Türk mermer sektörü İtalya'ya çıkarma yaptı

  • Giriş : 05.10.2006 / 00:00:00

Türk mermer sektörü İtalya'yı fethetti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Mermer, doğaltaş ve makineleri ihracatçısı 63 firma ve 285 firma temsilcisi, dünyanın sektöründeki en büyük fuarı olarak görülen Verona Marmomacc Fuarı'na katıldı. Ege İhracatçı Birlikleri (EİB) organizasyonuyla İzmir'den kalkan özel uçakla İtalya'nın Verona şehrine giden, Ege Bölgesi'nde mermer sektörünün yoğunlaştığı dört ilden vali, belediye başkanı ve işadamlarından oluşan heyet, bugün açılan 41. Marmomacc Fuarı'na katıldı. Fuarda İZFAŞ tarafından düzenlenen milli katılım organizasyonu kapsamında 63 Türk firması, 2 bin metrekare üzerinde kurulu Türkiye milli katılım alanında stant açtı.

Türkiye, rakipleri konumundaki İtalya, Çin, İspanya, Brezilya, Hindistan ve Yunanistan arasında en büyük milli katılımı sağlayan ülke oldu. Heyette bulunan Muğla Valisi Temel Koçaklar, Aydın Valisi Mustafa Malay, Muğla Belediye Başkanı Osman Gürün, Denizli milletvekilleri Osman Nuri Filiz, Salih Erdoğan, Mehmet Yüksektepe ve Mustafa Gazalcı, Bilecik milletvekili Yaşar Tüzün, İzmir milletvekili Hakkı Ülkü, Manisa milletvekili İsmail Bilen, Mimarlar Odası Başkanı Bülend Tuna ve çeşitli ilçelerden kaymakam ve belediye başkanları, fuardaki Türkiye pavyonu ve Türk firmalarının stantlarını gezerek bilgi aldı.

Ege Maden İhracatçıları Birliği Başkanı Erdinç, burada yaptığı açıklamada Türkiye'nin çok yakın bir dönemde sektörde dünyanın en büyüğü olan İtalya'yı geçebileceğini söyledi. Geçen yıl 9 milyar dolar olan dünya mermer sektörünün bu yıl 10 milyar dolara yükseleceğini, pastadan 2.3 milyar dolar alan İtalya'nın ardından 1.2 milyar dolarla Türkiye'nin geldiğini belirten Erdinç, ''Dünyanın en büyük pazarı olan ABD'de İtalya'yı geçtik. Hedefimiz, iki üç yıl gibi kısa bir sürede dünya lideri olmak. Şu anda ABD'nin yaptığı kalsiyum karbonatlı taş ithalatının yüzde 65'ini Türkiye karşılıyor. İhracatımız her yıl yüzde 30 civarında artıyor. Bu artış oranlarıyla kısa sürede İtalya'yı geçebileceğimizi düşünüyoruz. Planlarımızı buna göre yapıyoruz.'' dedi. Fuara Türkiye'de şu ana kadar düzenlenmiş en geniş heyetle katıldıklarına dikkat çeken Erdinç, ziyaretçiler arasında daha önce hiç yurtdışı fuarlarına katılmamış firma temsilcilerinin de bulunduğunu aktardı. Sektörün mermer ve doğaltaşta yeni trendleri takip edebilmesi ve rakip konumdaki İtalya'yı iyi irdeleyebilmesi için kapsamlı bir katılım sağladıklarını dile getiren Arslan Erdinç, Marmomacc Fuarı'na Türkiye'nin her yıl en iddialı ülke olarak katıldığını, bunun bu yıl da değişmediğini anlattı. Heyette çok sayıda idari temsilci ve meslek örgütü liderinin de bulunduğunu kaydeden Erdinç, firmaların ihracat çabalarında en büyük yardımı gördükleri yöneticilerin de dünyadaki gelişmeleri yerinde görmesi ve Türkiye'nin yeri ve hedeflerini saptayabilmesi açısından önemli sonuçlar beklediklerini dile getirdi.

İtalya'nın mermer başşehri olarak bilinen Verona'da 70 bin metrekare alanda düzenlenen fuara 52 ülkeden bin 500 firma katılıyor. Mermer sektöründe en büyük pazar olan ABD'de İtalya'yı geçerek ilk sıraya yerleşen Türk firmaları, fuarda "Turkish Stone" markasını tanıtıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious