu anda Türkiye'den yapılan 100 dolarlık ihracaatın 65 doları ithal malı olarak geri gelmektedir. Duyarlılığın arttırılması ve sendikal dayanışmanın güçlenmesi açısından kampanyaya toplumun her kesimi katılarak destek vermelidir." dedi.

Son dönemde yapılan akaryakıt ve köprü geçiş ücretlerine yapılan zamlarda ölçünün kaçırıldığını belirten Başkan Kılıç, 10 Eylül'de Tüketiciyi Koruma Derneği'nin gerçekleştireceği zamları protesto eylemini destekleyeceklerini vurguladı. Kılıç, hükümetin enflasyon düştüğü gerekçesiyle sabit gelirlilerin alım gücünü artırmadığını, ancak bunun yanında zamlara devam ettiğini ileri sürdü.

Kılıç, kamu çalışanlarının 2006'nın ikinci 6 ayında alması gereken ikramiyelerinin Ramazan Bayramı öncesinde ödenmesi konusunda Başbakan Erdoğan'ın söz verdiğini bildirdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious