Türk Silahlı Kuvvetleri''nın araç filosu yenileniyor

Türk Silahlı Kuvvetleri''nın araç filosu yenileniyor.9581
  • Giriş : 26.12.2007 / 11:05:00

2 bin 720 adet taktik tekerlekli araç alınması için ihale yapılacak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin, son yılların en büyük boyutlu kara araç alımı ihalesinde geri sayım başladı.

Savunma Sanayii Müsteşarlığının (SSM), bu yıl içinde programına alarak ihale sürecini başlattığı 2 bin 720 adet taktik tekerlekli araç ihalesi için teklife çağrı dosyaları alan firmalar belirlendi.

Buna göre, tamamen iç piyasadan yerli firmalar tarafından tedariki planlanan taktik tekerlekli araç ihalesinde, Türkiye'nin önde gelen savunma alanındaki firmaları yarışacak.

Kara Kuvvetleri Komutanlığının, silah, malzeme, personel taşınmasını ve intikalini sağlamak amacıyla alımını planladığı taktik tekerlekli araçlarla, TSK'nın mevcut araç filosu büyük ölçüde yenilenmiş olacak.

SSM tarafından daha önce belirlenen tedarik programı kapsamında alınacak 2 bin 720 aracın, gereksinimlerin ve hizmetlerin 4 ayrı grupta SSM'ye teslimi öngörülüyor.

Program kapsamında araçlar, 4 ayrı grup halinde ilgili firmalardan teklif alma yolu ile tedarik edilecek.

Buna göre 1. grupta 413 adet komuta kontrol aracı (TİP1), 448 adet yük ve personel aracı, 2. grupta 706 adet yük ve personel aracı, 3. grupta 468 adet mayına karşı korumalı taktik tekerlekli araç, 4.grupta 282 adet 5 ton yük aracı,403 adet 10 tonluk yük aracı, yurt içi üretim yöntemi ile alınacak.

TEKLİFLER, ŞUBAT VE NİSAN'DA ALINACAK

3. grup kapsamındaki araçlar için teklifler 28 Şubat 2008, diğer gruptaki araçlar için teklifler ise 30 Nisan 2008 tarihinde SSM tarafından alınacak.

Savunma Sanayii Müsteşarlığınca 17 Aralık 2007 tarihinde teklife çağrı dosyası alarak ihaleye katılmaları beklenen firmalar şunlar:

''Aksa Makina Sanayi A.Ş, BMC Sanayi ve Ticaret A.Ş, FNSS Savunma Sistemleri
A.Ş, HEMA Endüstri A.Ş, MAN Kamyon ve OTobüs Tic.A.Ş, Mercedes-Benz Türk A.Ş, Nurol Makina ve Sanayi A.Ş, Otokar Otobüs Karoseri Sanayi A.Ş, Pİ Makina otomotiv inşaat.mak, Uzel-Şınlak Savunma Sistemleri A.Ş.''

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious