Türk mezarlığı sorunu en kısa sürede çözülecek

Türk mezarlığı sorunu en kısa sürede çözülecek.12097
  • Giriş : 03.03.2008 / 14:41:00

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Romanya'daki 80 bin soydaşın güven ve huzur içinde yaşadıklarını belirterek soydaşların iki ülke arasında köprü vazifesi gördüklerini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Romanya'nın başkenti Bükreş'e dün gelen Cumhurbaşkanı Gül, bugün Romen meslektaşı Traian Basescu ile bir araya geldi. İki lider baş başa ve heyetlerarası görüşmelerin ardından basın toplantısı düzenledi. Gül, Romen lider Basescu ile birçok konuyu görüştüklerini söyledi. Romanya'nın Avrupa Birliği (AB) üyeliğini tebrik eden Gül, "Avrupa Birliği içinde bir dostumuzun daha olduğunu bilmek bizleri mutlu etmektedir." dedi. İki ülke ilişkilerini geliştirmeye "özen atfettiklerini" belirten Gül, "Romanya'da 80 bin soydaşımız güven ve huzur içinde yaşamaktadır. Böylece ülkelerimizi birbirine bağlayan bir köprü görevi görmektedirler." şeklinde konuştu.

ROMANYA'DAN AB ÜYELİĞİNE DESTEK

Cumhurbaşkanı Gül'ün açıklamaları ardından Romen lider Basescu bir açıklama yaptı. Basescu, "Türkiye, bütün koşulları yerine getirdikten sonra AB üyeliğine Romanya, onu tereddütsüz ve sürekli olarak desteklemektedir. Bazı müzakere fasıllarının aşılabilmesi için bizim verebileceğimizi desteği tekrarladık. Hazırlağımızı bildirdik. Uzmanlar seviyesinde değişimlerin yapılması konusunda hazır olduğumuzu bildiriyoruz." dedi.

MEZARLIK SORUNUNUN ÇÖZÜLMEMESİ ÜZÜCÜ

Türk basın mensubunun bir sorusu üzerine Romanya Cumhurbaşkanı Basescu, Bükreş'teki Türk mezarlık sorununun çözülmemesinin "üzücü olduğunu" söyledi. Bükreş Belediyesi'nin geniş bir yer alarak burayı mezarlık olarak kullanmayı öngördüğünü belirten Basescu, belediye genel kurulunun toplanarak satın alınan 3 bin metrekarelik yerin bu işe tahsis edilmesine karar vermesi gerektiğini kaydett. Türk işadamlarının Romen vizesi almasında yaşadığı zorluklarına ilişkin olarak Basescu, "Hükümet çözüm bulmak için elinden geleni yapıyor" dedi.

NABUCCO BİZİM İÇİN ÇOK ÖNEMLİ

Cumhurbaşkanı Gül, Nabucco projesinin kendileri için çok önemli olduğunu söyledi. Gül, "Nabucco projesini görüştük. Bizim için çok önemli. En kısa zamanda tamamlanmasını istiyoruz. Açık yüreklilikle değerlendiriyoruz konuyu." dedi. Romen lider Basescu, "Gaz de France'in Nabucco projesine katılımını konuştuk. Türkiye bunu tahlil edecek ve daha sonra bir cevap verecek." ifadelerini kullandı.

Nabucco boru hattı Türkiye üzerinden AB ülkelerine doğalgaz taşımak amacıyla yapılması düşünülen bir proje. Avrupa'nın en büyük doğal gaz tedarikçisi konumundaki Rusya'dan yapılan sevkiyata alternatif olması amacıyla daha çok ABD ve AB tarafından destekleniyor. Bu projenin altı ortağı bulunuyor. Türkiye'den BOTAŞ, Bulgaristan'dan Burgaz, Romanya'dan Transgaz, Macaristan'dan MOL, Avusturya'dan OMV ve Almanya'dan RTE. Fransa da bu projeye ortak olmak istiyor ancak Fransız meclisinin Ermeni iddialarına yönelik aldığı karar nedeniyle Ankara, Paris'in ortaklığına soğuk bakıyor. Ancak Bükreş, Paris'in bu projeye dahil olmasına destek verdiğini açıklamıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious