Türk polisi AİHM'de hak arayacak

Türk polisi AİHM'de hak arayacak.14775
  • Giriş : 21.02.2009 / 23:01:00
  • Güncelleme : 21.02.2009 / 23:38:52

152 emniyet mensubu, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne (AİHM) başvurdu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Emniyet müdürü olma hakları zamanında verilmediği gerekçesiyle 152 emniyet mensubu, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne (AİHM) başvurdu.
4 yıllık lisans mezunu 750 polis memuru 2001'de komiser yardımcılığı sınavına girerek başarılı olmuş ve emniyet müdürlüğüne kadar yükselmelerini sağlayacak "A grubu emniyet amiri" kursuna gitmeye hak kazandı.

Kurs devam ederken yasada değişiklik yapılarak, komiser yardımcılığı kursunu bitirenler, "A grubu" yerine "B grubu" emniyet amiri statüsüne sokulması üzerine 450 komiserin başlattığı yargı süreci Danıştay'ın olumsuz kararıyla son buldu.

AİHM'e yapılan başvuruda davanın 4 yıl sürmesi polislerin hem
maaş hem de emeklilik açısından büyük maddi kayba uğradığı açıklandı. Bu nedenle İzmir'de görev yapan 4 yıllık fakülte mezunu 152 emniyet mensubu, avukat Serkan Güçlü aracılığıyla Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne başvurarak hak arayışına girdi.

Avukat Serkan Güçlü, henüz yasal bir düzenleme yapılmadığı için hak arayışlarına artık Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nde devam edeceklerini bildirdi. 4 yıl süren mahkeme nedeni ile teşkilat mensubu davacıların gerek maddi, gerekse manevi açıdan zarara uğradığını savunan Güçlü, 50 bin Euro "maddi zararlar", 50 bin Euro da "uğranan psikolojik tahribat" için kişi başına her polis adına 100 bin Euro'luk tazminat davası açtıklarını belirtti.

Alaylı ve mektepli olarak nitelendirilen 4 yıllık fakülte mezunu
polis memurlarının hak arayışına giderken, hiçbir zaman Türkiye Cumhuriyeti'nin uluslararası arenada prestij kaybetmesinden yana olmadıklarını belirten Güçlü, mevzuat değişikliğine gidilmediği takdir de davalarından vazgeçmeyeceklerini sözlerine ekledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*