'Türk ordusunun tutumu yapıcı'

'Türk ordusunun tutumu yapıcı'.16190
  • Giriş : 24.06.2008 / 15:50:00

Kıbrıs sorununun çözümü konusunda Türkiye’nin pozisyonunun “son derece önemli” olduğu belirtilirken AKP hakkındaki kapatma davası gibi iç gelişmelerin Kıbrıs’taki ilerlemeyi durdurmayacağı ifade edildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Merkezi Brüksel’de olan Uluslararası Kriz Grubu’nca (ICG) yayınlanan Kıbrıs Raporu’nda “Türk ordusu, 2004’te verdiği uygun bir anlaşma karşılığında adadan asker çekme taahhüdüne hala bağlıdır ve bu yapıcı tutumunu korumaktadır” denildi.

ICG tarafından yayınlanan Kıbrıs Raporu’nda Kıbrıs sorunu konusunda Türkiye’nin pozisyonu’nun “son derece önemli” olduğu belirtildi. AKP hükümetin çözümü desteklemeyi sürdürdüğü, Dışişleri Bakanlığının da bu yöndeki kararlığını dile getirdiğine dikkat çekilen raporda “Türk ordusu, 2004’te verdiği uygun bir anlaşma karşılığında adadan asker çekme taahhüdüne hala bağlıdır ve bu yapıcı tutumunu korumaktadır” değerlendirmesini yapıldı.

Kıbrıs’taki iki tarafın başlatılan görüşme sürecinin son şans olabileceğinin farkında olduğu vurgulanırken de görüşmelerin başarısızlığa uğramasının, adada bir öç alma siyaseti ve güvensizlik döngüsünün oluşmasını
tetikleyeceği, Türkiye-AB ve AB-NATO ilişkilerini olumsuz yönde etkileneceği, yeni askeri gerilimlerin doğacağı uyarısına yer verildi.

KAPATMA DAVASI

ICG, iki taraftaki “şüpheciler ve milliyetçiler”, görüşmeleri rayından çıkarmak için fırsat kollandığı belirttiği raporunda “Türkiye’de AK Parti’ye
açılan kapatma davasından kaynaklanan iç siyasi çalkantıların azalması, görüşmelerin başarıya ulaşma şansını arttıracaktır. Ne var ki bu iç siyasi sorunlar, Kıbrıs’taki ilerlemeyi durdurmayacaktır” yorumunu da yaptı.

RUMLARA ÖNERİLER

Raporda tüm taraflara yönelik önerilere de yer verildi. Rum Yönetimine yönelik önerilerin bazıları da şöyle:

-AB yetkililerinin Talat’ı ofisinde ziyaretine konulan yasağı kaldırılmalı,

-Doğrudan Ticaret Tüzüğü uygulanmalı,

-Türkçe’nin AB’nin reski dillerinden biri olmasını talep edilmeli,

-Türkiye’nin AB üyeliğini destekleyici açıklamalar yapılmalı,

-Müzakere başlıklarına konulan çekinceleri kaldırılmalı.

KIBRISLI TÜRKLERE ÖNERİLER

-Çalışma grupları ve teknik komitelerdeki görüşmelerde esneklik gösterilmeli,

-En azından müzakereler süresince Kıbrıs Rum malları üzerindeki inşaat faaliyetleri durdurulmalı.

TÜRKİYE’YE ÖNERİLER

-Gümrük Birliği’nin Ek Protokolü’nde yer alan taahhüdü tek taraflı olarak yerine getirilmeli, havaalanları ve limanlar Kıbrıs Rum trafiğine açılmalı.

AB’YE ÖNERİLER

-Kıbrıslı Türklerin AB pazarına ve programlarına doğrudan ulaşması sağlanmalı,

-Türkiye’nin AB’ye yakınlaşması teşvik edilmeli,

-İki kurucu devlet arasında ekonomik farklılığı azaltmak için bir ekonomik paket hazırlanmalı,

-AB’nin dış politikası ve savunma hedeflerini karşılayacak ve AB üyeliği yolunda ilerleyen Türkiye’nin çıkar ve ihtiyaçlarına uygun olacak Kıbrıs ve doğu Akdeniz’e yönelik yeni bir güvenlik yapılanması görüşülmeli.

BM’YE ÖNERİLER

-Özel bir danışman atanmalı ve danışmana aralarında tam yetkili Kıbrıslı Türk ve Rum sözcülerin de bulunduğu, bölgeye hakim bir ekip kurulmalı

-İki toplumun sivil temsilcilerini bir araya getirmeli.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious