Türk Ocakları Genel Başkanı: "Türkiye İran değildir"

Türk Ocakları Genel Başkanı:
  • Giriş : 19.04.2008 / 23:25:00
  • Güncelleme : 19.04.2008 / 23:26:34

Türk Ocakları'nın 37. Olağan Genel Kurultayı, dün Ankara Ticaret Odası(ATO) konferans salonunda yapıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Türk Ocakları Genel Başkanı Prof. Dr. Nuri Gürgür, Türkiye'de laiklik ilkesi üzerinden kutuplaşmalar oluşturulmaya çalışıldığına dikkat çekti.

Gürgür, "Türkiye, laiklik ilkesi dahil ne cumhuriyetin temel ilkelerinden vazgeçebilir, ne de toplumun inançlarını, tercihlerini kültürel dokusunu yok sayarak, pozitivist anlayışı egemen kılma girişimlerini meşru görebilir. Kimse Türk toplumundan endişe duymamalıdır. Türkiye'de toplum ne İran'a ne de Malezya'ya dönüşür. Türk toplumu kendisidir." diye konuştu. Kurultay'da konuşan ATO Başkanı Sinan Aygün ise, "10 yıl önce yargılananlar bugün başbakan olabiliyor, başbakan olanlar bugün yargılanabiliyor. Türkiye'de ne zaman ne olacağı belli değil. Bir yerlerde olursam, Ayasofya'yı tekrar cami yapıp orada namaz kılmak istiyorum." diye konuştu.

96 yıllık tarihi bir geçmişi bulunan Türk Ocakları 37. Olağan Genel Kurultayı, dün Ankara Ticaret Odası konferans salonunda yapıldı. 96. Kuruluş yıl dönümünü kutlayan Türk Ocakları'nın başkanlığını uzun yıllardır sürdüren Nuri Gürgür, tek aday olarak yeniden başkanlığa seçiliyor. Genel kurula Büyük Birlik Partisi Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu, Ankara Ticaret Odası (ATO) Başkanı Sinan Aygün, Türk Tarih Kurumu Başkanı Yusuf Halaçoğlu, eski Kültür Bakanı Namık Kemal Zeybek ve Keçiören Belediye Başkanı Turgut Altınok katıldı.

Üniversite ne hale düşürüldü

Rektörlerin kime selam durup durmadığı görülüyor

Genel kurulda konuşan Türk Ocakları Genel Başkanı Nuri Gürgür, Türkiye gündemindeki sorunlara değindi. Üniversitelerde yaşanan başörtüsü sorununu anlatan Gürgür, geçmiş yıllarda üniversitelerde sükunet olduğunu, öğrencilerin tercihlerini yapabildiğini, ancak 'Rektörler başörtülülere selam duracak' açıklamalarından sonra öğrencilerin başını açmak zorunda bırakıldığını savundu. Gürgür, şöyle devam etti: "Rektörlerin kime selam durup durmadığını cümle alem görüyor. Üniversite öğrencisinin ne hale düşürüldüğünü görüyoruz. Peruk takmak, kıyafet değiştirmek, milletimize, toplumsal huzurumuza yakışan bir tavır değil. Olayın bu noktaya gelmesine neden olan kışkırtıcılarından biri olan siyasi kesimler, bu insanların çektiği sıkıntıların, itilip kakılmanın müsebbibidir. " İmam-hatip liselerinin durumuna da değinen Gürgür, ''İmam-hatip mezunlarının zenci muamelesine tabi tutulmalarının bir anlamı yok'' dedi.

Çatışmacı anlayışla uzlaşma zor

Ezanın Arapça okunmasını oylayan TBMM'ye 'İrticanın tipik bir göstergesi' denildiğini hatırlatan Türk Ocakları Başkanı, "Tarihi bilenler gayet iyi hatırlıyor. Bu karar milletimizin genel bir tercihi olarak Meclis'te bütün siyasi partilerin ittifakıyla çıkmış olan ender kararlardan birisidir." ifadelerini kullandı. Üniversiteler Arası Kurul'un YÖK üyesi adayı olarak sunduğu Prof. Dr. Celal Şengör'ün kurul üyelerine gönderdiği mektubu eleştiren Gürgür, mektubun Türkiye'nin hangi zihniyetle karşı karşıya kaldığını gösterdiğini, bu çatışmacı anlayışla uzlaşma sağlamanın mümkün olmayacağını vurguladı.

Gürgür, Türkiye'nin terör sorununa da değinerek, Batının teröre samimi bakmadığını ve ikiyüzlü davrandığını söyledi. Gürgür, ''ABD'nın 'PKK'yı terör örgütü kabul ediyoruz' söylemlerinin altı boş. Eğer öyle olsaydı, PKK sıfırlanırdı'' dedi.

Her kurultayda olduğu gibi bu yıl da geleneksel Türk Ocakları özel armağanları verildi. İlmi çalışmalarından dolayı Ziya Gökalp- Türk Ocakları İlim Teşvik Armağanı Doç. Dr. Erol Göka'ya , Hamdullah Suphi Tanrıöver- Türk Ocakları Kültür Armağanı Doç. Dr. Yaşar Çağbayır ve Prof. Dr. Şaban Karataş'a, Nihal Atsız- Türk Ocakları Türk Dünyasına Hizmet Armağanı Keçiören Belediye Başkanı Turgut Altınok'a, Dr. Hasan Ferit Cansever- Türk Ocakları Hizmet Armağanı Doç. Dr. Filiz Avşar'a, Prof. Dr. Osman Turan- Türk Ocakları Türklük Araştırmaları Armağanı Kamil Uğurlu'ya, Galip Erdem- Türk Ocakları Şeref Armağanı: Irak Türkmen Cephesi Genel Başkanı Dr. Saadettin Ergeç'in katılamadığı törende ITC Ankara Temsilcisi Ahmet Muratlı'ya verildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious