Türk modacı Londra'ya damgasını vurdu

  • Giriş : 17.02.2007 / 00:00:00

İngiltere'de moda sektörünün prestij organizasyonu olarak bilinen Londra Moda Haftası'na bir kez daha Türk modacı Bora Aksu damgasını vurdu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Aksu, moda haftası çerçevesinde düzenlediği, dünya basınının ve moda fotoğrafçılarının büyük ilgi gösterdiği defilesinde, krem, dumanlı camel, kahverengi, bej, bordo, gri, fuşya ve parlak kırmızının hakim olduğu, 2007 sonbahar ve 2008 kış koleksiyonunu sergiledi.

Pantolonlarda hem dar boru kesimlere hem de basenden bol modellere yer veren Aksu, ceketlerde de bolero tarzının yanı sıra bele oturan, geniş yakalı ve pelerinli kesimleri kullandı.

Yünlü, deri, şifon, tül gibi kumaşlarla hazırlanan modellerinde fırfırlı tül jüponlarla etekleri kabarık hale getiren Aksu, aynı zamanda dar mini etekleri de bol bol kullandı.

Aksu'nun koleksiyonunda ayrıca metal kalkanlar, deri korsajlar ve geniş deri kemerler dikkat çekti.

Bora Aksu, 'konsept olarak herşeyin dışa vurulduğu günümüz dünyasında insanların dış dünyaya karşı oluşturdukları katı kalkanlar ve bunun altında ruhlarında barındırdıkları hassasiyeti ve yumuşaklığı seçtiğini' anlattı.

Bu çerçevede giysilerden çıkan metal, deri gibi parçaların ipekler, tüller, şifonlar ve benzeri yumuşak kumaşlarla birleştirilerek, insanın ruh halinin yansıtılmaya çalışıldığını belirten Aksu, bu koleksiyonda metal aksesuarlar ile gümüş zırh parçacıklarının Artisan grubuyla işbirliği içinde hazırlandığını ifade etti.

Aksu, 1920'lerin Fransa sahne dünyasına damgasını vurmuş olan ünlü dansçı Mistinquette'nin kostümlerinden de etkilendiğini, koleksiyonunda ayrıca keskin hatlı erkek kıyafetlerinden de esinlenildiğini belirtti.

Aksu bir soru üzerine, Türkiye'nin çok büyük zenginliklere sahip olduğunu ifade ederek, "Türkiye benim her koleksiyonumda esinlendiğim, zenginliklerle dolu bir sandık gibi" dedi.

2002 yılında Saint Martins moda okulundan master derecesiyle mezun olan Aksu, Londra Moda haftası çerçevesindeki ilk defilesini 2003 yılı şubat ayında düzenledi.

Bu defileyle İngiltere Moda Konseyi'nin Yeni Kuşak Modacı ödülünü alarak Londra Moda Haftası resmi programına dahil edilen Aksu, daha sonra aynı ödülü dört üst üste kazanma başarısını gösterdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious