Türk Metal'e suç duyurusu

Türk Metal'e suç duyurusu.7581
  • Giriş : 09.10.2008 / 18:05:00

Türk Metal Sendikası Manisa Şube Başkanı Mehmet Ali Özaltın, Sendika Genel Başkanı Mustafa Özbek ile Yönetim Kurulu üyeleri hakkında, suç duyurusunda bulundu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Özaltın, avukatı Ali Aslan Yıldırım ile Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına gelerek, suç duyurusu dilekçesini Basın Savcısı Nadi Türkaslan'a verdi.

Mehmet Ali Özaltın'a, tehdit edilmesi gerekçesiyle 24 saat süreyle verilen koruma polisi de eşlik etti.

Suç duyurusu dilekçesinde, Türk Metal Sendikası Genel Başkanı Mustafa Özbek, Genel Başkan Yardımcısı ve Türk-İş Genel Teşkilatlandırma Sekreteri Pevrül Kavlak, Genel Başkan Yardımcısı Mecit Hazır, Genel Sekreter Muharrem Aslıyüce, Genel Mali Sekreter Mehmet Soyupek ile ''araştırma sonucu ortaya çıkacak diğer kişilerin yaptıkları eylem ve işlemlerle sendikayı zarara uğrattıkları, muvazaalı işlemler yaptıkları ve haksız kazanç elde ettikleri'' öne sürüldü.

Dilekçede, sendikanın parasıyla kurulan Avrasya TV ve Baha Haber Ajansı şirketlerinin kuruluş, devir ve satış işlemlerinin ''muvazaalı olduğu'', Özbek ve yakın çevresine haksız kazanç sağlamayı amaçladığı iddia edildi.

Avrasya TV'ye kazanç sağlamak için Türk Metal Sendikası Genel Başkanı Özbek'in toplantı, panel ve onuşmaların kanaldan yayınlandığı, karşılığında da sendikanın kanala para ödediği anlatılan dilekçede, sendikanın bazı salonlarının kanala tahsis edildiği, program yapan bazı kişilerin kanaldan değil, ''danışman'' adı altında sendikadan para aldıkları savunuldu.

''Toplu iş sözleşmeleri döneminde işverenlere kanala reklam vermesi için baskı yapıldığı'' öne sürülen dilekçede, sendikanın sahibi olduğu Ankara Esenboğa Havalimanı yakınlarındaki Büyük Anadolu Oteli aracılığıyla da ''birilerinin haksız kazanç sağladığı'' ifade edildi.

Dilekçede, sendikanın, Didim'deki 5 yıldızlı otel inşaatının, ihaleye çıkarılmadan Büyük Anadolu Otelinin işletmecisi şirkete verildiği kaydedildi.

-AVRASYA METAL İŞÇİLERİ FEDERASYONU-

Türk Metal Sendikasının öncülüğünde kurulan Avrasya Metal İşçileri Federasyonunun Başkanlığında Mustafa Özbek'in bulunduğu ve buradan maaş aldığı belirtilen dilekçede, federasyona bağlı 19 yabancı sendikanın aidat ödemediği, tüm giderlerin Türk Metal tarafından karşılandığı savunuldu. Bunun, sendikanın gereksiz olarak gider yapmasına neden olduğu ifade edilen dilekçede, ''Karşılığında ise Mustafa Özbek'e ilave bir maaş ve unvan sağlamaktadır''denildi.

Sendika hesaplarından, yönetici yakınlarının da içinde bulunduğu birçok kişiye danışman ve personel adı altında ücret ödendiği öne sürülen dilekçede, ''Mustafa Özbek ve çocuklarına ait Türkiye, KKTC ve diğer ülkelerdeki mal varlıklarının araştırılmasını, kaynağının ne olduğunun sorulmasını, mal varlıklarının elde edilme sürecinde herhangi bir suç unsuru varsa bu nedenle cezalandırılmasını talep etmekteyiz'' ifadesine yer verildi.

-ÖZALTIN'IN AÇIKLAMASI-

Suç duyurusunda bulunmasının ardından Adliye önünde gazetecilere açıklama yapan Özaltın, suç duyurusunda bulunduğu için müthiş bir manevi rahatlık duyduğunu ve sendikacılık yapmak isteyenlerin önünü açtığını düşündüğünü ifade etti.

Avrasya TV'nin kurulmasının ardından ciddi baskılarla karşı karşıya kaldıklarını öne süren Özaltın, ''Toplu sözleşme masalarında, kanala reklam alma pazarlığı içinde olmayı hiçbir dönem içime sindiremedim. Bu, işçilere verilecek paralardan talep edildiğinde, vicdani rahatsızlık duymaya başladım'' dedi.

''İllegal, tabiri caiz ise sendika içinde rant cephesi haline gelen organize yapının herkesi rahatsız ettiğini'' kaydeden Özaltın, suç duyurusunda bulunma kararından sonra çok sayıda teşekkür ve tebrik telefonu aldığını anlattı.

Suç duyurusunda bulunarak, ''kellesini koltuğun altına aldığını'' söyleyen Özaltın, dolaylı yollardan tehdit aldığını, devletin de kendisine koruma sağladığını bildirdi.

Özaltın, ''İnanıyorum ki savcıların yapacağı çalışma sonucunda son yılların en büyük yolsuzluğu ortaya çıkacaktır. Savcılara ve yargıya güveniyorum. Bunun çok ivedilikle olmasını istiyorum. Çünkü şube başkanları zan altında, baskı altında. Şu anda çok ciddi kararlar alınıyor'' diye konuştu.

Avrasya TV'ye reklam alınmadan toplu iş sözleşmesi görüşmelerinin bitirilmemesi konusunda ilke kararı alındığının kendilerine iletildiğini iddia eden Özaltın, ''Ergenekon'' terör örgütüne para aktarıldığına yönelik iddialara ilişin soru üzerine, konuyla ilgili araştırmaların yürütüldüğünü ifade etti.

Mehmet Ali Özaltın, ''Her vatandaşın duyumları gibi, bizim de bu şekilde gözlemlerimiz var'' dedi.

Özaltın, ''Yazar Ergün Poyraz'ın kitaplarının Türk Metal tarafından finanse edildiği'' iddialarının sorulması üzerine, şunları kaydetti:

''Bize bunlar geldi. Bakıyorum şu anda Ergün Poyraz içeride. Musa'nın Çocukları diye bir kitabı geldi. Bunun içerisinde bizim hemşehrimiz Sayın Bülent Arınç'a yönelik de birtakım iddialar vardı. Sendikanın asıl işlerinin bunlar olduğu konusunda ciddi kaygılarımız var. Bu kitaplar, sendika tarafından bize verildi. Savcımız araştırdığı zaman herhalde çok daha büyük şeylere ulaşacaktır.''

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*