'Türk okulları en büyük referansımız'

  • Giriş : 02.05.2006 / 00:00:00

Son zamanlarda Kazakistan'dan gelen turist sayısının artmasında Türk okullarının büyük katkısı oldu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Bunun sevindirici bir gelişme olduğunu dile getiren AK Parti Burdur Milletvekili Bayram Özçelik, "Türk okulları, Kazakistan'daki büyük referansımız." dedi.

AK Parti Burdur Milletvekili Bayram Özçelik, Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç ile birlikte Kazakistan'a gitti.

Yaz aylarının yaklaşması sebebiyle çeşitli ülkelerde tanıtım faaliyetlerinde bulunan Bakan Koç ve beraberindeki heyet, Almatı kentindeki KITF 2006 Fuarı'nın açılışına katıldı.

Burada Türk iş adamları tarafından kurulan Kazak Türk İşadamları Derneği (KATİAD) üyeleri de ziyaret edildi. Kazakistan gezisi dönüşünde bir açıklama yapan Milletvekili Özçelik, Türk okullarından övgü ile bahsetti. Son zamanlarda Kazakistan'dan Türkiye'ye gelen turist sayısının arttığına dikkat çeken Özçelik, "2 günlük ziyaretimiz sırasında 90 bin Kazak, Türkiye'deki otellere rezervasyon yaptırdı. Bunda bizim yaptığımız ziyaret kadar Türk okullarının da etkisi oldu. Türkiye'ye gelmek isteyen Kazakların çoğu, okullarımızdan övgüyle söz etti. Bize bu onur ve gururu yaşatan Türk eğitimcilerimize ve destekleyicilerine teşekkürü bir borç bilirim." şeklinde konuştu.

Kazakistan'a diğer ülkelerden de turist çekmek için gelenlerin bulunduğunu ancak bakanın başkanlık ettiği tek heyetin kendileri olduğunu dile getiren Özçelik, turizme büyük önem verdiklerini açıkladı.

Kazakistan'ın Türkî Cumhuriyetler içinde en varlıklı ülke olduğunun altını çizen Bayram Özçelik, buradan gelecek turistlerin Türkiye için önemli bir potansiyel oluşturduğunu ifade etti.

Türklerin Kazakistan'daki durumları hakkında da bilgiler veren Milletvekili Özçelik, ülkenin 4 bir tarafında Türk işadamlarımı tarafından yapılan otel, restoran gibi yerlerin bulunduğunu aktardı.

İşadamlarının sıkıntılarını da dinleyen Özçelik, onların Türkiye'den daha fazla yatırım beklediğini söyledi. Ülkede bulunan 24 lise dengi kolej ve bir üniversitenin Türklerin imajını her gün yükselttiğini ifade eden Özçelik, "Kazak kardeşlerimiz okullarımızdaki öğretmenlerden, yöneticilerden, işadamlarımızdan çok memnun. Bu yüzden Türklere her türlü kolaylığı sağlıyorlar. Ben de işadamlarımızı Kazakistan'a yatırım yapmaya davet ediyorum ve burada göğsümüzü kabartan okulların, dünyanın tüm ülkelerinde aynı başarıyı gösterdiğine inanıyorum." diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious