Türk parasını delik deşik ettiniz!

  • Giriş : 20.11.2006 / 00:00:00

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, kendilerinden önce iktidarda bulunan DSP, MHP ve ANAP'a milliyetçilik eleştirisinde bulundu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Her üç partinin de yeri geldiğinde 'milliyetçilik havasına girdiğini' savunan Erdoğan, "Bunlar hamaset üretti, biz ise iş ürettik. Farkımız bu. Paramızı delik deşik ettiler. Nasıl milliyetçisiniz siz ya? Hani Türk parasının değerini koruma? Niçin paramızın değeri, doların, Euro'nun karşısında delikli kuruş kadar kalmadı?" diye konuştu.

Başbakan Erdoğan, 'Derince Tünel Geçişi'nin açılışını yaptı. Burada konuşan Erdoğan, 4 yılda Türkiye'yi baştan başa dolaştıklarını ve devlet-toplum dayanışmasıyla tüm şehirlerin kalkınması için var güçleriyle çalıştıklarını söyledi. Ankara'ya kapanmadıklarını vurgulayan Erdoğan, kendilerinden önce iktidarda olanların Ankara'ya mahkûm olduklarını, sadece içte değil, dünyaya da kapalı olduklarını söyledi. Geçmişteki hükümet ortaklarının bugün hamaset yaptıklarını belirten Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü: "İş olarak ne yaptınız, ülkeye ne kazandırdınız? Söyleyin. Size sadece 57. Hükümet'i örnek veriyorum. Alın 2000-2001 krizini. Bir gecede faiz yüzde 8 bine çıktı mı? Şimdi bunun sanıkları hâlâ Türkiye'de dolaşmıyor mu? Sorduğumuz zaman hemen bakıyorsunuz su üstüne çıkmaya çalışıyorlar. Bu ülke sizinle yaşadı bunu. Peki bunun rantını kim yedi? 22 bankayı Fon'a kim devretti? Fakir fukara, garip gureba milletin cebinden paraları kim çekti aldı? Ona kim gözü kapalı baktı? Bunun içinde ANAP vardı, DSP vardı, MHP vardı. Paramıza sıfırları bunlar doldurdu. Ama biz geldik, 6 sıfırı çektik attık. Paramıza değerini kazandırdık. Bize bunlar 'IMF'ci' dedi. Peki bunlar bizden önce IMF'ci değil miydi? IMF ile masaya oturmadılar mı? Bunu ANAP, DYP, CHP, MHP, DSP yapmadı mı? Ama bunlar bir şey yaptı, IMF önünde eğildiler. 'Ne olur bize biraz daha borç ver.' dediler. Göreve geldiğimiz ana kadar borçlandılar." Başbakan, göreve geldiklerinde IMF'ye olan borcun 23,5 milyar dolar olduğunu hatırlatarak, bugün borç yükünün 9,7 milyar dolara düştüğünü bildirdi. Erdoğan, göreve geldiklerinde Merkez Bankası'nın kasasında 26 milyar dolar bulunduğunu, bugün ise paranın 56 milyar dolara çıktığını kaydetti.

Törene golf aracıyla geldi

Başbakan Erdoğan, öğle yemeğini Derince Harikalar Diyarı'nda yedi. Ardından deniz otobüsüne binerek, ilk etabı tamamlanan SEKA Park'a geldi. Buradan golf aracı ile törenin gerçekleştirileceği bölüme geçen Başbakan, hastane, öğrenci yurdu ve hizmet binalarının bulunduğu 12 tesisi açtı. Erdoğan, öğleden önce de Kocaeli Büyükşehir Belediyesi'nce yapılan Derince Tüneli ile birlikte 99 tesisin toplu açılışını gerçekleştirdi. Başbakan Erdoğan, öğle yemeğini Derince Harikalar Diyarı'nda yedi. Ardından deniz otobüsüne binerek, ilk etabı tamamlanan SEKA Park'a geldi. Buradan golf aracı ile törenin gerçekleştirileceği bölüme geçen Başbakan, hastane, öğrenci yurdu ve hizmet binalarının bulunduğu 12 tesisi açtı. Erdoğan, öğleden önce de Kocaeli Büyükşehir Belediyesi'nce yapılan Derince Tüneli ile birlikte 99 tesisin toplu açılışını gerçekleştirdi.

Baykal'ın varlığı faydalı

Başbakan Erdoğan, anamuhalefet partisi CHP'nin lideri Deniz Baykal'a ilginç bir göndermede bulundu. Erdoğan, konuşurken alanda bulunan bir vatandaş "Baykal rahat değilmiş, rahatlat." diye seslendi. Bunun üzerine Erdoğan, "Onun varlığında fayda var." dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious