Türk Metal'e soruşturma şoku

Türk Metal'e soruşturma şoku .17967
  • Giriş : 25.11.2008 / 21:05:00
  • Güncelleme : 06.09.2016 / 08:36:32

Ergenekon finansörü olduğu ileri sürülen Mustafa Özbek için Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı harekete geçti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:


Başsavcılık, Türk Metal'in 5 yıllık muhasebe defterlerini incelemeye aldı. Ayrıca çalışma bakanlığı da sendikanın bilanço ve kayıtlarını istedi.

Ergenekon davasında yeni gelişmeler yaşanmaya devam ediyor. Türk Metal Sendikası'nın Manisa Şube Başkanı Mehmet Ali Özaltın, adli makamlara müracaat etmiş ve Ergenekon Terör Örgütü'nün finansörü olduğu iddia edilen Türk Metal Başkanı Mustafa Özbek hakkında suç duyurusunda bulunmuştu.

SAVCILIK HAREKETE GEÇTİ

Savcılar bu suç duyurusuna kayıtsız kalmadı. 5 saat ifade veren Özaltın, Türk Metal'den Ergenekon'a para aktarıldığına yönelik iddialarını anlattı. Bu ifadenin Ergenekon savcısı Zekeriya Öz'e de ulaştırıldığı ifade ediliyor.

IFrame

SENDİKANIN PARALARINA İNCELEME

Diğer taraftan, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı da iddialar üzerine harekete geçti. Başsavcılık Ergenekon ile Türk Metal arasındaki para ilişkisini araştırmak için sendikanın 5 yıllık muhasebe defterlerini incelemeye aldı. Sendika ayrıca Çalışma Bakanlığı tarafından da kıskaca alındı. Bakanlık iddiaları incelemek için sendikanın bilanço ve kayıtlarını istedi.

TERÖR ÖRGÜTÜNE FİNANS İDDİASI

Geçtiğimiz günlerde Türk Metal Sendikası'nın 33 yıllık başkanı Mustafa Özbek hakkında ilginç iddialar gündeme gelmişti. Ergenekon Terör Örgütü ile yakın temas içinde olduğu söylenen Özbek'in, Bursa'da düzenlenen mitinge sendika üyelerini zorla gönderdiği, daha da önemlisi sendikanın kasasından bu organizasyonunun finansörlüğünü yaptığı iddia ediliyor. Ayrıca Ergenekon sanığı Ergün Poyraz'ın kaleme aldığı "Musa'nın Çocukları" isimli kitabın masraflarını da yine Özbek'in üstlendiği ileri sürülüyor.

YOLSUZLUK İDDİASI

Özbek hakkındaki iddialar burada kalmıyor. Özbek'in çoğunluğu yavru vatan Kıbrıs'ta olmak üzere, adeta bir krallık kurduğu biliniyor. İddialara göre Özbek'in mal varlığının önemli bir bölümünü Kıbrıs'ın emekli sandığı olan İhtiyat Sandığı'ndan alınan gayrimenkuller oluşturuyor. Her biri servet değerinde olan bu gayrimenkullerin çok ucuza kapatıldığı da iddia ediliyor.

Örneğin Özbek'in Girne'de değeri 200 bin sterlin olarak gösterilen lüks bir evi sadece 13 bin sterline, 4 milyon dolar fiyat biçilen 10 dönümlük arazi içindeki villayı da dörtte bir fiyatına aldığı söyleniyor. Özbek'in bu tarzda yaptığı alış-verişlerin listesi ise uzayıp gidiyor.

SİGORTASIZ İŞÇİ AYIBI

Diğer taraftan Özbek'in her fırsatta işçi dostu olduğunu vurgulamasına karşın, sendikanın sigortasız işçi çalıştırdığı ortaya çıktı. Canan Dağdelen adlı işçi Sendikanın İzmir Şubesinde 2 yıl sigortasız çalıştırıldığını iddia ederek sendikayı mahkemeye verdi. Üstelik Dağdelen sigortasız çalıştırıldığını işten atıldığında öğrendi.

SAMANYOLU HABER

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*