Türk polisi Avrupa'ya örnek gösterildi

Türk polisi Avrupa'ya örnek gösterildi.14159
  • Giriş : 07.07.2009 / 20:13:00

İçişleri Bakanı Beşir Atalay, ''Ülkemiz, çevremizdeki ülkelerle ve bütün Avrupa ülkeleriyle mukayese ettiğimizde şehir asayişi ve genel asayiş olarak en güvenli ülkedir'' dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Polis Akademisinin 64'üncü, Güvenlik Birimleri Fakültesi'nin 8'inci dönem mezunlarının yemin ve diploma töreni Akademi'nin Gölbaşı Kampüsü'nde gerçekleştirildi.

İçişleri Bakanı Atalay, törendeki konuşmasında, Polis Akademisinin sadece personel yetiştiren değil, güvenlik alanında bilimsel çalışmalar yapan ve güvenlik stratejileri geliştiren modern bir eğitim kurumu olduğunu ifade etti.

Bir devletin en önemli görevinin vatandaşların güvenlik ve huzurunu sağlamak olduğunu vurgulayan Atalay, güvenlik sağlanmadan insan hakları ve vatandaşların diğer özgürlüklerinin fazla bir önem taşımayacağını belirtti. Atalay, ''Çünkü güvenliği olmayan, korku ve endişe içinde yaşayan insanın diğer özgürlükleri düşünmesi, hatırlaması zordur'' dedi.

Özgürlüklerin temelinde güvenliği sağlamak olduğu inancını taşıdıklarını dile getiren Atalay, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Güvenliği asla özgürlüklerin kısıtlanması olarak değil, insanların korkusuzca ve daha özgürce yaşaması olarak öngörüyoruz. Bütün güvenlik yöntemlerimizi, güvenlik eğitimimizi de bu ilke çerçevesinde yürütmeye çalışıyoruz. Şu anda gönül rahatlığıyla ifade edebilirim, Türkiye güvenli bir ülkedir. Ülkemizi, çevremizdeki ülkelerle ve bütün Avrupa ülkeleriyle mukayese ettiğimizde şehir asayişi ve genel asayiş olarak en güvenli ülkedir. Başkent Ankara, Avrupa başkentleri içerisinde en güvenli başkenttir. Bütün suç istatistikleri bize bunu gösteriyor.''

Polis teşkilatının giderek güçlendiğinin altını çizen Atalay, teşkilatın en yeni teknolojiyi kullandığını söyledi.

-''TÜRKİYE, BÖLGESİNDE ÖRNEK ALINAN MODEL BİR ÜLKE''-

Çeşitlenen, yaygınlaşan ve ülke sınırlarını aşan suçlarla mücadele için uluslararası işbirliğinin önemine dikkati çeken Atalay, uluslararası alanda da ülkeler arasında yeni politikalar belirlenip, yeni güvenlik stratejileri geliştirildiğini kaydetti.

Türkiye'nin içinde bulunduğu coğrafyadaki stratejik konumunun ise üretilecek güvenlik stratejilerini daha da önemli hale getirdiğini vurgulayan Atalay, Türkiye'nin bölgesinde en önemli istikrar unsuru olduğunu söyledi.

Türkiye'nin demokrasi ve insan hakları alanındaki açılımı, güvenli ve istikrarlı yapısıyla bölgesinde örnek alınan bir model olduğuna işaret eden Atalay, ''Hükümet olarak güvenlik hizmetlerini bu yeni anlayışı temel alarak stratejik bir yaklaşımla ele alıp, sorunların çözümü için projeler geliştiriyoruz. Demokrasinin ülkemizde kurumsallaşabilmesi için vatandaş odaklı yönetim anlayışını güvenlik hizmetlerinde de uyguluyor, bu tür çalışmalarımızda güvenlik-özgürlük dengesini temel ölçü olarak alıyoruz'' diye konuştu.

Bir ülkenin polisinin o ülkenin yönetim şeklinin sokaktaki vatandaşa en açık yansıması olduğunu dile getiren Atalay, ''Polis bir anlamda devletin vatandaşa yansıyan yüzüdür'' dedi.

Bu nedenle polisin tavrının, yaklaşım ve davranışının büyük önem arz ettiğini vurgulayan Atalay, saygı ve sevgiye dayalı polis-vatandaş ilişkisinin güvenlik hizmetlerinin etkinlik ve verimliliğini artırdığını, halk tarafından kabul ve destek gören güvenlik tedbirlerinin başarıyla uygulanmasına da zemin hazırladığını söyledi.

İçişleri Bakanlığı olarak güven ve istikrar ortamını daha da geliştirmek için yeni açılımlar ve stratejiler oluşturarak uygulamalar yaptıklarını belirten Atalay, suçla mücadelede önceliği suç işlenmesini önleyecek mekanizmaların kurulmasına, geliştirilmesine vermek zorunda olduklarını ifade etti.

Suçların bilimsel metotlarla analiz edilmesi, suçun önlenmesinde kurumlar ve vatandaşlarla işbirliğinin en üst düzeyde gerçekleştirilmesi gerektiğine inandıklarını vurgulayan Atalay, bu çerçevede her suç türünü adeta bir proje halinde çalıştıklarını, analiz ettiklerini, suç haritaları oluşturduklarını, sonra da bunun önlenmesi yönündeki tedbirleri geliştirdiklerini kaydetti.

Atalay, ''Temel felsefemiz kolluk birimleri ile halk arasında karşılıklı güvenin sağlanması ve her iki tarafın kamu düzeninin sağlanmasında sorumluluğu paylaşmasıdır'' dedi.

Son yıllarda polis teşkilatının, güvenlik personelinin vatandaşın nezdinde imajının çok yükseldiğini dile getiren Atalay, güvenlik hizmetlerinin yürütülmesinde zihniyet dönüşümünü sağlayabilmek ve istenen sonucu alabilmek için nitelikli personel istihdamına ve sürekli eğitimine ağırlık vermek gerektiğini, bunun için çaba sarf ettiklerini söyledi.

Polis Akademisini çok çağdaş bir bakışla gerçekten güçlü bir güvenlik üniversitesi haline getirme kararlılığında olduklarını vurgulayan Atalay, yeni mezunlara da seslenerek, ''Sizlerden özellikle şunları bekliyoruz. Görevinizi hukuk ve etik ilkeleri çerçevesinde yerine getirin. Biz güvenlik hizmetini hukukun sınırları içinde ve hukuka uygun yapmak durumundayız. Bundan asla taviz vermeyeceğiz'' dedi.

-''TEŞKİLAT, EN İYİ HİZMETİ VERME GAYRETİNDE''-

Emniyet Genel Müdürü Oğuz Kağan Köksal da düzenlenen törenle Akademi'den 246 genç komiserin mezun olduğunu hatırlatarak, ''Polis teşkilatı yeni bir güç, enerji, kuvvet alarak görevini sürdürme ihtiyacı içindedir'' dedi.

Polis teşkilatının devletinin emrinde, vatanının hizmetinde olduğunu vurgulayan Köksal, teşkilat mensuplarının vatandaşların huzur ve güvenini sağlayabilmek, en temel hakkı olan yaşama hakkını savunmak için yeri geldiğinde kendi canını ortaya koymaktan çekinmediğini söyledi.

Teşkilatın her geçen gün yenilendiğini ve yeniliklere hızla ayak uydurduğunu ifade eden Köksal, ''Teşkilat, vatandaşlara en iyi hizmeti verebilmenin gayreti içindedir, çaresini aramaktadır'' dedi.

Polis teşkilatının dünyanın pekçok ülkesinde eğitim verdiğine de dikkati çeken Köksal, Teşkilat mensuplarının ayrıca dünyanın çeşitli ülkelerinde barışa hizmet etmek için görev yaptığını belirtti.

Köksal, yeni mezunlara da seslenerek, ''Her zaman her yerde hukukun üstünlüğüne riayet ederek görev yapınız. Herşeyden önce, insan haklarına ve hürriyetlerine saygılı, kanunların çizdiği çerçeve içerisinde görev yapınız'' diye konuştu.

Polis Akademisi Başkanı Prof. Dr. Zühtü Arslan da günümüzde güvenliğin bireylerin hak ve özgürlüklerini kullanabilmeleri için ön şart haline geldiğini söyledi.

Güvenlik eğitiminin bireyin hak ve özgürlüklerine odaklandığını dile getiren Arslan, ''Hak eksenli bir güvenlik, milletin ve devletin devamı için insanı yaşatmanın gerektiği esasına dayanmaktadır'' dedi.

Güvenlik alanında her bakımdan marka haline gelmiş bir akademi olmayı planladıklarını ifade eden Arslan, bunun Türkiye'nin her alandaki gelişimine de parallelik arzettiğini kaydetti.

Güvenlik Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ali Şafak ile Dönem Birincisi Halil İbrahim Canbegi'nin kısa konuşmalar yaptığı törende, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün mesajı okundu.

-MEZUNİYET SEVİNCİ-

Konuşmaların ardından, dönem birincisi Canbegi, yaş kütüğüne plaket çaktı. Daha sonra törene katılan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, TBMM Başkanvekili Güldal Mumcu, Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, İçişleri Bakanı Beşir Atalay, İçişleri eski Bakanı ve AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Abdülkadir Aksu, eski bakanlardan ve MHP Genel Başkan Yardımcısı Sabahattin Çakmakoğlu dereceye giren Türk ve yabancı mezunlara diploma verdi.

Diğer mezunların da diplomalarını öğretim üyelerinin elinden almalarının ardından, genç komiser yardımcıları yemin etti.

Yeni mezun genç komiserler daha sonra tören geçişi yaptı.

Tören geçişi sırasında polis helikopterlerinin gösterisi törene renk kattı.

Törenin sonunda yeni mezunlar keplerini havaya fırlatarak kutlama yaptı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*