Türk siteleri artık daha tehlikeli

Türk siteleri artık daha tehlikeli.20653
  • Giriş : 05.06.2008 / 13:18:00

Türkiye'deki internet sitelerinin güvenilirliği her geçen yıl biraz daha azalıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Bilgisayar ve internet güvenliği firması McAfee'nin yayınladığı rapora göre, Türkiye'deki web sayfalarında karşılaşılan virüsler, bilgi hırsızlığı vakaları ve hacker saldırıları, geçtiğimiz yıla oranla yüzde 48.3 daha arttı.

Avrupa, Orta Doğu ve Afrika ülkeleri arasında bir sıralama yapan McAfee, 36 ülke arasında '.tr' uzantılı Türk sitelerini güvenlirlik açısından 21. sıraya koydu.

Sıralamada 1. olan '.fl' uzantılı sitelere sahip Finlandiya, sanal dünyada güvenlik açıklarını kapatmayı başarmış en risksiz ülke oldu. Romanya ise '.ro' alan adına sahip internet siteleriyle 3 bölgenin en tehlikeli ülkesi seçildi.

McAfee'nin raporunda, Türkiye'deki internet sitelerinin Belçika, İsviçre ve İspanya gibi gelişmiş ülkelerden daha güvenli olması dikkat çekti. Raporun bütün dünyayı kapsayan sıralamasında ise, sanal dünyayı tehdit eden en tehlikeli bölgenin, geçtiğimiz yıla oranla 28 basamak atlayan Hong Kong (.hk) olduğu görüldü.

Araştırma sonuçlarını yorumlayan Avert Laboratuvarları üst düzey yetkilisi Jeff Green, gerçekte olduğu gibi, sanal dünyada da tehditlerin sürekli değiştiğini söyledi. Green, "Bugünün güvenli internet siteleri, yarının tehlikelileri arasında olabilir. Basmakalıp bilgilerle internette sörf yapmak, riskten kaçınmak için yeterli olmayabilir. Önlemleri geliştirmek ve dikkatli olmak gerekiyor" dedi.

McAfee'nin araştırması 265 farklı alan kodunu içeriyor. Ülke alan kodlarının yanı sıra jenerik domain adlarını da inceleyen firma, '.info' ile biten sitelere girerken kullanıcıların bir kez daha düşünmesini gerektiğini vurguladı. '.gov' alan kodları en riskliler arasında 3. olurken, '.com' 9. sıraya konuldu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious