Türk örgütlerden Fransız meclisine açık mektup

  • Giriş : 05.05.2006 / 00:00:00

Türk örgütlerden Fransız meclisine açık mektup gönderildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD), TOBB, TİSK, TÜRKONFED, TESK, TÜRK-İŞ, HAK-İŞ, İKV ve TESEV ortak imzalarıyla Fransa'nın önde gelen gazetelerinde yayınlanan mektupta Fransız meclisinin sözde Ermeni soykırım iddialarını reddedenlere ceza verilmesine yönelik yasa tasarısını desteklememesini istendi.
Le Monde, Le Figaro ve Le Parisien gazetelerine verilen ilanda, Fransız Sosyalist Parti'sinin Ermeni soykırımı iddialarının inkarının suç sayılmasını öngören yasa teklifinin kabul edilmesinin doğuracağı sıkıntılara dikkat çekildi. Meclisin tasarıyı kabul etmesi halinde soykırım iddialarını reddedenlere maksimum 5 yıl hapis cezası ve 45 bin Euro para cezası öngörülüyor. Yahudi Soykırımı'ını reddedenlere de aynı ceza veriliyor.

"Fransız Dostlarımıza Çağrı" başlıklı ilanda, yasa teklifinin objektif değerlendirmeye dayalı bir uzlaşının sağlanmasına engel olacağına dikkat çekildi. İlanda ayrıca, Türkiye'nin Ermenistan Cumhurbaşkanı Robert Koçaryan'a, Türk ve Ermeni tarihçilerden oluşacak ortak bir komisyon kurulması yönündeki önerisi hatırlatılarak, Türkiye'nin geçmişinin her sayfasıyla yüzleşmeye hazır olduğu bildirildi. Örgütlerin ortak imzası ile çıkan mektupta, "Bazı Fransız milletvekilleri son olarak, 1915 yılında Birinci Dünya Savaşı sırasında Osmanlı İmparatorluğu'nda meydana gelen acı olaylara ilişkin tartışmaların yapılmasına imkan bırakmayacak bir yasa teklifini 18 Mayıs tarihli Ulusal Meclis oturumuna sunmak niyetinde olduklarını duyurmuşlardır." denildi. Mektupta, "Sözkonusu yasa, kabul edildiği takdirde, tarafların bu olaylardaki sorumluluklarını belirlemek isteyecek tarihçilerin ileride görüş bildirmelerini yasaklayacak ve cezai yaptırıma bağlayacaktır." uyarısında bulunuldu.

Fransız meclisi, 2001 yılında Ermeni iddialarını kabul etmişti. Sosyalist Partisi'nde Didier Migaud, 2001 yılında kabul edilen tasarının ceza getirmediği için yetersiz olduğunu savundu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious