Türk savaş uçakları ZAP'a bomba yağdırıyor!

Türk savaş uçakları ZAP'a bomba yağdırıyor!.9010
  • Giriş : 18.07.2008 / 17:45:00

Askerler Şırnak'ın Kuzey Irak sınırında bugüne kadar girilmeyen bölgelere ilk kez karadan girdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Ferit ASLAN ve Can HASASU'nun haberi

Şırnak'ın Kuzey Irak sınırında bulunan derin vadiler ve sarp kayalıkların hakim olduğu , havadan operasyonların düzenlendiği Oymakaya, Yoncalı, Toptepe, Mezra, Dilekyolu ve Yenice bölgelerine ilk kez bugün Jandama Özel Harekat Timleri karadan girdi. Çok sayıda Mehmetçik'in katıldığı operasyonda, teröristlerin bulunduğu mağara ve vadiler hedef alınırken, teröristlerin kurdukları bombalı tuzaklar da bir bir imha ediliyor. Jandarma Özel Harekat Timleri bir yandan karadan ilerlerken, bir yandan da bölgeye Sikorsky helikopterlerle komandolar indirilip, teröristler çembere alındı. Kobra tipi helikopterler PKK'lıların bulunduğu vadiler ve mağaralar bombardıman altına alınırken, karadan sevkedilen komandoların bir grup PKK'lı ile sıcak temas sağladığı ve çatışmaların şiddetli şekilde sürdüğü belirtildi.

OPERASYON BÖLGESİNE SEVKIYAT

Şırnak'ta PKK'lıları etkisiz hale getirmek için operasyonlar tüm hızıyla sürerken, bir yandan da operasyon kesimlerine karadan sevkıyat aralıksız olarak devam ediyor. Şırnak'ın Silopi İlçesi'nden bugün sınır kesiminde sürdürülen operasyon bölgesine çok sayıda tank, kariyer ve panzer sevkedildi. Konvoyun geçişi sırasında sıkı güvenlik önlemleri alınırken, konvoya frekans karıştırıcı Jammer'li araçlar da eşlik etti.

SAVAŞ UÇAKLARI ZAP'I BOMBALIYOR

Diyarbakır 2'inci Hava Kuvvet Komutanlığı, 8'inci Ana Jet Üssü'nde bu sabah saatlerinden itibaren yoğun savaş uçağı hareketliliği yaşandı. Üsten havalanan çok sayıda F-16 savaş uçakları Kuzey Irak sınır kesiminde yöneldi.

Irak Devlet Başkanı Celal Talabani'nin lideri olduğu Irak Kürdistan Yurtseverler Birliği (IKYB) resmi internet sitesi, PKK'nın Kuzey Irak'ta Kandil'den sonar en büyük kampı olan Zap'ın Türk savaş uçakları tarafından bombalandığını duyurdu. İnternet sitesi bugün Amediye İlçesi'nin kuzey doğusunda yer alan Zap Vadisini bombaladığını ve bombardımanın saatlerce devam ettiğini duyurdu. Bombardımanda Zap'da bulunan Nerve, Rekan ve Niheli'nin hedef alındığı ve bombalama seslerinin yerleşim alanların da duyulduğu bildirildi.

İRAN HAKURK'U TOP ATIŞINA TUTTU

İran ordusunun dün geceden itibaren Türkiye-İran-Irak üçgeninde yeralan ve PKK'nın İran'daki kolu olan PJAK'lıların da barındığı Hakurk Kampı'nı top atışına tuttuğu bildirildi. Top atışlarının Hakurk'un yakınlarındaki Sidekan kesiminin dağlık alanlarında yapıldığı ve yaklaşık 1 saat sürdüğü belirtildi.

1 ÜSTEĞMEN 1 ER ŞEHİT

TÜRK Silahlı Kuvvetleri'nin PKK'lı teröristleri etkisiz hale getirmek için sürdürdüğü operasyonlarda Bingöl'ün Genç İlçesi'nde çıkan çatışmada Üsteğmen Serkan Gencer, Şırnak'ta ise er Mesut Yılmaz şehit oldu. Genç'teki çatışmada biri kadın 2 terörist ölü ele geçirilirken, Şırnak ve Genç'te PKK'lılara yönelik hava destekli büyük operasyonlar başlatıldı. Teröristlerin Kuzey Irak'tan Türkiye'ye sızma noktalarından biri olan ve bugüne kadar zorlu doğa şartları nedeniyle karadan girilemeyen ve havadan bombalanan derin vadiler ve sarp kayalıklara Mehmetçikler karadan girip PKK'lılara takibe alırken, Kobra helikopterler de mağaraları bombardımana tuttu. Diyarbakır 2'inci Hava Kuvvet Komutanlığı'ndan bu sabah havalanan F-16 savaş uçaklarının PKK'nın Kandil'den sonra Kuzey Irak'ta en büyük kampı olan Zap Kampı'nı bombaladığı bildirildi.

PEŞMERGE BAKANLIĞI ZAP'IN BOMBALANDIĞINI DOĞRULAMADI

KUZEY Irak’taki bazı internet haber siteleri, Türk savaş uçaklarının Kuzey Irak’taki hedeflere karşı hava saldırısı düzenlendiğini öne sürdü. Bölgesel yönetimin Peşmerge Bakanlığı ise bu bilgileri doğrulamadı.
Irak Kürdistan Yurtseverler Birliği’ne (IKYB) bağlı haber sitesi PUKmedia, Türk savaş uçaklarının bugün Irak’ın Dhok kentine bağlı Amedi bölgesinde bazı hedeflere yönelik hava saldırısı gerçekleştirdiğini duyurdu. Ancak bu haber resmi kaynaklarca doğrulanmadı. DHA’ya telefonla bilgi veren Peşmerge Bakanlığı Sözcüsü Cabbar El Yaver, Türk savaş uçaklarının son 24 saat içerisinde Irak topraklarında herhangi bir operasyon gerçekleştirdiğine yönelik bilgilerinin olmadığını, ancak Kandil Dağı yakınlarındaki bazı köylerin dün akşam saatlerinde İran topçusu tarafından bombalandığını belirtti. Dün Türkiye saatliyle 22.00 de başlayan bombardımanın bir saat kadar devam ettiğini söyleyen El Yaver, hasar oluşup oluşmadığı hakkında kendilerine henüz bir rapor gelmediğini kaydetti.

HÜRRİYET

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*