Türk öğretmenler, 3 günde okulu eğitime hazırladılar

Türk öğretmenler, 3 günde okulu eğitime hazırladılar.29937
  • Giriş : 09.05.2008 / 22:27:00
  • Güncelleme : 09.05.2008 / 22:28:59

Myanmar'daki Türk eğitim gönüllüleri görevlerinin başından ayrılmıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Kasırganın göbeğinde kalan Yangon'daki Türk okulu Uluslararası Ufuk Koleji'nde görevli öğretmen ve belletmenler bir fedakarlık destanı yazıyor.

Normal zamanda bile elektrik ve suyun kısıtlı olduğu ülkede hizmet eden eğitim gönüllüleri, fırtınada zarar gören okulu kriz zamanı olmasına rağmen 3 gün gibi çok kısa bir süre içerisinde yeniden eğitime hazır hale getirdiler.

Nargis'in vurduğu Myanmar'da okullar tatilde ve çok kısa bir zaman sonra eğitim başlayacaktı. Myanmar'da okullar eğitim öğretime başlamaya hazırlanırken fırtına felaketi sonrasında her şey yerle bir oldu ve ülkede bir çok şeyde olduğu gibi eğitimin de ne olacağı belirsiz. Buna rağmen Ufuk Koleji öğremen ve idarecileri 26 Mayıs'ta başlayacak yeni eğitim sezonuna okullarını hazırladı. Geçtiğimiz çarşamba günü tekrar faaliyetlerine başlayan okulun istinad duvarı fırtına nedeniyle yıkılmış, bahçesindeki ağaçlar kökünden sökülmüş, yolları kapanmış, çatısının bir kısmı uçmuş, Futbol sahası zarar görmüş, sınıfları ve kütüphanesi de su içinde kalmıştı.

Okulda görevli Ömer öğretmen, "Bu zararlar çok önemli değil. Kolayca telafi edebiliriz. Asıl üzüldüğüm şey uçan çatıdan içeri giren yağmur sularının 26 Mayıs'ta başlayacak yeni öğretim yılında çocuklara dağıtacağımız kitaplara zarar vermesi. Bu kitapları ne zorluklarla ithal etmiştik. Şimdi çocuklara ne okutacağız? En büyük tesellimiz hiçbir arkadaşımızın kılına bile zarar gelmemiş olması" dedi.

Ailesiyle beraber fırtınayı göğüsleyen Said öğretmen, "Fırtına diner dinmez yola devrilen ağaçların, telefon direklerinin ve elektrik tellerinin, kah altından kah üstünden geçerek hepimiz okula geldik. Hiçbirimizde cep telefonu olmamasına ve buradaki telekom altyapısı çökmüş olmasına rağmen sanki sözleşmiş gibi hepimiz ana kampüste buluştuk. Bazı arkadaşlar hasar tespit çalışmaları yaparken bazıları da hemen okulun yolunu açmaya başladılar" diye konuştu.

Tamir sürecinde herkesin birbirine yardım ettiğini belirten Said öğretmen, "Okulun mütevelli heyeti de bizimle beraber işçi gibi çalıştı. Kendi evlerinin durumuna bile bakmadan bize yardıma koştular. Arkadaşlar gerçekten çok yoruldular. Bir motorlu testeremiz olsa daha çabuk bitirebilirdik belki temizliği. Fakat o koca koca ağaçları baltalarla parçalayıp kenara almak zorunda kaldık" şeklinde konuştu.

Yine aynı okulda görevli Çağatay öğretmen ise, kasırganın ardından Perşembe günü öğrencileriyle tekrar buluştuğu gün, bayram yaşamış kadar sevindiğini anlattı. Çağatay öğretmen, "Hepsinin sağ ve sağlıklı olduğunu görmek o kadar güzeldi ki" derken öğrencileri onu, o da öğrencilerini hasretle kucakladı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious