Türk savunma sanayinin Amman çıkarması

  • Giriş : 29.03.2008 / 11:28:00

Türk savunma sanayinin önde gelen 20 kuruluşu, geliştirdiği ürünleri profesyonel orduların dikkatine sunmak üzere, Ürdün'ün başkenti Amman'da 31 Mart-4 Nisan tarihlerinde düzenlenen fuara katılacak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Savunma Sanayii Müsteşarlığının (SSM) öncülüğünde yürütülen stratejiyle kısa sürede 1 milyar dolarlık cirodan 2,5 milyar dolarlık ciroya ulaşan ve dünyanın önde gelen ordularına geliştirdikleri ürünleri satar hale gelen Türk savunma sanayinin temsilcileri, Sofex-2008 7. Anayurt Güvenliği Fuarında ürünlerini sergileyecekler.

Savunma Sanayi Müsteşarı Murad Bayar başkanlığındaki resmi heyetin de katılacağı fuarda, yürütülecek temaslarla dünyanın en büyük silah pazarları arasında yer alan Ortadoğu ülkelerkiyle işbirliği imkanları araştırılacak ve Türk savunma sanayinin geldiği noktaya dikkat çekilecek.

Büyük silah pazarı olarak görülen Ortadoğu'da bulunması nedeniyle özel bir önem taşıyan Sofex-2008 7. Anayurt Güvenliği Fuarına, SSM koordinasyonunda 20 kuruluş ile ilk kez ''milli katılım'' sağlanacak.

Aselsan, Anel, BMC, Bilgi-Gis, Elektroland, Gate Elektronik, Girsan, Havelsan, Hema Teknolojileri, MKEK, Milsoft, Makina İmalatcıları Birliği, Öztek-Spectra, Roketsan, Selkom, STM, TAI, Tisaş, Target, Yakupoğlu firmaları ''milli katılım'' içinde yer alacak.

-AMBARGOYLA KURULAN BİR SEKTÖR-

Türk savunma sanayinin temelleri 1974 Kıbrıs çıkarmasında Türkiye'ye uygulanan ambargonun ardından yerli telsiz imal etmesi amacıyla Aselsan'ın kurulmasıyla başladı.

Yakın zamana kadar kamu kuruluşları dışında özel sektörden bahsedilemezken, son yıllarda SSM'nin özel sektörü işin içine katma hedefi meyvelerini verdi ve sektör 200'e ulaşan şirket sayısıyla, yaklaşık 2,5 milyar dolarlıka yaklaşan cirosu, 500 milyon dolarlık ihracatı ve yılda 100 milyon dolara yakın araştırma-geliştirme harcamalarıyla NATO ülkelerinin de aralarında bulunduğu çok sayıda ülkenin profesyonel ordusuna ürün satar hale geldi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious