Türk nüfusu 5 milyon oldu

  • Giriş : 12.01.2007 / 00:00:00

Bulgaristan ve Romanya, Avrupa Birliği'ne üye oldu, AB içindeki Türk nüfus 4 milyondan 5 milyona yükseldi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Böylece AB üyesi ülkelerdeki Türk nüfus, AB içindeki 8 üye ülkenin nüfusunu geride bırakıp 19. sırada yer aldı.
Bulgaristan ve Romanya'nın 1 Ocak itibariyle Avrupa Birliği'ne (AB) üye olması Türkiye'ye yaradı. Daha önce 4.3 milyon olan AB'li Türk kökenli nüfus, bu iki ülkenin birliğe dahil olmasıyla 5.2 milyona yükseldi. Böylelikle AB üyesi ülkelerdeki Türk nüfus, birliğe üye 27 ülke içinde Estonya, Malta ve Slovenya'nın aralarında bulunduğu 8 üye ülkenin nüfusunu geride bırakarak 19. sıraya yükseldi.
Türkiye Araştırmalar Merkezi (TAM) Vakfı'nın "Avrupa'daki Türklere Dair Ekonomik Veriler: Gayri Safi Milli Hasılaya Katkı, Çalışan Nüfus, Girişimci ve Hane Verileri" konulu araştırması, 2006 sonunda AB ülkelerinde Türk kökenlilerin sayısının 4.2 milyona ulaştığını, Romanya ve Bulgaristan'ın da AB'ye katılımıyla bu sayının 5.2 milyona yükseldiğini ortaya koydu. TAM, Türklerin AB'deki en büyük 19. ulusal nüfus grubunu oluşturduğunu tespit etti.

Vatandaşlığa da geçtiler
Böylelikle 5 milyon 200 binlik Türk nüfusu, AB üyesi Estonya, İrlanda, Kıbrıs Rum Kesimi, Letonya, Litvanya, Lüksemburg, Malta ve Slovenya'yı geride bırakmış oldu.
TAM, 2006 yılı itibariyle AB sınırlarında yaşayan 4.2 milyon Türkün yüzde 42.1'inin yaşadığı ülkenin vatandaşlığına geçtiğine dikkat çekerek, "Avrupalı Türklerin, çoktan AB'li Türkler konumuna geldiğini" kanıtladı.
AB ülkelerinde yaşayan 490 milyonluk nüfusun 25 milyonunu diğer ülkelerin vatandaşları oluşturuyor. Hindistan, Pakistan ve Bangladeş kökenli göçmenler İngiltere'de, Mağrip kökenliler (Fas, Cezayir ve Tunus) ağırlıklı olarak Fransa'da, Türkler ise sadece Almanya'da değil Hollanda, Avusturya, Belçika ve Fransa gibi ülkelerde yoğunlaştı.

1 milyon Türk hanesi
TAM'ın AB ülkelerinde yaşayan Türk göçmen haneleriyle yaptığı bir araştırmaya göre, Türklerde ortalama hane 4 kişiden oluşuyor. Hanede ortalama çalışan kişi sayısı 1.36 ve haneye giren ortalama net gelir 2 bin 130 euro. Ortalama net gelirin en büyük bölümü olan 1 milyon 800 euroyla ailenin geçimi sağlanıyor, 330 euro civarında bir bölümü tasarruf ediliyor.
1 milyon Türk hanesinin toplam yıllık geliri net 26.9 milyar euro. Bu gelirin 4.2 milyar euro'luk bölümü tasarruf ediliyor, 22.7 milyar euro'luk bölümü geçim ve tüketim amaçlı harcanıyor. AB'li Türkler yaşadıkları ülke ekonomilerinde hedef tüketici grubu olarak görülüyor. Bu oran özellikle Almanya'da artıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious