Türk okullarına bir övgü de emekli komutandan geldi

Türk okullarına bir övgü de emekli komutandan geldi.15012
  • Giriş : 06.05.2008 / 13:42:00

New York Times gazetesinin manşetine taşıdığı konuya emekli deniz kuvvetleri komutanı da destek verdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Dünyanın en saygın gazetelerinden New York Times'ın manşetine taşıdığı Türk okullarına bir övgü de emekli Deniz Kuvvetleri komutanından geldi: "Bu okulların aleyhinde bugüne kadar en küçük somut bir bilgi veya belge ortaya çıkmadı. Farklı milletlere Türkçeyi öğretiyorlar, herkes destek vermeli."

Görev yaptığı dönemde yurtdışındaki Türk okullarını yakından takip eden eski bir Deniz Kuvvetleri komutanı, dünyanın dört bir yanında Türk bayrağını dalgalandıran okullara herkesin destek vermesini istedi. Günlük siyasî tartışmalara adının karıştırılmasını arzu etmediği için isminin açıklanmasını istemeyen komutan, eğitimin kutsal bir hizmet olduğunu belirtti. Türk okulları aleyhine bugüne kadar en küçük bir delil bulunmadığını vurgulayan oramiral, sözlerini şöyle sürdürdü: "Türkiye'de Tevhid-i Tedrisat Kanunu'na uygun olarak Milli Eğitim Bakanlığı'na, yurtdışında da bulundukları ülkenin yasalarına bağlı faaliyet gösteriyorlar. Yani sürekli denetim ve kontrol altındalar. İlk açıldıklarından bugüne kadar laikliğe aykırı bir tavırları olduğuna dair resmî ya da gayri resmî hiçbir somut bilgi ya da belge ortaya çıkmadı."

Yurtdışındaki devlet görevlileri, bütün büyükelçiler ve yabancı diplomatların da eğitim kalitesi sebebiyle bu okulları tercih ettiğini anlatan emekli komutan, "Uğraşılacak, aleyhinde olunacak en son şey eğitimdir, bu okullardır. Kimse Türk okullarıyla uğraşmasın." uyarısında bulundu. Laik cumhuriyet ve Atatürkçülük konusundaki hassasiyetiyle bilinen oramiral, hiçbir dinî veya siyasî gruba yakın olmadığının altını çizdi. Sahip olduğu hassasiyetlerin, dünyanın farklı coğrafyalarına İstiklal Marşı'nı taşıyan Türk okullarını korumayı gerektirdiğini söyledi. Emekli komutan, kendi akrabalarının da söz konusu okullara gittiğini ve aldıkları eğitimden büyük memnuniyet duyduklarını söyledi.

Söz konusu okulların devletin denetim ve kontrolünde olduğunu hatırlatan emekli komutan, Türk bayrağını dalgalandıran kurumların Türkiye'de ve yurtdışında eğitim kalitesiyle öne çıktığını dile getirdi. Ardından da görev yaptığı dönemde yaşadığı bir olayı anlattı: "Resmi bir ziyaret için Arnavutluk'a gitmiştim. Tiran'da yaşayan akrabalarım, çocuklarını şehirdeki Mehmet Akif Koleji'ne yazdırmak istemişler; ama kontenjan dolu olduğu için başaramamışlar. Müdürle konuşmam için benden ricacı oldular. Meseleyi kolejin müdürüyle görüştüm. Öğrenci alımının son derece kısıtlı ve zor olduğu bu Türk okuluna akrabalarımın kaydını yaptılar. İdarecilerin bu jesti, akrabalarımı çok mutlu etti. Sonraki yıllarda kolejin eğitiminden çok memnun kaldılar. Şimdi her görüşmemizde kayda vesile olduğum için bana teşekkür ediyorlar. Çağdaş eğitim gibi kutsal bir olgu, kim tarafından yapılırsa yapılsın ve nerede olursa olsun desteklenmeli. Bu, eğitime katkıdır, fena bir şey değildir. Dünyanın her yerinde eğitim kutsal sayılır."

ZAMAN

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious