Türk okulları, Afrika'nın umudu oldu

Türk okulları, Afrika'nın umudu oldu.22849
  • Giriş : 24.03.2009 / 22:11:00

Uluslararası başarıları ve eğitim kalitesiyle adından söz ettiren yurtdışındaki Türk okulları, Afrika'nın da umudu oldu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Orta Afrika Cumhuriyeti Meclis Başkanı Goombalet Cebestion Leroy ve milletvekili Daniel Emery Dede, ülkelerindeki üç Türk okulunun önemli bir diyalog köprüsü kurduğunu belirtti. Baraj ve su kanalı inşasında kendilerine öncülük eden Türkiye'nin eğitimde de rehberlik yaptığını söyledi. 5. Dünya Su Forumu'na katılmak amacıyla İstanbul'a gelen meclis başkanı ve milletvekili, Zaman'ın sorularını cevapladı.

Afrika'nın birçok sorunla mücadele ettiğini anlatan Emery Dede, "Afrika'nın kimi yerinde çok su var, kimi yerinde hiç yok. Suları dengeli dağıtmak için baraja ihtiyacımız var. Türkiye bu noktada çok yardımcı oluyor. Bundan son derece mutluyuz." dedi. Afrika'nın değişik yerlerinde su kuyularının açılması için Türkiye'den gelen sivil toplum örgütlerinin de yoğun destek verdiğinin altını çizen Dede, bunun kendileri için büyük önem ifade ettiğini kaydetti. Son yıllarda iki ülke arasında diplomatik ilişkilerin hızla geliştiğine dikkat çeken Dede, Türk okullarının bu ilişkilere olumlu katkı sağladığını vurguladı: "Okullarda hem Türklere hem Afrikalılara görev veriliyor. Bu okulların varlığı bizler için çok önemli."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*