Türk okulları Romanya'ya model oldu

Türk okulları Romanya'ya model oldu.10509
  • Giriş : 16.02.2006 / 00:00:00

Romanya Parlamentosu Eğitim Komisyonu, ilk ve orta dereceli özel öğretim konusunda yaptığı yasa hazırlıkları çerçevesinde mode' seçtiği Romanya'daki Türk okulları Lumina Eğitim Kurumları yöneticilerinin tecrübesine başvurdu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Parlamenterler, Romanya'nın Avrupa Birliği'ne (AB) giriş öncesinde eğitim alanında gerçekleştireceği reformlar konusunda Türk okulları yetkilileri ile görüş alış verişinde bulundu.
12 yıllık bir geçmişe sahip olmasına rağmen Türk okulu öğrencilerinin; üniversiteye girişteki yüzde yüz başarısı, bilim olimpiyatlarında kazanılan 61 uluslararası, 250 ulusal derece ile yüzlerce yıllık Romen okullarını geride bırakması takdirle karşılanıyor.

Ülkenin en başarılı eğitim kurumlarının başında gelen Lumina Eğitim Kurumlarının eğitimdeki kalitesini merak eden parlamenterler okul yöneticilerini dinledikten sonra bu eğitim sisteminin ve okullarının ülke genelinde yaygınlaştırılması gerektiğini söyledi. Romanya'nın değişik bölgelerini temsil eden eğitim komisyonu üyesi parlamenterler, Lumina Eğitim Kurumları yetkililerinden kendi bölgelerine de okul açılmasını talep etti. Bu okullarla Türkiye'ye bakışlarının değiştiğini söyleyen Romanya Parlamentosu Eğitim, Bilim ve Gençlik Komisyonu Başkanı, Dolj milletvekili Lia Olguta Vasilescu, "Lumina Eğitim Kurumları Romanya'daki en iyi eğitim kurumlarıdır. Bu okulları her zaman destekleyeceğiz." dedi. "Okul, eğitimcileri ile birlikte bütün imkanlarını öğrencilere sunuyor" diyen Vasilescu, Romanya-Türkiye arasındaki ilişkilerin geliştirilmesinde de Lumina Eğitim Kurumlarının çok büyük rol oynadığını vurgulayarak, "Komisyon toplantısında parlamenter meslektaşlarımızın konuşmalarını dinlerken Lumina Eğitim Kurumları vesilesiyle Türkiye hakkındaki görüşlerinin olumlu yönde değiştiklerine şahit oldum."diye konuştu.

Merkezi Bükreş'te bulunan Lumina Eğitim Kurumlarına bağlı okulların müdürlerini Parlamento Sarayına gelişinde Komisyon Başkanı Olguta Vasilescu karşıladı. Konuklara ilk olarak Parlamento sarayını gezdiren Vasilescu, daha sonra birlikte Parlamento Eğitim Komisyonunun toplantı yaptığısalona geçti.Komisyon Başkanı Vasilescu, parlamenterlere özel eğitim sistemi ve model seçilen Türk okullarının örnek eğitim sistemini tanıttı ve milletvekilleri ile Lumina yöneticilerini tanıştırdı. Lumina Eğitim Kurumları Genel Müdürü Ragıp Gökçel, beraberindeki 5 okul müdürü ile birlikte uyguladıkları eğitim sistemi ve çalışmaları ile ilgili komisyondaki parlamenterlere bilgi verdi.

Komisyon üyeleri ile AB öncesinde özel eğitimde gerçekleştirilecek eğitim reformu konusunda parlamenterlerle çok yararlı görüş alış verişinde bulunduklarını söyleyen Gökçel, toplantıyı "Özellikle eğitim alanında gerçekleştirilecek yenilikler konusunda model olarak bizim eğitim kurumlarımızın seçilmesi çok önemli bir gelişme. Toplantıda parlamenterlerle tecrübelerimizi paylaştık. Bizim açımızdan çok faydalı bir toplantı ve güzel bir jest oldu."sözleri ile değerlendirdi.


-Kalite standardında model seçildi-


Uluslararası Bükreş Koleji (ISB) Müdürü Fatih Göktaş'ta yaptığı konuşmada Romen Milli Eğitim Bakanlığı yetkililerin (ISO 9001-ISO 9002) eğitim standardını oluştururken Lumina Eğitim Kurumlarını model seçtiğini, bu toplantı için okullarının seçilmesinin de çok anlamlı olduğunu söyledi. Göktaş konuyla ilgili şu değerlendirmeyi yaptı, "Buradaki toplantıda Romanya'nın 41 farklı eyaletinin parlamenterleri bulunuyor. Herbiri kendi eyaletlerinde Türk okullarından açmamızı talep ettiler. Bu konuda da çok ısrarlılar. Her konuda bize yardım ve destek vereceklerini ifade ettiler. Biz de Türk okulları yöneticileri olarak ileriye dönük planlarımızı başka şehirlerde de Türk okulları açma fikrimizzden bahsettik. Kendileri çok memnun oldular."


-Ülkenin ilk özel okulu-


Romanya'nın ilk defa özel okul uygulamasının Köstence'de 1984 yılında açılan Uluslararası Köstence Bilgisayar lisesi ile başladığını, o dönemde kendisinin Köstence Milli Eğitim Müdürlüğünde müfettiş olarak görev yaptığını söyleyen Romanya Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarı Paloma Petrescu'da Türk okullarının başarıları ile ilgili hayranlığını şu sözlerle dile getiriyor: "Lumina Eğitim Kurumlarının nasıl geliştiğini, büyüdüğünü, her yıl nasıl başarılara imza attıklarını yakından gözledim. Kendimi bu okullara çok yakın hissediyorum. Kurum yetkililerini takdir ediyorum. Ülkemizdeki elit, seçkin kesim bu okulları tercih ediyor. Romanya ile Türkiye arasında bir çok alanda işbirlikleri sözkonusu ama eğitim ilişkileri çok daha güzel. Bu okul

öğrencileri çok güzel başarılara imza atıyor. Hatta kendi istekleri ile Türkçe öğreniyorlar. Romanya Eğitim Bakanlığı Müsteşarı olarak Bakanımızla birlikte özel eğitimi devlet okullarının bir alternatifi olarak görüyor ve destekliyoruz."

Merkezi Bükreş'te bulunan Lumina Eğitim Kurumlarının Bükreş ve Köstence'de olmak üzere 5 okulunda 948 öğrenci eğitim görüyor. Bugüne kadar bu okullardan 503 öğrenci mezun olmuş durumda.


-Romen parlamenterlerin Türk okulları ile ilgili görüşleri-


Monalisa Galeteanu (Dolj milletvekili): "Lumina iki ülke arasında birbirimizi daha iyi tanıyabilmemiz için önemli bir rol oynuyor. Türklerin çok sıcak bir millet olduğunu fark ettim. Tarih boyunca ilişkilerimiz hep iyiye doğru gitti. Parlamenterler olarak Romanya'daki özel eğitim sisteminin desteklenmesi ve yasallaştırılması konusunda elimden gelen desteği vereceğim."

Obuf Catalin Ovidiu Buhaianu (Botoşani milletvekili): "Türk okulları eğitim konusunda ülkemizde bir devrim yaptı. Geçen yıl Lumina Eğitim Kurumlarını ziyaretimden sonra söyleyebileceğim tek şey, okulun herşeyi ile çok iyi donatıma sahip olduğudur. Lumina'nın eğitim kalitesi mükemmel."

Soki Béla (Bihor -Macar Demokrat Birliği Milletvekili): "Lumina Eğitim Kurumlarını iki defa ziyaret ettim ve eğitim kalitesinden çok memnun kaldım. Lumina'nın eğitim sistemimizdeki insiyatifinin devam etmesi gerektiğini düşünüyorum."

Ion Preda (Prahova milletvekili- Ploieşti'de Caragiali kolejinde öğretmenlik yapmış): " Lumina Eğitim Kurumları, Türkiye ve Romanya daha AB'ye girmemesine rağmen özel eğitim ve okullar açısından Avrupa standartlarını yakalamış durumda.

Lumina'da gördüklerim beni çok etkiledi ve sevindirdi. Romanya'da özel eğitimde bir alternatif teşkil edeceği konusunda beni ümitlendirdi. İki ülke arasında çok güzel iletişim kanalları var. Lumina'da eğitim yolu ile iki ülke arasında çok güzel bir iletişim kanalı açmış durumda.

Mircea Valer Puşca (Cluj Bölge milletvekili): "Lumina Eğitim Kurumlarını, Uluslararası Bükreş bilgisayar lisesinin düzenlediği bilgisayar olimpiyatları nedeniyle yaptığım ziyaretler nedeniyle tanıdım. Lumina seçkin ve başarılı öğrenciler yetiştiren, yüksek bir eğitim kapasitesine sahip bir kurum. Devletin bu özel eğitim sistemini desteklemesi gerekir. Aynı zamanda iki ülke arasında bir eğitim köprüsü.. Tecrübe değişimi ve kültürel ilişkiler için vazgeçilmez bir kurum. Herkes Türkiye- Romanya ilişkilerinin yakın tarihe bağlı olmadığını

biliyor. İki ülke arasındaki ilişkiler bu okullarla şimdi daha sağlam bir temele dayanıyor."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious