Türk Silahlı Kuvvetleri'nin iki önemli hassasiyeti var

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin iki önemli hassasiyeti var.13433
  • Giriş : 07.05.2008 / 10:42:00
  • Güncelleme : 07.05.2008 / 10:49:22

Büyükanıt, "Eğitimde ter akıtmadığınız zaman mücadele alanında kan akıtıyorsunuz" dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt, Konya'da gerçekleştirilen Anadolu Kartalı'nın yapılan gece tatbikatının ardından basın mensuplarının karşısına geçerek açıklama yaptı. Konuşmasında Türk Silahlı Kuvvetleri'ndeki eğitim ve teknolojiye değinen Büyükanıt, "Eğitimde ter akıtmadığınız zaman mücadele alanında kan akıtıyorsunuz" dedi.


Türk Silahlı Kuvvetleri'nin iki konuda önemli hassasiyeti bulunduğunu belirterek sözlerine başlayan Genelkurmay Başkanı Büyükanıt, "Kuvvet Komutanlıkları ve Jandarma Genel Komutanlığı dahil yüksek teknolojiye sahip sistemlere sahip olmak. Bu çok önemli. Silahlı kuvvetlerimizi geleceğe taşımak istiyorsak, son teknolojik sistemlere sahip olmamız lazım. Bu konuda son yıllarda çok büyük adımlar atılmış. Silahlı Kuvvetlerini geleceğe taşıyan sistemlerin ya kararları verilmiş yada sahip olunmuştur. İkinci hassasiyet duyduğumuz konuda yüksek seviyede eğitim. Silahlar ne kadar modern olursa olsun onu kullanacak olan insan gücü ve insan faktörüdür. Bu da çok iyi bir eğitim ile kazanılır. Bugün gururla, iftihar ediyorum ki Türk Silahlı Kuvvetleri bu yüksek eğitim sistemine sahiptir. Hava kuvvetlerimizin hudut ötesinde yaptığı operasyonlar bu yüksek eğitimler sayesinde başarılı oluyor. Kara kuvvetlerimizin icra ettiği kara harekatı ancak çok yüksek eğitimli birliklerle yapılacak bir harekat. Bu eğitimle olur. Eğitimde ter akıtmadığınız zaman mücadele alanında kan akıtıyorsunuz.

Yaşadığımız coğrafya çok belalı bir coğrafyadır. Etrafınıza bir bakın. Halen kriz olan Irak ve potansiyel kriz alanları var. Bu alanda yaşamak için güçlü bir silahlı kuvvetlere sahip olmak kaçınılmaz. Bu bir gerçektir. Buna sahip olduğunuz taktirde aynı zamanda güçlü bir silahlı kuvvetle güçlü bir caydırıcı unsur oluşturursunuz. Bu da bize yanlış bakan insanların bize yanlış yapmasını engeller." dedi.

Yapılan tatbikattan büyük gurur duyduğunu da dile getiren Büyükanıt, "Tatbikata katılan bütün unsurlar görevlerini başarıyla yerine getirdiler. Ne kadar yüksek eğitim ve taknolojiye sahip olursanız o kadar caydırıcı bir silahlı kuvvete sahip olursunuz. Bu ülkemizin geleceği açısından da hayati derecede önemlidir. Böyle eğitimli ve böyle yüksek teknolojiye sahip oldukça Türkiye'ye kimse bir şey yapamaz" diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious