Türk milletinin yüzü bin yıldır batıya dönük

Türk milletinin yüzü bin yıldır batıya dönük.7385
  • Giriş : 16.02.2008 / 15:30:00

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Egemen Bağış, ''Türkiye'nin ve Türk milletinin yüzü son bin yıldır Batı'ya dönük olmuştur. Bu yörüngeyi değiştirmeye ne kimsenin niyeti vardır ne de böyle bir planı vardır'' dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Egemen Bağış, AK Parti Beşiktaş İlçe Teşkilatının düzenlediği toplantıda, Beşiktaş'taki sivil toplum kuruluşlarının temsilcileriyle Yıldız Malta Köşkü'nde bir araya geldi.

Toplantı öncesinde konuşan Bağış, Türkiye'nin son 5-6 yılda önemli mesafeler katettiğini, ancak daha mükemmeli yakalamak için daha çok yol bulunduğunu ifade ederek, ''Maalesef, biz gerçek sorunlara odaklanmaktansa suni sorunlara odaklanıp çok enerji sarf edebilen bir milletiz'' diye konuştu.

Egemen Bağış, ''Türkiye'nin, 50 yıl önce askeri darbe sonrası başbakanını asan, 20 yıl evvel Kafka'nın kitaplarının toplatıldığı, 8 yıl evvel İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanının ders kitaplarında yer alan bir şiirden dolayı hapse atıldığı bir ülke durumundan, AB ile müzakerelere başlamış, İKT Genel Sekreterliğini almış ve Orta Doğu'nun en büyük modern sanat müzesini açmış bir ülke haline geldiğini'' kaydetti.

Toplantı daha sonra basına kapalı olarak devam etti.

-''TÜRKİYE'NİN SORUNLARIYLA UĞRAŞMAK İSTİYORUZ''-

Egemen Bağış, toplantının bitiminde yaptığı konuşmada da eleştiriden hiçbir zaman kaçmadıklarını, yapıcı fikir ve görüşlere her zaman açık olduklarını söyledi.

Bağış, ''Hele bugünlerde Türkiye'de bu kadar büyük bir muhalefet eksikliği varken, muhalefet yapmayı sadece buhran yaratmak, insanları korkutmak, kaos yaratmak olarak algılayan bir anamuhalefet ile karşı karşıya iken, böyle yapıcı bir muhalefetin başımızın üzerinde yeri var. Gerçekten Türkiye'nin sorunlarıyla uğraşmak istiyoruz. Gerçek sorunlara bizim bakamadığımız açıdan bakabilen insanların fikirlerini önemsiyoruz'' dedi.

AK Parti olarak, ''Musevi, Ermeni ve Kürt vatandaşlardan en fazla oy alan parti olmalarının, Alevi, Sünni, Çerkez ve Laz vatandaşlardan oy almalarının nedeninin, herkesin sorunlarını kendi sorunları gibi görmelerinden kaynakladığını'' ifade etti.

Toplantıda dile getirilen ''AK Parti sanat adına 6 yıldır hiçbir şey yapmadı'' görüşüne de değinen Bağış, ''bunun kendisini üzdüğünü, Cumhuriyet tarihinde sanat adına hiç kimsenin yapamadıklarının AK Parti döneminde yapıldığını'' söyledi.

Bağış, AK Parti döneminde İstanbul Modern'in kurulduğunu ve burayı 100 bini çocuk olmak üzere 2 milyon kişinin gezdiğini belirterek, Silahtarağa Santralinin müzeye dönüşümünün de partilerince gerçekleştirildiğini anlattı.

İstanbul'un 2010 Avrupa Kültür Başkenti olma projesinin de iktidarları döneminde olduğunu kaydeden Bağış, sanat ve kültürde yükselemeyen ulusların demokrasilerinin güçlenmesinin imkansız olduğunu söyledi. Kültürde, sanatta, demokraside yükselmiş olan ülkelerin aynı zamanda ekonomik refahı da kazanmış olduklarını dile getiren Bağış, ''Bu yüzden biz demokrasiye son 6 yılda çok yatırım yaptık ve demokrasimiz güçlendikçe ekonomimiz de güçlendi'' dedi.

-BOĞAZ TRAFİĞİ-

Boğaz'daki gemi trafiği konusunda eleştiriler de bulunduğunu anlatan Egemen Bağış, ''Boğaz'ı önemsiyoruz. Dünyada benzeri yok. Boğaz'ın mavisi gibi akan dünyada başka hiçbir su yok'' diye konuştu. Bağış, bu yüzden uluslararası platformlarda gerçek bir mücadele yürüterek Samsun-Ceyhan Ham Boru Hattı Projesi'nin hayata geçirildiğini, bu proje için çok uğraşıldığını ve halen projeyi engellemeye çalışan uluslararası güçler ve yabancı ülkeler bulunduğunu kaydetti.

Boğaz'dan geçen her tankerin büyük bir tehdit oluşturduğunu anlatan Bağış, ''Bu konuya en çok inananlardan biri de Türkiye'nin Başbakanı. Unutmayın, uzun yıllar babası Boğaz'da kılavuz kaptanlık yapmış bir başbakanınız var. Boğaz'ın ne olduğunu, ne kadar önemli olduğun bilen bir insan'' dedi.

-''BİR PROJE GELİŞTİRİYORSUNUZ 50 YERDEN DÖNÜYOR''-

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Egemen Bağış, ''Türkiye'de iş yapmanın o kadar kolay olmadığını'' ifade ederek, şöyle konuştu:

''Bir proje geliştiriyorsunuz 50 yerden dönüyor. Bir yandan demokrasinizi geliştirmeye çalışıyorsunuz, bir yandan bilinen ve bilinmeyen güçler sizi engellemek için bin bir çeşit numaralar çeviriyor. Türkiye'de üst mahkemelere saldırılıyor, değerli yazarlarımıza suikast girişimleri gerçekleştiriliyor, bunların hepsi demokrasiye karşı girişilen mücadeleler ama bunların hepsinin üstesinden geleceğiz. Ondan da hiç kimsenin şüphesi olmasın...

Kadın adayların artırılması gündeme geldi. Biz siyasette kadınlarla ilgili kotaya karşı çıkıyoruz parti olarak. Bunu kadınlarımıza karşı büyük bir saygısızlık olarak nitelendirdiğimiz için. Türkiye'nin dört bir yanında her ilçe ve il yönetimininde yüzde 20 civarına kadın yöneticimiz var. Maalesef her ağızlarını açtıklarında çağdaşlıktan, laiklikten, kadınlardan bahseden partiler, bizim kadınlara gösterdiğimiz anlayışı gösteremediler.''

''Eylem planlarınız var mı?'' şeklinde bir sorunun da toplantıda gündeme geldiğini ifade eden Bağış, son 6 yılda yapılan her şeyin AK Parti programında ve hükümetin eylem planında yazılı olduğunu söyledi.

Eylem planları olmadan hiçbir yere varılamayacağını kaydeden Bağış, 2023 yılında Cumhuriyet'in 100. yılında Türkiye'nin nerede olmasının arzu edildiği ile ilgili gerçekçi, hedeflere kilitlenmiş bir projelerinin de var olduğunu bildirdi.

-GİZLİ GÜNDEM YOK-

Egemen Bağış, ''bazen haksız eleştirilere de maruz kaldıklarını'' dile getirerek, sözlerine şöyle devam etti:

''Türkiye'nin ve Türk milletinin yüzü son bin yıldır Batı'ya dönük olmuştur. Bu yörüngeyi değiştirmeye ne kimsen niyeti vardır ne de böyle bir planı vardır. 'Sizin gizli gündeminiz var mı?' şeklindeki soruyla da sık sık karşılaşıyoruz. Bizim gizli bir gündemimiz olsaydı, bu dünyanın en iyi gizlenmiş sırrı olurdu... Ve biz 6 yıldır gün ve gün iktidardayız, çalışmalarımızla ortadayız.

Önümüzdeki 10 yıl içinde bölgenin en değerli pasaportu, Türkiye Cumhuriyeti pasaportu olacaktır. Bu bölgede yaşayan insanlar, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak için çabalayacaktır. İnsanlar bu ülkeye gelip doğum yapmak için sıraya gireceklerdir. Bu gidişat içerisindeyiz ve bunun emareleri gözükmeye başladı.''

Bağış, toplantıda 3. Boğaz Köprüsü'ne yönelik eleştiriler de geldiğini ifade ederek, köprüye karşı çıkanlar olduğu kadar taraftar olanların da bulunduğunu ve her fikri önemsediklerini söyledi.

Bir konuşmacının, ''Bu toplantının bir seçim yatırımı olmadığını ispat edin'' şeklinde bir ifade kullandığını belirten Bağış, ''Her siyasetçi partisinin kazanmasını ister. Biz de İstanbul'da ve Türkiye'de mümkün olan en yüksek oranı almak isteriz. Bizim bir seçim yatırımı diye bir derdimiz yok ama yaptığımız her şeyin sandığa yansıyacağını biliyoruz. Bu yüzden de hata yapmamaya çalışıyoruz. Sizleri önemsiyoruz. Beşiktaş'ın hak ettiği gibi yönetilmediğine inanıyorum. Onun içinde AK Parti iktidarının Beşiktaş'a da elinin değmesi gerektiğini ve Beşiktaş belediyesini de AK Parti'nin alması gerektiğine inanıyorum'' dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious