Türk ordusu Lübnan'da ne yapacak?

  • Giriş : 29.08.2006 / 00:00:00

Timur Göksel, olası çatışmalara karşı Türk ordusunun Lübnan'daki konumuna açıklık getirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

BM barış gücünün Lübnan ve İsrail'de 26 yıl sözcülüğünü yapan Timur Göksel, Türk ordusunun Lübnan'a gelmesini değerlendirdi. Göksel, "Lübnan ordusu, BM askerleriyle halk ve Hizbullah arasında meydana gelecek çatışmaları gidecektir" dedi.

Beyrut'ta Türk askerlerinin BM çatısı altında görev yapmasıyla ilgili Bakanlar Kurulu kararıyla ilgili olarak görüşlerini açıklayan Göksel, bugüne kadar Türk hükümetinin gayet önemli çalışmalar yaptığını, riskleri çok iyi incelediğini belirterek şunları söyledi: "Bundan daha iyi bir risk analizi yapılamazdı. Türkiye bu bölgeden daha fazla uzak kalamaz. Uzak durup saygınlık arayamayız." Türkiye'de asker göndermeyle ilgili tartışmaları demokrasinin bir parçası olarak gördüklerini belirten Göksel, bu tartışmaların olması gerektiğini söyledi.

Göksel, sözlerini şöyle sürdürdü: "Tartışmalar olsun. Ama biraz bilgili olmak lazım. Bilgisizlik çok kötü. Hizbullah hiçbir zaman Lübnan ordusuna karşı bir harekete girişmez. Çok saygılı davranırlar Lübnan ordusuna karşı. Onu güç durumda bırakacak hiçbir şey yapmazlar. Çünkü askerlerinin çoğu zaten Güney Lübnan'ın Şiilerinden oluşur. Hizbullah bu konuda çok hassas. Dolayısıyla Lübnan ordusu, gelecek Birleşmiş Milletler gücü askerleriyle, halk arasında ve Hizbullah arasında meydana gelecek çatışmaları giderecektir. Bundan emin olabilirsiniz."

Göksel, Lübnan ordusunun güney Lübnan'da bulunmasının zaten riskleri en aza indirdiğini belirterek, "Türk askerine karşı şu anda burada, özellikle güney Lübnan'da öyle belli bir tepki yok. Aksine şu ana kadar bütün taraflarca çok olumlu karşılandı.

Ancak tabii ki risk var. Ama bir Hizbullah, İsrail çatışmasının yenilenmesi çok uzun vadeli bir olay. Güney Lübnan'da şu anda BM ve Lübnan ordusuna karşı çıkacak bir güç de yok'' dedi. Türk ordusunun başarılı olacağını belirten Göksel, bunun gerekçesi olarak da, ordunun Lübnan'ın isteğiyle bölgeye gelmesini gösterdi.

Göksel, ilk günlerde olduğu gibi, Hizbullah'tan silah toplayacak caydırıcı güç olacak hayali bir güçten bahsedildiği dönemde Türk ordusunun gelmemesinin doğru olacağını söyleyerek, o durumda Hizbullah'ın bunu işgal gücü olarak görüp harekete geçebileceğini belirtti. Göksel, bu nedenlerle gücün başarısından endişe edilmemesini gerektiğini de kaydetti.

Barışı koruma gücünün askerlerin işi olmadığı, ancak bunu da askerlerden başka kimsenin yapamadığını belirten Göksel, yapılan uygulamaların askerin aldığı eğitime ters olmasına rağmen, askerlerin elleri tüfekli diplomatlar olduklarını ifade etti.

Göksel, "Özellikle böyle uluslararası bir organizasyonda 10-15 ülkenin askerinin görev yapması cidden çok zordur. İnsan sıkıntısı vardır, doktrin sıkıntısı vardır. Ama etkili bir karargah bunları gidermeye çalışır. Şu anda dünyanın dört bir yanında 80 bin BM barış gücü askeri görev yerinde. Bunları unutmamak lazım" diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious