Türk polisi uyuşturucu tacirlerine göz açtırmıyor

Türk polisi uyuşturucu tacirlerine göz açtırmıyor.10258
  • Giriş : 09.11.2007 / 10:48:00

Türk güvenlik güçleri uyuşturucu ile mücadelede önemli başarılara imza attı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Uyuşturucuya yönelik geçen yıl ve önceki yıl yapılan operasyonlarda Türkiye'de ele geçirilen eroinin, Avrupa Birliği (AB) üyesi ülkelerdekinin toplamlarından fazla olduğu kaydedildi.

Emniyet Genel Müdürlüğü'nden verilen bilgiye göre, uyuşturucu madde kaçakçılığında hem transit geçiş güzergahı hem kullanıcı boyutunda etkilenen Türkiye'de, uyuşturucu madde kaçakçılığı organizasyonlarına yönelik mücadelede; teknolojik imkanlar, analiz programları, kontrollü teslimat uygulamaları, gizli soruşturma yöntemleri gibi modern polisiye teknik ve taktikleri sonuna kadar kullanılıyor.

Türk polisinin uyuşturucu madde kaçakçılığına karşı kararlı bir mücadele sürdürdüğü bunun da son yıllarda ortaya çıkan rakamlarla teyit edildiği bildirildi.

İki yılın 1 Ocak-8 Kasım döneminde, üretim merkezlerinden temin ettikleri uyuşturucu maddeyi tüketim bölgelerine götürmek isteyen organizasyonlara yönelik mücadelede ele geçirilen uyuşturucu ve yakalanan zanlı bazında da önemli artışlar oldu.

Buna göre, 2006 yılının 1 Ocak-8 Kasım döneminde uyuşturucuya yönelik 7 bin 628 operasyon düzenlendi ve 16 bin 95 kişi yakalandı. Operasyonlarda ele geçirilen uyuşturucu miktarı toplam 8 ton 991 kilogram esrar, 6 bin 236 kilogram eroin, 77 kilogram kokain ile 5 milyon 673 bin 663 adet sentetik uyuşturucu hap olarak istatistiklere yansımıştı.

Bu yılın aynı döneminde ise toplam 8 bin 669 operasyonda 18 bin 691 zanlı gözaltına alındı. Bu zanlılarla birlikte 10 ton 762 kilogram esrar, 7 ton 551 kilogram eroin, 87 kilogram kokain ile 8 milyon 303 bin 299 adet sentetik uyuşturucu hap ele geçirildi.

AB ÜLKELERİNDEKİNDEN FAZLA

Uyuşturucu ile mücadele rakamlarına bakıldığında, 2005 yılında, Türkiye, dünyada en fazla eroin maddesi ele geçiren ikinci ülke oldu. Bu dönemde, Türkiye'deki operasyonlarda ele geçirilen uyuşturucu miktarı AB ülkelerindekinin toplamından fazla oldu. Geçen yıl ise AB ülkelerinin (İngiltere hariç) tamamında ele geçirilen uyuşturucu miktarı Türkiye'nin ancak yüzde 67'si düzeyinde kalmıştı.

Uyuşturucuya yönelik geçen sene 54 ilde toplam 200 projeli çalışma yürütüldü. Bu çalışmalarda 2 bin 978 kişi kullanıma hazır çok miktarda uyuşturucu ile yakalandı. Bu yıl 60 ildeki 393 projeli çalışmada ise kullanıma hazır uyuşturucu malzeme ile 4 bin 88 kişi ele geçirildi.

Emniyet Genel Müdürlüğünün açıklamasında, projeli çalışmalarla daha çok sokak satıcılarına darbe vurulduğu belirtilerek, “Ülkemiz her ne kadar kaçakçılık faaliyetlerini yürüten uyuşturucu madde kaçakçılığı organizasyonlarına karşı hem ulusal hem de uluslararası alanda takdir ve övgüyle bahsedilen başarılara imza atsa da, ülkemizin aldığı stratejik karar doğrultusunda, kendi insanı ve gençliğini zehirleyen yasadışı ülke içi uyuşturucu şebekelerine karşı ülke genelinde topyekün bir mücadele başlatılmıştır” denildi.

HÜRRİYET

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious