Türk mucitten Erdoğan'a mektup

Türk mucitten Erdoğan'a mektup.7308
  • Giriş : 28.05.2009 / 21:42:00
  • Güncelleme : 28.05.2009 / 21:42:25

Tuzcu, Erdoğan'a bir dilekçe yazarak sistemini tanıttı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Almanya'da, Köln Üniversitesi ile Anadolu Üniversitesi'nin ortaklaşa yürüttükleri yüksek lisans (MBA) programı mezunu olan ve mayın temizleme konusunda yeni bir sistem geliştiren Türk mucit Mehmet Tuzcu, Başbakan Tayyip Erdoğan'a bir dilekçe yazarak sistemini tanıttı, Türkiye-Suriye sınırındaki mayınları çok daha ucuza temizlemeye talip oduğunu bildirdi.

Hamburg'da yaşayan Mehmet Tuzcu, "50 milyon dolar ile 1 milyar dolar arasında bir fiyat çıkarılan mayın temizleme işlemini bizler, artı olarak tarım kullanımına hazır, sürülmüş halde 10 Milyon Euro'ya mal etmeye hazırız" dedi. Geliştirdiği sistemi Cihan'a anlatan Mehmet Tuzcu, "Ben altı aydır bu konuyu araştırıyorum. Ve bir sistem geliştirdim. Türkiye ve dünyadaki bütün mayın temizleme sistemleri, askeri bir ortam, savaş ortamı için hazırlanmış sistemlerdir. Bu nedenle pahalıya mal oluyor. Pahalıya mal oluyor çünkü düşman var ve o ortamda mayın temizlemeniz gerekiyor. Mayını temizleyin orada tankları geliştirmeniz gerekiyor. Oysa şu anda mayın temizlenmek istenen Türkiye-Suriye sınırında savaş falan yok. Savaş ortamında mayınları tankın önündeki zincir dövmeler, zıpkınlarla temizliyorlar. Bunlar II. Dünya Savaşından sonra geliştirilmiş sistemler. Şu anda bunu tankla yapmak zorunda değilsiniz, çünkü savaş ortamında değilsiniz. Tankla yapmadığınız zaman masrafınız otomatik olarak azalıyor" dedi.

Eski sistemlerin yüzde 98 garanti verirken, kendi geliştirdiği sistemin yüzde 100 garanti verdiğini belirten Tuzcu, "Biz mayını temizlerken aynı anda araziyi tarıma elverişli hale getiriyoruz. Çünkü bizim sistemde mayın aranırken aynı anda sürülüyor, ızgaralanıyor ve toprak elemeye tabi tutuluyor. Yani bizim sistemimizde toprak aynı anda beş işlemden geçiyor. Bu nedenle çok daha ekonomik, çok daha ucuza mal oluyor" dedi. Tanklar yerine kullanacakları iş makinelerine de açıklık getiren Türk mucut Tuzcu, "Tankların yerine yüksek piyesli traktörler veya dozerler kullanabiliyoruz. Bizim sistemimizin bir iyi tarafı da sivil insanların olduğu alanlar gibi her ortamda rahatça kullanabilmeniz" diye konuştu.

Başbakanlığa yazdığı dilekçede, geliştirdikleri sistemin patentini de Almanya'da değil, Türkiye'de almak istediğini, bu şekilde Made in Türkey'e (Türk malı) katkı yapmak istediğini vurgulayan Mehmet Tuzcu, dilekçeyi yazalı henüz bir gün olduğunu ve henüz bir cevap almadığını, ancak Başbakanlık çalışanlarının kendisine, "Bu çok enteresan. Çağırsak, gelip burada Başbakan'a brifig verebilir misiniz?" diye sorduğunu aktardı. Sistemini ayrıntılı şekilde anlatan Tuzcu, "Geliştirdiğimiz sisteme benzer bir sistem şu anda dünyada yok. Hiç bir temizleme hizmeti, araziyi tarıma hazır şekilde teslim etmiyor" dedi.

Öncelikle sistem için Türkiye'de patent almak istediğini belirten Tuzcu, Başbakanlıktan olur alması durumunda, yüksek lisansta birlikte eğitim aldığı arkadaşları ve Türkiye'de Prof. Dr. Ramazan Geylan yönetimindeki enstitüden mezun olanlarla birlikte çalışmak istediğini belirtti. Suriye sınırındaki mayınları temizleme konusunda 50 milyon ile 1 milyar dolar arasında hesaplar çıkarıldığını hatırlatan Tuzcu, "Ben diyorum ki; bütün işlemler; ağaçları kesme, bodur ağaçları tırpanlama, mayınları temizleme ve toprağı tarıma elverişli hale getirme gibi bütün işlemler dahil 10 milyon Euro'ya mal etmeye hazırız. Projemiz bitmiş durumda, fizibiliteyi hazırladım" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*