Türk Milletvekilleri Irak'ta

  • Giriş : 26.09.2006 / 00:00:00

Kuzey Irak'ta yaşanan gelişmeleri yerinde görmek için bölgeye giden Türk milletvekilleri Erbil'e ulaştı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Milletvekillerini Erbil havaalanında Erbil ve Kerkük Irak Türkmen Cephesi yetkilileri karşıladı. Güvenlik ve Kerkükte uygulanan sokağa çıkma yasağı nedeniyle geceyi Erbil'de geçiren milletvekilleri burada kaldıkları otelde geliş ile ilgili açıklamalarda bulundular.

AKP Balıkesir Milletvekili Turhan Çömez, Irak'ta olmalarının bir cesaret olarak değil, sorumluluk olarak görülmesi gerektiğini söyledi. Irak'ın hareketli bir zaman dilimi yaşadığına dikkat çeken Turhan Çömez, özellikle son zamanlarda ırak'ın genelinde tansiyonun arttığına şahit olunduğunu kaydedrek şunları söyledi: 'Irak politikası çok önemli bir politikadır. Bu işi partilerüstü bir mesele olarak değerlendiriyoruz. Özellikle Irak'ın kuzeyinde yaşananlar, Kerkük'te yaşananlar ve Türkmenler'in durumları ile ilgili bazı çalışmalar yapacağız. Yerel unsurlarla temsalarda bulunacağız. Burdaki izlenimleri gerek Meclis, gerekse Dışişleri Bakanlığı'na sunarak Türkiye'nin Irak politikasına katkıda bulumak istiyoruz. Bununla birlikte bir parlamenter olarak görevimizi yerine getireceğiz. Hem de burada bulunan kardeş ve soydaşlarımıza bir moral vermiş olacağız.' dedi.

Türkiye bölgede durumunu korumak istiyorsa olayların önüne geçmesi gerektiğini de kaydeden Çömez, "Burda yaşayan insanlar her gün ölüm riskini alıyor. Biz bölgede hakim güç isek, Türkiye durmunu ve konumu korumak istiyorsa, olayların önünde gitmeli. Burada yaşanan tüm olaylara kayıtsız kalmamalı. Biz de halkın bir temsilcisi olarak burada yaşanan gelişmeleri takip etmek ve ona göre Türkiye'nin alacağı poziyonlara da katkı sağlamak için buradayız. Bunu burada bir cesaret olarak değil, bir sorumluluk olarak görmek gerekiyor." dedi.

CHP Tokat Milletvekili Orhan Ziya Diren ise Irak'taki filli durumu partilerüstü bir anlayışla değerlendirmek için burada olduklarını söyledi. Ziya Diren, şunları kaydetti: 'Her iki milletvekili burada gördüklerimizi, yaşadıklarımızı parti gruplarına aktaracağız. Bu, Türkiye'mizin Irak politikasının belirlenmesinde katkıda bulunacaktır. Bunun için gelmiş bulunuyoruz. Kerkük'te inceleme yapacağız ve en doğruları tespit edeceğiz.' dedi

Heyet, Kerkük'te ABD ve İngiltere'nin Kerkük Başkonsolosları, Kerkük Valisi ve Türkmen Meclisi Başkanı ile bir araya gelecek. Ayrıca bazı temaslarda da bulunmak üzere Telafer ve Tuzurmatu illerine de gidileceği belirtildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious