Türk milleti, mazlumların yanındadır!

  • Giriş : 28.07.2006 / 00:00:00

TBMM Başkanı Bülent Arınç, ''Türk milleti, masum ve mazlum Filistin ve Lübnan halklarının yanındadır." dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Arınç, Manisa'nın Akhisar ilçesinde katıldığı Kent Ormanı açılış töreninde, Birleşmiş Milletler'in (BM) İsrail'in saldırılarına tepki vermemesini eleştirdi. Arınç, "Ne Roma'da toplanan konferans ne BM'de yapılan toplantılar, bu saldırganlığı ve uzlaşmaz tutumu durdurmak için çare olmuştur. Bu güçlülerin hukukudur, yoksa hukukun gücü değildir ve yanlıştır." diye konuştu.

Orman Genel Müdürlüğü tarafından yapılan Akhisar'daki Çağlak Kent Ormanı açılışı için helikopterle bölgeye giden TBMM Başkanı Arınç, Manisa Valisi Refik Arslan Öztürk, Çevre ve Orman Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Nuri Uslu, İzmir Orman Bölge Müdürü İsmail Üzmez ve çok sayıda Akhisarlı tarafından karşılandı. Akhisar'ın ismini temsilen tepe üzerine yapılan hisarı açan Arınç, daha sonra kent ormanına geçti.

Folklor gösterilerinin ardından söz alan Bülent Arınç, güncel olaylara değindi. Türkiye'de yaşanan terör olayları sebebiyle üzüntülerini dile getiren Arınç, "Bakınız, ülkemizde terör dolayısıyla hepimiz üzüntülüyüz. Vatanımız, başka hiçbir vatana benzemiyor. Bu topraklar üzerinde huzurla yaşamak hepimiz hakkıdır. Bu huzurumuzu kıskananlara, başarılarımızı çekemeyenlere, burasını yine üzüntülü insanların ülkesi yapmak isteyenlere fırsat vermeyeceğiz. Birliğimizi göstereceğiz. vatanımıza sahip çıkacağız." dedi.

Ortadoğu'da yaşanan gelişmelere de değinen Arınç, Roma'da BM tarafından yapılan toplantıya atıfta bulundu. Arınç, şunları söyledi: "Çevremizde bir ateş çemberi var. Lübnan, İsrail tarafından bombalanıyor. Çocuklar ve kadınlar ölüyor. Oralardaki üzüntüye de ortağız. Biz sadece inancımız sebebiyle, yani Müslüman olarak kınamak ya da üzüntülerimizi belirtmek zorunda değiliz. Dünyanın neresinde olursa olsun, hangi inancı paylaşırsa paylaşsın masum insanların hayatını kaybetmesini hiçbir zaman istemiyoruz. Bunu lanetliyoruz. İsrail'de de masum bir çocuk, bir kadın, bir erkek sebepsiz yere hayatını kaybetse, hedefin neresinde olursa olsun sadece insan öldürmek amacıyla hareket eden herkese, her şeye karşıyız. İnsanların yaşam hakkının kutsal olduğuna inanıyoruz ve hayatlarının korunmasını hepimiz arzu ediyoruz."

İsrail'in sadece Hizbullah'ı değil, meskun mahalleri de bombalamak suretiyle şu ana kadar bine yakın insanı katlettiğini vurgulayan Meclis Başkanı, "Ateşkesin sağlanması konusunda bir cümlenin bile toplantı bildirgesine konulmasına fırsat verilmemiştir. Bizim inancımız odur ki haklı olan kuvvetlidir. Yoksa kuvvetlinin haklı olduğu düşüncesi, lanetli ve yanlış bir düşüncedir." şeklinde konuştu.

BM Güvenlik Konseyi'nde ABD'nin vetosu yüzünden ateşkes kararı bile alınamadığına dikkat çeken Arınç, "Roma'da yapılan toplantıda da aynı şey var. BM Güvenlik Konseyi'nde beş üyeden biri dahi veto etse karar alınamamaktadır. Bu, güçlülerin hukukudur; yoksa hukukun gücü değildir ve yanlıştır. Türkiye olarak kendi içimizdeki olaylara müdahale ederken bir taraftan da yakın çevremizde yaşanan bu trajediye duyarsız kalamayız." açıklamasında bulundu.

Arınç, konuşmasının ardından adına yapılan Bülent Arınç Göleti'ni açtı. Cuma namazını ise Söğütlü Camii'nde kıldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious