Türk okulları K. Irak’ta 10 bin aileye kurban eti dağıttı

Türk Okulları, yardımlaşmanın en güzel örneklerinden birini sergileyerek 10 bin aileye et yardımında bulundu.

Irak'ın kuzeyinde faaliyet gösteren Fezalar Eğitim Kurumları'na bağlı Türk Okulları, yardımlaşmanın en güzel örneklerinden birini sergileyerek ihtiyaç sahibi 10 bin aileye et yardımında bulundu. Kurbanların kesildiği mezbahayı ziyaret ederek yardıma destek veren Erbil Valisi Nevzat Hadi, bölgede faaliyet gösteren Fezalar Eğitim Kurumları'nın, Türkiye ile bölge arasında köprü ilişkilerde iyi bir örnek olduğunu söyledi.

Erbil Mezbahası'nda usta kasaplar tarafından dualarla kesilen hayvanlar, titiz bir çalışmayla parçalara ayrıldı. Etler, Türk öğretmenler tarafından 3 ila 4'er kiloluk halinde poşetlendi ve önceden belirlenen adreslere bir bir dağıtıldı.

Erbil Mezbahası'nda yapılan kesim sonrası Erbil Valisi Nevzat Hadi, Fezalar Eğitim Kurumları Genel Müdürü Talip Büyük ile Işık Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sedat Akar kurban eti yardım poşetlerini tek tek araçlara yükleyerek dağıtım bölgelerine gönderdi. Daha önce tespit edilen ihtiyaç sahibi ailelerin kapıları çalınarak etler teslim edildi.

Erbil Valisi Nevzat Hadi, Fezalar Eğitim Kurumları'nın yaptığı taktire şayan organizasyondan dolayı okul yetkilileri ile velilerine ayrı ayrı teşekkür etti. Vali Hadi, yoksul ailelerin kurban etlerinden faydalanmaları için valilik olarak kesim ve dağıtımını üstlendiklerini kaydetti. Hadi, Fezalar Eğitim Kurumları'nın bunu yer yıl Kurban eti yardım kampanyasının düzenli olarak yapmasının sevindirici olduğunu dile getirdi.

Vali Hadi, kesilen etlerin özellikle ihtiyaç sahiplerine ulaşması için gerekli özenli çalışmaların yapıldığını belirterek şunları söyledi: "Türk Okulları bu organizasyonu her yıl yapıyorlar. Bu yıl 200 büyükbaş hayvandan fazla kurban kesildi. Program çok organize ve düzenli bir şekilde yapılıyor ve bir programa göre çok muntazam ve düzenli bir şekilde dağıtılıyor. İhtiyacı olan yerler özellikle tespit edilip gönderiliyor."

Fezalar Eğitim Kurumları'nın kaliteli eğitimin yanında bu tür bileştirici organizeleri yapmasının taktirle karşıladığını vurgulayan Hadi, "Bu çabalar ve kaliteli eğitim millet tarafından da taktirle karşılanıyor. Bu tür olaylar beraber yaşamayı ve ilişkileri daha da ileriye götürmesine neden olur. Kurban olayı önemli ve sünnet olan bir iştir. Bunu yapmak bizi bir araya getiriyor. Kimseyi ayrıt etmeden bu proje gerçekleştiriyor birleştirici özelliği var. Yaptığı işlerle İslami en güzel şekilde gösteren bir olaydır." dedi.

Işık Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sedat Akar, ise yaklaşık 100 ekiple toplam 400 kişinin görev aldığını belirtti. Akar, izdihama yol açmamak için, eğitim gönüllüleri, veliler, öğrenciler, işadamlarından oluşan gruplar halinde daha önce belirlenen yerlere giderek etleri bizzat ihtiyaç sahiplerine teslim ettiklerini söyledi.

Kurban eti yardımı alanlar arasında görme, bedensel ve zihinsel engelliler de vardı. Kurban ibadetini yerine getirenleri ve ihtiyaç sahiplerini buluşturan bu organizasyonda yüzler güldü, hayır duaları edildi.

Kesilen kurbanlar, Erbil, Süleymaniye, Kerkük ve Dohuk olmak üzere 4 ilde 10 bin aileye dağıtıldı. Kesim, poşetleme ve dağıtımda 970 kişi görev aldı.