Türk Sağlık-Sen: "Hastalıklar arttı"

  • Giriş : 27.05.2007 / 12:06:00

Türk Sağlık-Sen'in sağlık harcamaları raporunda, son yıllarda sağlık harcamalarının ve hastalıkların arttığı belirtildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Bunun sağlığın piyasalaştığının bir göstergesi olduğu savunuldu.
Türk Sağlık-Sen, 'Sağlık Harcamaları Raporu'nu açıkladı. Raporda sağlık harcamaları ile birlikte hastalıkların da arttığı belirtildi.

2003'de 5 milyar dolar olan kamu ilaç harcamalarının 2006'da 10 milyar dolara çıktığının kaydedildiği açıklamada, Sağlık Bakanlığı'nın kamuda en fazla alım yapan ikinci kurum olmasına rağmen sağlıkta yatırımların azaldığına dikkat çekildi.

Koruyucu sağlık hizmetlerinin ihmal edilirken tedavi eksenli sağlık hizmetlerinin önünün açıldığının vurgulandığı raporda, son yıllarda bulaşıcı hastalıkların arttığı, sağlık göstergelerinin OCED ülkelerinin çok gerisinde kaldığı, tedavi eksenli bir sağlık hizmeti yürütüldüğü için 2006 yılında Sağlık Bakanlığı'na bağlı hastanelerde 2 milyonun üzerinde ameliyat yapıldığı ifade edildi.

2006'da Türkiye'de sağlığa ayrılan ödeneğin ilk 7 ayda neredeyse tamamına yakınının kullanıldığı belirtilerek, 2004'de yüzde 34.5, 2005'de yüzde 54.4 olan ödeneğe göre kullanım oranının 2006'da önemli düzeyde artarak yüzde 88 olduğu vurgulandı.

Raporda, Türkiye'de 2003 yılında 5 milyar dolar olan kamu ilaç harcamalarının 2006'da 10 milyar dolara yükseldiği belirtilerek, özellikle SSK'nın devriyle birlikte harcamalarda ciddi artış yaşandığına dikkat çekildi.

Raporda, SSK'nın 2002'de 3.594 katrilyon lira olan toplam sağlık harcamasının 2006'da 11.6 katrilyon liraya, 2002'de 1.878 katrilyon lira olan ilaç harcamalarının ise geçen yıl 5.265 katrilyon liraya ulaştığı belirtildi.

AMELİYAT SAYISINDA PATLAMA

Raporda yer alan dikkat çekici unsur ise ameliyat sayısında yaşanan artış. 2002'de Sağlık Bakanlığı'na bağlı hastanelerde toplam 836 bin 518 ameliyat yapılırken, 2005'de bu sayının toplam 2 milyon 288 bin 489 ameliyat gerçekleştirildi.

Raporda, ameliyatlardaki bu artışın nedeni olarak; insanların hasta olmasını engellemek yerine hasta olanları tedavi etmeye dayalı bir sağlık sisteminin yürürlükte olması gösterildi.

Raporda, sağlık harcamalarının artmasına rağmen özellikle bulaşıcı hastalıklarda artış görüldüğünün kaydedildi.

"BEBEK ÖLÜM ORANINDA TÜRKİYE BİRİNCİ"

Raporda, bebek ölüm oranları dikkate alındığında Türkiye'nin OECD'ye üye 30 ülke arasında ilk sırada olduğuna dikkat çekilerek, "Bebek ölüm oranı ülkemizde binde 29 iken bu oran Meksika'da binde 20.1, Almanya'da binde 4.2, İzlanda'da binde 2.1'dir. Dünyada çocuk ölümlerinin azalmadığı tek ülke Türkiye'dir. Türkiye, bugün BM'ye üye 189 ülke içinde 5 yaş altı çocuk ölümleri sıralamasında 108'ncidir." denildi.

Raporla ilgili değerlendirme yapan Türk Sağlık-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci, "Türkiye'de sağlıkta harcamalar artarken hastalıkların artması ve yatırımların azalmasının sağlığın piyasalaştığının göstergesidir." dedi.

Sağlık politikalarının tedavi edici hizmetler yerine koruyucu hizmetler ekseninde yeniden oluşturulması gerektiğini vurgulayan Kahveci, "Son dönemde Türkiye'de özellikle bulaşıcı ve salgın hastalıklarda yaşanan artışın temel nedeni koruyucu sağlık hizmetlerinin ihmal edilmesidir. Türkiye'nin sağlık politikaları acil olarak tekrar gözden geçirilmelidir. Sağlıkta gerekli yatırımlar bir an önce yapılmalıdır. " şeklinde konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious