'Türk medyasi meslek ahlakina uyun’'

  • Giriş : 11.11.2005 / 00:00:00

PEKIN - Çin'de resmi temaslarini sürdüren Kültür ve Turizm Bakani Atilla Koç, Türk medyasinin kendisine bakisini degerlendirirken, bazi basin kuruluslarinin meslek ahlakina ters düstügünü söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Sakal-i serif hadisesinin hatirlatilmasi üzerine Bakan Koç, '' Burada benim günahimi almislar. Orada bir isgüzarlik var. Yaptiklari tahminler söyledikleri suçlamalarla hiç birimizin hiç bir alakasi yok.'' dedi. Bakan Koç, '' Size söyleyeyim tek bir mesele. Elbet süphe etmek, elbet problem çözmek için kurgu kurmak bir gazetecinin hakkidir. Ama bunu yaparken onun elini tutan ona yön gösteren temel içgüfünün olmasi lazim. O da meslek ahlaki ve kimseye iftira etmeme arzusudur.'' diyerek, bu arzuya ve bu ahlaki duruma dikkat edilmedigi takdirde kendi inancina göre birisine iftira edenin, o iftiraya ugramadan ölmeyecegini savundu. Koç, iftira edenlerin yaptiklari iftirayi hayatlarinda yasayacaklarini da iddia etti.


-''KENDIMI ANLATAMAMA DERDIM YOK''-


Ünlü ressam Yasar Çalli'nin kendisi için '' Meseleye hakim, isini seven ve baska bir zamanda baska bir partide bu görevde olsaydi ülkeye daha fazla faydasi olurdu. Kendisini anlatamama sorunu yasiyor.'' seklindeki sözlerinin sorulmasi üzerine ise Bakan Koç, '' Hayir, O söyle demistir. Baska bir partiden olsaydi bu hücümlara ugramamis olurdu demistir.O farkli. Ben partimden çok memnunum ve partimle de çok hizmet ettim. Ayrica benim kendimi anlatamama gibi bir problemim de yok. Ben kendime çok güveniyorum. Karsimdakinin anlamama problemi varsa o da beni hiç ilgilendirmiyor. Ben kendimi biliyorum. Meselemi biliyorum ve çaliskanim. Ondan sonrasi önyargilari ortadan kaldirmak için ikili iliskilerin daha da arttirilmasi ve zamandir. Ben zaten bunlarin hepsini yapiyorum. Ama ilk geldigim günden itibaren bombardimana tutuldugum dogru.'' diye konustu.


-BANKAMATIK SANATÇISI OLMAK ISTEMEYENLERE TESEKKÜR-


Devlet Sanatçisi Safiye Soyman'in '' Ben bankamatik sanatçisi olmak, böyle anilmak istemiyorum ve istifa etmeyi düsünüyorum'' sözlerinin hatirlatilmasi üzerine Bakan Koç, '' Evet gayet yerinde bir hareket ediyor. Tesekkür ederim'' dedi.


-'' BEN IYI VE GÜZEL BIR ADAMIM-''-


Bakan Koç, medyanin kendisine yüklenmesisinin sebebi ile ilgili bir soruya da '' Ben partimi önemsiyorum. Kendimi de önemsiyorum. Ama bu kadar önemsemeyi bir baska önyagi ile de çirkinlestirmek istmiyorum. Onun için gazetelerin benim ve partimin hakkinda önyargisi vardir demem önyargisinda bile bulunmak istemiyorum. Bu beni çirkinlestirir. Oysa ben iyi ve güzel bir adamim.'' diye karsilik verdi.


-ORMAN ARAZILERININ TURIZME TAHSISI KONUSU-


Bakan Koç, son günlerin gündemini teskil eden konularindan devlet arazilerinin turizme tahsis edilmesi konusunda ise, arazilerin hazine, özelestirme gibi hangi kurumun elinde ise onlardan istediklerini kaydetti. Bu arazilerin önce planlamasini yaptiklarini ve sonrasinda o bölgeyi turizm bölgesi ilan ettiklerini anlatan Bakan Koç, bunun ardindan o arazilerin mevzi alanlarini yaptiklarini ve sonrasinda da gazete yoluyla tahsise açtiklarini ifade etti. Tahsiste sartlari uygun olan yerli yabanci herkese verdiklerini dile getiren Bakan Koç, '' Öyle orman arazisi, orman vasfini kaybetmis... Öyle bir yasal durum yok ki Türkiye'de. Iste 2B'yi onun için çikarmak istiyoruz.


-'HERSEY DAHIL' ILE TÜRKIYE'DE TURIZM PATLAMASI YASANDI-


Bakan Koç, otellerdeki 'hersey dahil'' sistemine serbest piyasa kosullariyla müdahe edemeyecekleri konusundaki soruya da söyle cevap verdi: Ben bu sistemi savunmuyorum. Suradaki beyaz mermere beyaz demek onu savunmak demek degildir. Serbest piyasa sartlarinda fiyatlarin ve hizmetlerin nasil olacagini piyasa tayin eder. Eger sen sadece deniz, kum, günes (3S) turizmi yapiyorsan ve rakiplerin de bu turizmi yapip, hersey dahil (all including) yapiyorsa, sen bunun disina çikamazsin.Benim anlatmak istedigim husus o.'' Kendisinin bu sistemi savunmak degil, bir durum tespti yaptigina isaret eden Bakan Koç, dünyada turizm yapanlarin, turistlerin yüzde 75'inin 3S turizmi yaptigini hatirlatti. Bu turistlerin bütün dünyada harcadiklari paranin da normalde 700-1000 dolar arasinda degistigini kaydeden Koç, bundan asagi fiyat verenlerin daha fazla turist çektigini ve turistlerin bu yerleri tercih ettigini söyledi.


-ISPANYA VE YUNANISTAN 'HERSEY DAHIL'E DÖNDÜ-


Bu durumun Ispanya ve Yunanistan'da görüldügüne dikkat çeken Bakan Koç, daha önce 'hersey dahil' sistminden vazgeçen Ispanya ve Yunanistan'in Euro'ya geçmesinin ardindan fiyatlarinin çok yükseldigini ve turistlerin Türkiye'ye gelmeye baslamasinin ardindan bu ülkelerin tekrar 'hersey dahil'' e döndügünü ifade etti.

'' Simdi Tunus ve Misir, bizim verdigimiz hersey dahil fiyatlarinin altinda fiyat veriyor.'' diyen Bakan Koç, bu sitemin faydalarini da söyle özetledi: '' Hersey dahil sistemiyle Türkiye'deki alkollü- alkolsüz içkilerin yüzde 75'i, etin yüzde 40'i, meyve ve sebzelerin yüzde 35'i buralarda tüketiliyor. Yüzbinlerce de insan çalisiyor. Evet, bu kadar güzel tesisleri bu fiyatlara vermek yazik ama ne yapacaksin, bu sayede 21 milyona yakin turist ve bu sayede yine 17 buçuk milyar dolar yilik gelir geliyor.


-''HERSEY DAHIL'E MECBURUZ AMA ALTERNATIF PROJELER ÜRETILIYOR''-


Hersey dahil sistemine alternatif çözümler üzerinde çalistiklarini anlatan Koç, buna ek olarak kis turizmi, golf turizmi ve Türkiye'nin büyük imkana sahip oldugu termal turizmi hakkinda çalismalar yaptiklarini belirtti.

Kongre turizminin adam basi 4-5 bin dolar, termal turizminin de 2 bin dolar üzerinde biraktigina isaret eden Bakan Koç, '' Ama bunlari yerlestirinceye kadar, bir bakima 'hersey dahil'e mecbursun. Bir de sen serbest piyasa ekonomisinde kalkinacam diyorsun, adama diyorsun hersey dahil ( all including) yapma. Peki yapmadik ve kimse gelmedi. Peki onun hesabini kim verecek? Bazi seylerde Türk entellektüeli mantik tutarligina sahip olmuyor.'' diye konustu.

Yaptiklarinin turizmin gelismesi için tesvikler saglamak oldugunu ve bunu da tahsisler notayi nazarindan yaptiklarina dikkat çeken Bakan Atilla Koç, bunun disinda IMF ile bulunan anlasmalari geregi özel tesvikler de yapamadiklarini savundu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious