Türk polisi ABD'ye örnek oldu

  • Giriş : 24.09.2006 / 00:00:00

Emniyet Amiri Dr. Ahmet Yayla’nın terörle mücadele kitabı ABD polis okullarında ders kitabı olarak okutulacak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Türkiye'nin terörle mücadele tecrübelerinden yararlanmak üzere ABD’ye çağrılan Emniyet Amiri Dr. Ahmet Yayla’nın terörle mücadele kitabı ABD polis okullarında ders kitabı olarak okutulacak.

ABD’de İç Güvenlik Bakanlığı’na 3 ay boyunca terörle mücadele danışmanlığı yapan Emniyet Amiri Dr. Ahmet Yayla, Temsilciler Meclisi Terör Önleme Komisyonu’nda da Türkiye’nin terörle mücadelesini anlattı. ABD’nin Ohio eyaleti ise Türk Polisi’nin kullandığı Pol-Net isimli bilgi ağını eyalete adapte ederek kullanmaya başladı.

11 Eylül’den sonra terörle mücadele için gerekli önlemleri almak üzere kurulan Terör Önleme Komisyonu’nun, oturumunda Miami Emniyet Müdürü ve Londra Emniyeti Terörle Mücadele Şube Müdürü ile birlikte Ankara Emniyeti Terörle Mücadele Şubesi’nden Emniyet Amiri Dr. Ahmet Yayla da konuştu.

Türkiye, ABD ve İngiltere Polisi’nin uygulamalarının karşılaştırıldığı oturumda Dr. Yayla, terörle mücadelede halk desteğinin önemini vurgulayarak, Türk polisinin hızlı bilgi paylaşımı için kullandığı Pol-Net sisteminin faydalarını açıkladı. ABD’de polisin istihbarat bilgilerinden faydalanamadığını vurgulayan Dr. Yayla, "Terörle mücadelenin en önemli unsurlarından biri istihbarat. Polis istihbarat alamadan başarılı olamaz. İstihbaratın da hedefe yönelik olarak yapılması gerekir. Böylece toplumun devletin karşısına alınması önlenmiş olur" dedi.

Aynı oturumda konuşan Miami Emniyüt Müdürü John F. Timony ve Londra Emniyeti Terörle Mücadele Şube Müdürü Brett Lovegrove de terörle mücadele sırasında polisin karşılaştığı sıkıntıları dile getirdiler. Dr. Yayla’nın "Güvenlik Güçlerinin Terör Olaylarına Profesyonel Müdahalesi" isimli ingilizce kitabı ve beraberinde interaktif cd’nin ABD’de görev yapan yaklaşık 2 milyon polise dağıtılması hedefleniyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious