Türk ordusu Irak'ın Kuzeyinde

  • Giriş : 24.03.2007 / 00:00:00

İngiltere'de yayımlanan The Guardian gazetesi, ABD'nin, Türkiye'nin Kuzey Irak'a müdahalesini önlemek için çaba harcadığını yazdı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Ankara'da temaslarda bulunan The Guardian'ın dış politika yazarı Simon Tisdall, muhtemel bir Kuzey Irak operasyonunun Amerika'nın barış stratejisini çökertme ihtimali bulunduğunu öne sürdü.

Ankara mahreçli haber-analizde, "ABD Türkiye'nin, Kürtlerin kontrolündeki Kuzey Irak'a felaket ile sonuçlanacak bir müdahalesini önlemek için çaba sarf ediyor. Bu tür bir müdahalenin Bağdat'ta başlatılan güvenlik hamlesini rayından çıkarabileceği ve Irak'ın parçalanmasını engelleme çabalarında üçüncü bir cephe açabileceğinden korkuluyor." denildi. Ankara'nın 3 bin 800 PKK'lı teröristin Güneydoğu Anadolu'da eylemlere hazırlandığına dikkat çektiğini de kaydeden Tisdall, Türkiye'deki kaynaklara dayanarak, özel harekat birliklerinin halen Kuzey Irak'taki Haftanin ve Kanimasi bölgelerine yönelik 'sıcak takip' hareketleri yapmakta olduğunu da öne sürdü. Yazar Tisdall, ABD ile Türkiye arasındaki tansiyonun nedenleri üzerinde de dururken, bunların en başında Türkiye'nin ABD'nin 'ikili oynadığına' dair inancının geldiğini bildirdi. Tisdall, Kerkük referandumu ve Kürtlerin, Kerkük'ün idaresini ele geçirme çabalarının da Türkiye'yi rahatsız ettiğini yazdı.

Kerkük referandumuna Halilzad desteği

Irak'a veda etmeye hazırlanan, ABD'nin Bağdat Büyükelçisi Zalmay Halilzad, K. Irak'ın, ülkenin diğer bölgeleri için 'parlak bir örnek olduğunu' öne sürdü. Bir tesisin açılışı için Erbil'de bulunan Halilzad, yaptığı açıklamada, K. Irak'tan 'Kürdistan' diye söz etti. Halilzad, "Irak'ın birçok bölgesinde çok fazla sıkıntı ve şiddet var; ama Tanrı'ya şükür Kürdistan'da yok." dedi. Halilzad, Kerkük'ün statüsüne ilişkin yapılması planlanan referanduma da destek vererek referandumun engellenmesi durumunda olumsuz olayların meydana gelebileceğini söyledi. Bu arada Financial Times gazetesi de Iraklı Kürtlerin petrol anlaşmaları konusunda tek başlarına hareket etmeye başladığını, bu çerçevede, "bölge yönetiminin, Kuzey Irak'taki yabancı petrol şirketlerinin sayısını bu yılın sonuna kadar üçe katlamayı planladığını" bildirdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious