Türk Prof'un tarihe geçen buluşu

Türk Prof'un tarihe geçen buluşu.9552
  • Giriş : 26.11.2008 / 12:16:00
  • Güncelleme : 26.11.2008 / 12:15:59

Prof. Dr. Halil Sarp, Türk bilim tarihine önemli bir hizmeti sunarken, ADÜ'nün adını dünya bilim tarihine yazdırdı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Adnan Menderes Üniversitesi (ADÜ) Karacasu Memnune İnci Meslek Yüksek Okulu Öğretim Üyesi Prof. Dr. Halil Sarp, Cenevre Üniversitesi ile 3 yıldır ortaklaşa yürüttüğü bilimsel çalışmalar sonucunda, Türk bilim tarihine önemli bir hizmeti sunarken, ADÜ'nün adını dünya bilim tarihine yazdırdı.

ADÜ Karacasu Memnune İnci Meslek Yüksek Okulu Öğretim Üyesi Prof. Dr. Halil Sarp, Öğretim Görevlisi Hakkı Babalık ve Cenevre Üniversitesi'nden Prof. Dr. Radovan Cerny, mineroloji dalında çok önemli bir başarıya imza attı.

ADÜ Rektörü Prof. Dr. Şükrü Boylu, yaptığı açıklamada, yaklaşık 3 yıl süren çalışmalar sonucunda ADÜ'nün Türk bilim tarihinin yanı sıra dünyada mineroloji konusunda adını altın hafifler yazdırdığını belirtti.

''Üniversitemiz bu mineralin keşfiyle Türkiye'deki üniversiteler arasında ayrı bir değer kazanmıştır'' diyen Boylu, ''Bu ilki başarmanın haklı gururunu yaşamaktayız. Bu tarz bilimsel çalışmaların, Adnan Menderes Üniversitesinin adını akademik çevrelerde daha da saygın bir yere getireceğine inanıyorum'' diye konuştu.

Prof. Dr. Halil Sarp ise Türk üniversiteler tarihinde ilk ve tek olmak üzere yeni bir mineral keşfi yaptığını, bu mineralin adına ''Lapeyreit'' adını verdiğini anlattı.

8SUTUN

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*