Türk profesörden çevre felaketlerini önleyecek buluş

  • Giriş : 02.01.2008 / 16:41:00
  • Güncelleme : 02.01.2008 / 16:51:58

Prof. Dr. Okay ve ekibinin su yüzeyindeki petrolleri emen buluşu, bilim dünyasını heyecanlandırdı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Ağırlığının 25 katı petrol emen kauçuk esaslı sünger (sorbent) kazalar sonrası petrol atıklarını kısa sürede temizleyerek, çevre felaketlerini önleyecek.

PROF. Dr. Oğuz Okay ile doktora öğrencisi Deniz Ceylan"ın İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Polimerik Jeller Araştırma Laboratuvarı"nda geliştirdiği süper emici madde (sorbent), batmadan su yüzeyinde durarak gözenekleri ve moleküler yapısı nedeniyle sadece petrolü emiyor.

Denize yayılan petrol ve türevlerinin daha önce de mekanik olarak suyun yüzeyinden alınabildiğini belirten Prof. Dr. Okay, "Talaşı bile koysanız petrolü tutabilir. Ama petrolün tamamen sudan ayrılmasını sağlamaz.

Yeni ürettiğimiz sorbent, petrolü emiyor ancak deniz suyunu emmiyor. Altyapı çalışmalarımız 2000"de başlamıştı. 2001"de TÜBİTAK, İTÜ ve Sabancı Üniversitesi ortak çalışmasıyla kauçuk esaslı emici bir sorbent üretip uluslararası patentini almıştık. Ancak emişi çok yavaştı. Petrol ve türevlerini 1 haftada emebiliyor ve tekrar kullanılamıyordu.

Geliştirdiğimiz yeni sorbentin ise 1 gramı 25 gram petrolü 1 dakika içinde emiyor. Bu ürünün patent başvurusunu da 2007 Mart ayında yaptık" dedi.

BOĞAZ"DA UYGULANACAK

Prof. Dr. Oğuz Okay, TÜBİTAK"ın 459 bin YTL ile destek verdiği projenin, İstanbul Boğazı"nda petrol bakımından tehlikeli bölgelerin saptanmasının ardından buralarda kullanılacağını söyledi. Büyük sorbentlerin bir geminin arkasına takılarak riskli bölgelerdeki petrol ve türevlerini toplayabileceğini belirten Okay, şunları söyledi: "Sorbent petrole doyduktan sonra denizden çekilerek bir makine yardımıyla sıkılabilir.

Geri verdiği petrol ve türevleri de bir depoda toplanır. Sorbent tekrar tekrar kullanılabildiği için çalışmalar hızlı bir şekilde tamamlanır."

Prof. Dr. Oğuz Okay"ın buluşu ile ilgili makalesine, Amerikan Kimya Derneği"nin "Macromolecules" dergisi de yer verdi.

Yılda 2 milyar ton petrol denizden taşınıyor

Türk boğazlarından yılda yaklaşık 150 milyon ton petrol geçerken, dünya denizlerinde her yıl yaklaşık 2 milyar ton petrol taşınıyor. Kaçınılmaz olarak deniz kazaları da meydana geliyor.

Son bir ayda Rusya ve Güney Kore"deki petrol tankeri kazalarında yaklaşık 20 bin ton ham petrol denize yayıldı. Petrolün çevredeki canlıların yaşamını etkilemesini setlerle engellenmeye çalışıldı. Ama yeteri kadar başarılı olunamadı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious