Türk polisine Alman modeli

  • Giriş : 01.03.2007 / 00:00:00

Emniyet Genel Müdürlüğü, hızla artan asayiş olaylarına karşı harekete geçti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Kanunların yetersizliğini dile getiren emniyet müdürlerinin bu uyarısı sonrasında Alman polis modeline geçilmesi benimsendi.

Emniyet Genel Müdürlüğü, emniyet müdürlerinin "Mevzuat asayiş olaylarına müdahalede elimizi kolumuzu bağlıyor" isyanı üzerine harekete geçti. Polis Vazife ve Selahiyet Kanunu'ndaki değişiklik için düğmeye basan Emniyet Genel Müdürlüğü, AB müktesebatını dikkate alarak Alman polis teşkilâtını mercek altına aldı. Almanya'da polis teşkilatının yapısı ve çalışma sistemi ile mevzuatı inceleyen Emniyet Genel Müdürlüğü, hukukçular ve siyasilerden oluşan heyetin raporunu sunmasının ardından, taslak bir metin oluşturacak. Bakanlar Kurulu'na sunulacak tasarı, kabine üyelerinin onayını aldıktan sonra TBMM'ye sevk edilecek. TBMM İçişleri ve Adalet Komisyonları'nda son şeklini alacak olan tasarı, TBMM Genel Kurulu'nda kabul edilecek.

'SUİİSTİMAL OLMAZ'

Alman polis teşkilâtındaki uygulamalarda görevlilerin suistimaline karşı ne yapıldığını soran Türk heyetine, Alman polisleri ilginç karşılık verdiler. Çünkü Alman polisinin lügatında görev suiistimali yoktu. Baden'de ise suç ortaya çıkmadan ve işlenmeden engelleme konusunda önemli işler yapıldığı tespitinde bulunuldu. Türk heyetinin, Almanya temaslarındaki tespitlerden biri de, caddelerde hemen hiçbir polisin bulunmayışı oldu. Navigasyon sistemi ile merkezdeki ekrandan izleme yapıldığını gören Türk heyeti, normale aykırı bir insan veya tehlikeli bir durum görüldüğünde polisin anında olay yerine intikal ettiğine tanıklık ettiler. Heyette, Asayiş Daire Başkanı Hüseyip Özalp, Balıkesir Emniyet Müdürü Celal Uzunkaya, öğretim üyeleri İzzet Özgenç ile Cumhur Şahin, TBMM İçişleri Komisyonu üyeleri Selami Uzun, Mehmet Kesimoğlu ve Hakkı Köylü yer aldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious