Türk reklamcılar örnek oldu

  • Giriş : 05.09.2006 / 00:00:00

Yaz okulu, meslek içi eğitim derken, reklamcılar sonunda kendi akademilerini de kurdu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Haliç'teki eski Silahtarağa Elektrik Santralı binasında derslere başlayacak AdSchool İstanbul'un, şimdiden yurtdışındaki çok sayıda reklamcının ilgi odağı olduğunu söyleyen Reklamcılık Vakfı ve Reklamcılar Derneği Genel Müdürü Ayşegül Molu, 'Avrupa İletişim Ajansları Birliği Genel Direktörü Dominic Lyle, böyle bir akademinin Türkiye'de hayata geçirilmesinden dolayı şaşkınlığını gizleyemedi' diyor.

YARATICI TRAFİK ALANI

'AdSchool İstanbul'un, uluslararası örnek haline gelmesini sağlayacağımızı umuyorum' diyen Molu'nun bir diğer hedefi de okulu yabancı reklamcılara da açmak. Türklerin çok yaratıcı olduklarına dair inancın, mesleki ve bilimsel ödüllerle de desteklenmesi gerektiğini söyleyen Molu şöyle devam ediyor: 'Türkiye'de yaratıcı mekanlara ihtiyaç var. Adschool İstanbul'un temel hedefi öncelikle yaratıcı trafik alanı oluşturmak' olacak.'

PAZAR YÜZDE 15 BÜYÜR

Geçen yıl reklam sektörünün 2.2 milyar dolarlık büyüklüğe ulaştığını, bu yıl da yüzde 15'lik büyüme beklediklerini söyleyen Ayşegül Molu, reçetesiz ilaç yasasının çıkmasının sektöre olumlu ivme katacağını söyledi. Reçetesiz ilaçlarla ilgili yasanın eylülde yasallaşacağına dair duyumlar da aldıklarını belirten Ayşegül Molu,'Dünyada reçetesiz ilaç reklamlarının sektöre katkısı yüzde 25 oranlarında. Türkiye'de reçetesiz ilaç yasasının çıkmasıyla, bu alanda yapılacak tanıtım çalışmaları sektöre yüzde 15 oranında büyüme sağlar' diyor.

LİSELİLERE DE REKLAMCILIK EĞİTİMİ

AdSchool İstanbul'da klasik pazarlama ve reklam tekniklerinin dışında lisede okuyan gençlere yönelik çalışmalar da bulunuyor. Gençlere, reklam mesleğini tanıtmayı amaçlayan programın adı AdCamp. AdShops'ta ise reklamın ilişkili olduğu sosyoloji, psikoloji gibi disiplinlerle ortak çalıştaylar yapılması hedefleniyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious