Türk milleti Atatürk'ü unutmadı

  • Giriş : 11.11.2006 / 00:00:00

Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu ulu önder Mustafa Kemal Atatürk, vefatının 68. yılında bütün yurtta düzenlenen törenlerle anıldı

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Bayrağını alıp Anıtkabir'e koşan binlerce insan Atatürk'ü unutmadığını gösterdi

Bütün il ve ilçelerde Atatürk anıtları çelenklerle donatılırken, ulu önderin 68 yıl önce gözlerini kapadığı saat 09.05'te sirenler çaldı. Bayraklar yarıya indi. Vatandaşlar aynı saatte saygı duruşunda bulunarak Atatürk'e duydukları sevgiyi ve özlemi ifade etti. Dün resmî törenler devlet erkânının Anıtkabir'de buluşmasıyla başladı. Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer başkanlığındaki devlet protokolü Atatürk'ün mozolesine çelenk koyarak, manevî huzurunda saygı duruşunda bulundu. Sezer, özel deftere, "Cumhurbaşkanı sıfatıyla son kez huzurunuzdayım. Yurdun her köşesinde yurttaşlarımız, sizi, dünyada hiçbir öndere gösterilmeyen bir sevgi ve saygıyla anmaktadır." diye yazdı. Tören sırasında askerî okulların öğrencileri Aslanlı Yolu hıncahınç doldururken, saat 11.00'den itibaren halkın ziyaretine açılan Anıtkabir'de adeta insan seli oluştu. İstanbul Dolmabahçe Sarayı da vatandaşların akınına uğradı. Atatürk'ün hayata gözlerini yumduğu odasındaki tören duygusal bir atmosferde gerçekleşti. Türk bayrağı ile örtülü yatağının iki yanında nöbet tutan erlerin, gözyaşlarına hakim olamadığı görüldü.

Anıtkabir'deki tören saat 08.55'te devlet erkanının Aslanlı Yol'dan yürüyüşüyle başladı. Cumhurbaşkanı Sezer başkanlığındaki kortejde, TBMM Başkanı Bülent Arınç, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Yargıtay Başkanı Osman Arslan, Danıştay Başkanı Sumru Çörtoğlu, bakanlar, kuvvet komutanları, milletvekilleri, YÖK Başkanı Prof. Dr. Erdoğan Teziç Anayasa Mahkemesi Başkan Vekili Haşim Kılıç, siyasi parti temsilcileri ile devlet erkanı yer aldı.

Cumhurbaşkanı Sezer, Atatürk'ün mozolesine çelenk bıraktı. Saat 09.05'te 'ti' sesi ve sirenler eşliğinde saygı duruşunda bulunuldu ve ardından İstiklal Marşı okundu. Bu saatte tüm yurtta Atatürk'e saygının ifadesi olarak sirenler çalındı. Vatandaşlar da 2 dakika süreyle saygı duruşunda bulundu. Bütün bayraklar yarıya indirildi. Cumhurbaşkanı Sezer, Anıtkabir Özel Defteri'ne, "Yüce Atatürk, Aramızdan ayrılışınızın 68. yılında, ışığınızdan güç alan ve size yürekten inanan bir kişi olarak, Cumhurbaşkanı sıfatıyla son kez huzurunuzdayım." diye yazdı.

Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu'nda düzenlenen "Atatürk'ü anma toplantısı'nda konuşan Cumhurbaşkanı Sezer laikliğe ilginç bir yaklaşım getirdi. Sezer, Atatürk'e göre laikliğin 'adam olmak' anlamına geldiğini ileri sürdü. Başbakan Erdoğan, Türkiye'deki her ferdin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığı temelinde birleşmeyi başardığına dikkat çekti. Atatürk ilkelerinin ve Cumhuriyet değerlerinin her türlü gündelik siyasi tartışmanın üzerinde tutulmasını isteyen Erdoğan, bunların ayrıştırıcı değil, birleştirici özellik taşıdığının altını çizdi. Diğer şehirlerde yapılan törenlere mülki amirler, belediye başkanları, devlet erkânı ile vatandaşlar katıldı.

68. ölüm yıldönümünde duygulu törenlerle anıldı

Son nefesini verdiği odada gözyaşı

İstanbul'daki törenler Taksim Cumhuriyet Anıtı'na çelenk konulmasıyla başladı. Atatürk'ün hayata gözlerini yumduğu saat 09.05'te sirenlerin çalması ve bayrağın yarıya indirilmesiyle birlikte bir dakikalık saygı duruşu yapıldı. Dolmabahçe Sarayı'nda Atatürk'ün son nefesini verdiği odadaki yatağının başında nöbet tutan askerlerin gözyaşlarına hakim olamadığı görüldü.

Meclis'te milletvekilleri saygı duruşunda

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM)'nde düzenlenen törende TBMM Başkan Vekili İsmail Alptekin, Meclis Arka Bahçe'de bulunan Atatürk Anıtı'na çelenk bıraktı. Daha sonra saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu.

Dolmabahçe'de resim sergisi

Atatürk'ün kamuoyunda pek bilinmeyen fotoğraflarından oluşan sergi, doğumunun 125. yılı dolayısıyla Dolmabahçe Sarayı'nda açıldı. Sergide, Atatürk'ün özel fotoğrafları yer alıyor.

68. ölüm yıldönümünde 68 hatimle anma

İstanbul Müftülüğü, Atatürk'ü 68 hatim ve mevlid-i şerif ile andı. Cuma namazı öncesinde Sultanahmet Camii'nde okunan mevlit, ilahi ve Kur'an-ı Kerim, başta Atatürk olmak üzere şehitlerin ruhuna hediye edildi.

Çelik: 10 Kasım ağlama günü olmasın

Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, "10 Kasım'ların ağlama ve dövünme günleri olmaktan çıkıp, Atatürk'ü anma, anlama ve anlatma günlerine dönüşmüş olması aklın gereğiydi. Bundan da fevkalade memnun olduğumu ifade etmek istiyorum." dedi.

Doğduğu evde de tören yapıldı

Atatürk, doğumunun 125., ölümünün 68. yıldönümünde, Yunanistan'ın Selanik kentindeki doğduğu evde Türkiye'den gelen ziyaretçiler ve Batı Trakyalı Türklerin katıldığı törenle anıldı.


Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious